Rosnąca inflacja spowodowana aktualną sytuacją na rynku międzynarodowym odbija się na naszych portfelach. Wszyscy odczuwamy wszechobecne podwyżki – w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych czy też w opłatach m.in. za energię elektryczną. Nie zawsze pamiętamy, że możemy mieć realny wpływ na zmniejszenie zużycia prądu w naszych domach i dzięki temu zaoszczędzić.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie nawyki należy wprowadzić, by zaoszczędzić energię?
- W jaki sposób świadome gotowanie wpływa na obniżenie opłat?
- Dlaczego panele fotowoltaiczne to dobry wybór?
Spis treści
- Gaś światło
- Uwolnij gniazdka
- Nie używasz – odłącz
- Gotuj mądrze
- Zrób przegląd swoich sprzętów elektrycznych
- Zainwestuj w fotowoltaikę
1. Gaś światło
Najprostsza i najbardziej znana zasada, o której wiedzą wszyscy, ale często niestety nie stosują. Staraj się korzystać jak najwięcej z naturalnego światła: zadbaj o dobre umeblowanie oraz zwróć uwagę, czy wykorzystujesz potencjał swoich okien. Przesuń biurko i stół w jadalni tak, aby był w zasięgu światła dziennego. Gaś światło, gdy nie przebywasz w pomieszczeniu lub gdy z niego wychodzisz, nawet jeżeli masz zamiar wrócić za 5 minut. Gdy podliczymy wszystkie takie sytuacje w ciągu miesiąca, suma “minutek” skutkuje sporym zwiększeniem zużycia prądu. Gdy nie potrzebujesz pełnego oświetlenia pokoju, możesz wprowadzić trochę światła i klimatu stylowymi świeczkami.
2. Uwolnij gniazdka
Coraz więcej przedmiotów użytku codziennego jest zasilana energią. Zwróć uwagę czy pamiętasz, aby odłączać nieużywane sprzęty. To nie jest tylko kwestia oszczędności, ale także bezpieczeństwa. W podłączonych urządzeniach może dojść do przegrzań i spięć, które często prowadzą do pożarów.
3. Nie używasz – odłącz
Nie zasypiaj przy włączonym telewizorze czy komputerze. Ładuj sprzęty do momentu ich naładowania i nie zostawiaj telefonu podłączonego na całą noc. Mniejsze sprzęty kuchenne podłączaj dopiero wtedy, gdy chcesz ich użyć, zajmie to parę sekund, a pozwoli zaoszczędzić.
4. Gotuj mądrze
Zastanów się, czy przy gotowaniu np. warzyw nie możesz zredukować ilości naczyń. Zamiast dwóch dużych, oddzielnych garnków, zamień je na jedno, średniej wielkości naczynie z pokrywką. Dzięki takiemu zabiegowi zredukujesz zużycie wody oraz energii elektrycznej na jej ogrzanie. Możesz także gotować, piec i smażyć produkty w mniejszych kawałkach, dzięki temu będą szybciej gotowe. Zwróć też uwagę czy nie zostawisz otwartej lodówki po wyciągnięciu potrzebnego produktu. Powoduje to zwiększony pobór energii, w celu utrzymaniu odpowiedniej temperatury. Gotując często otwieramy okna. Gdy chcesz wywietrzyć pomieszczenie, rób to częściej, ale krócej i przy okazji zmniejsz temperaturę ogrzewania.
5. Zrób przegląd swoich sprzętów elektrycznych
Warto przyjrzeć się sprzętom, jaki posiadamy. Wymień zwykłe żarówki na żarówki LED, które zużywają mniej prądu. Stare sprzęty AGD, takie jak lodówki czy pralki często nie są oszczędne. Rozbieżność poboru między klasą A i A+++ może sięgać aż 40%. Warto zainwestować w bardziej ekonomiczny sprzęt, z wyższą skalą energooszczędności, co w przyszłości zaowocuje zmniejszonym rachunkami za energię elektryczną.
6. Zainwestuj w fotowoltaikę
Ostatni punkt wymaga wprawdzie więcej wkładu finansowego, ale działa w największej skali. Panele fotowoltaiczne to inwestycja na dekady. Dzięki instalacji fotowoltaicznej, będziesz w znacznym stopniu produkował i wykorzystywać energię na własne potrzeby i staniesz się mniej zależny od podwyżek cen prądu. Pamiętaj również o pompie ciepła oraz magazynie energii. W GET FREE przygotujemy dla Ciebie odpowiednio dostosowaną do Twoich potrzeb. Skrupulatnie przeliczymy zapotrzebowanie na energię w Twoim domu i pokażemy, ile możesz zaoszczędzić! Zapraszamy do kontaktu.