Fotowoltaika i pompa ciepła?
Wiele osób interesujących się inwestycją w odnawialne źródła energii dla swojego domu, snuje rozważania nad wyborem fotowoltaiki lub pompy ciepła.
Jednak najlepszym rozwiązaniem jest jednoczesne zastosowanie tych dwóch opcji czyli rozwiązanie hybrydowe.
Inwestycja w pompę ciepła w budynku, w którym znajduje się już system fotowoltaiczny (lub jest on planowany) pozwoli na połączenie ze sobą tych dwóch rozwiązań. Instalacja fotowoltaiczna może stanowić główne źródło energii elektrycznej, a dodatkowo zasilać również działanie pompy ciepła.
Czyż to nie wspaniałe, móc produkować energię elektryczną na potrzeby domu, a także wykorzystać ją do zasilania pompy ciepła?
Rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce sprawił, że osoby decydujące się na budowę domu coraz częściej od razu decydują się na instalację własnego systemu fotowoltaicznego. Coraz większa część z tych osób za jednym zamachem instaluje również pompę ciepła.
Fotowoltaika i pompa ciepła – jak połączyć ich działanie?
Pompa ciepła może być zasilana nadmiarem wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii, którą normalnie oddajemy do sieci. Energia z naszej fotowoltaiki może być wykorzystywana szczególnie dobrze w okresie zimowym lub jesienno-wiosennym kiedy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest większe niż latem.
W okresie jesienno-zimowym panele fotowoltaiczna produkują mniej energii niż latem. Na szczęście 80% nadmiaru energii wyprodukowanej latem możemy odzyskać gdy zapotrzebowanie na ogrzewanie jest zwiększone.
Mamy 365 dni na zużycie nadwyżki energii oddanej do sieci. Dzięki temu przez cały rok możemy korzystać z bezpłatnej energii do działania pompy ciepła.
Nie bez kozery takie połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala ona zaoszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu domu, a stałe podwyżki cen prądu przestają nas dotykać.
Czy ilość produkowanej energii z fotowoltaiki wystarczy do sprawnego działania pompy ciepła?
Najpierw należy odpowiedzieć na pytanie jakie jest zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną. Szacunkowe roczne zapotrzebowanie dla gruntowej pompy ciepła to około 2 886 kWh. Natomiast średnie zapotrzebowanie pozostałych urządzeń w ciągu roku wynosi około 3 000 kWh.
Jest to więc około 3000 złotych na energię elektryczną w ciągu roku.
Przykładowo, dom jednorodzinny, o powierzchni 100m2 wymaga średnio od 6 do 8 kW mocy grzewczej. Do wygenerowania takiej ilości ciepła potrzebujemy instalacji fotowoltaicznej o mocy od 1,5 do 2 kW. Oczywiście by energia elektryczna z fotowoltaiki pokryła całe zapotrzebowanie na prąd trzeba zsumować zapotrzebowanie pompy ciepła z ogólnym prognozowanym zużyciem prądu przez domowników.
Między innymi dlatego właśnie, budując dom lub planując inwestycję w fotowoltaikę lub pompę ciepła najlepiej od razu wziąć pod uwagę rozwiązanie hybrydowe. Dzięki temu wielkość naszej planowanej instalacji fotowoltaicznej uwzględni zapotrzebowanie pompy ciepła na energię elektryczną.
Dobór pompy ciepła
Sam dobór pompy ciepła może nie być zadaniem najłatwiejszym. To, jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla Ciebie, zależy od wielu czynników. Istotne jest czy rozważasz montaż pompy ciepła w nowym budynku, czy może w budynku już istniejącym. Istnieją 3 rodzaje pomp ciepła, różniące się źrodłem ciepła. Możesz wybrać pompę gruntową, powietrzną oraz wodną. Należy również wziąć pod uwagę powierzchnię Twojego domu.
Specjaliści Get Free pomogą Ci wybrać rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim indywidualnym potrzebom. Nasza firma oprócz fotowoltaiki oferuje również montaż pompy ciepła na terenie Poznania oraz całej Wielkopolski.
Podusmowanie
Zamiast oddawać do sieci naszą energię fotowoltaiczną lub ładować akumulatory, lepiej zainwestujmy w urządzenie, które pozwoli nam tę energię wykorzystać do ogrzewania. Inwestując w powietrzną pompę ciepła, nasza energia elektryczna będzie wykorzystana do podgrzewania wody w instalacji grzewczej.
Inwestycja w fotowoltaikę oraz pompę ciepła jednocześnie, pozwoli nam dużo lepiej zarządzać własną energią. Ponadto, co najważniejsze, oszczędzimy jeszcze więcej pieniędzy chociażby na rachunkach za gaz. Decydując się na fotowoltaikę najlepiej rozważyć ogrzewanie, które pozwoli wykorzystać płynącą ze słońca energię. Dlatego jeśli posiadasz lub rozważasz fotowoltaikę pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Na pewno dużo lepszym niż gdybyś miał wybrać piec gazowy.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien czy fotowoltaika i pompa ciepła będzie rozwiązaniem najlepiej odpowiadającym Twoim potrzebom, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści odpowiedzą na nurtujące Cię pytania i rozwieją wątpliwości.