Dobór Pompy Ciepła
Właściwy dobór pompy ciepła nie jest łatwy i zależy od kilku czynników. Dobrze dobrana pompa ciepła umożliwia pozyskiwanie energii ze środowiska naturalnego w najbardziej ekologiczny, a zarazem oszczędny sposób. Ogrzewanie domu oraz wody najczęściej stanowi największą część kosztów eksploatacji budynku. Zimą zużywamy więcej energii cieplnej ponieważ niskie temperatury zmuszają nas do podkręcenia ogrzewania oraz wykorzystywania większej ilości ciepłej wody.
Optymalna ilość generowanej energii przekłada się na znaczne zmniejszenie rachunków za prąd. Zatem warto dowiedzieć się jaka pompa ciepła będzie generowała tyle energii ile naprawdę potrzebujesz.
Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci wybór odpowiedniej pompy.
Dobór pompy ciepła ze względu na stan budynku
Stan oraz wiek budynku, w którym planujesz zamontować pompę ciepła odgrywa duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej pompy.
Dobór pompy ciepła dla nowego budynku
W odróżnieniu od starych budynków, te nowe pozwalają ograniczyć koszty inwestycyjne. Mogą być one zdecydowanie mniejsze dzięki możliwości uniknięcia budowy przyłącza gazu i komina spalinowego. Wówczas koszt instalacji pompy ciepła może nas kosztować tyle co koszt budowy systemu grzewczego z kotłem.
Należy też wspomnieć, że pompa ciepła nie wymaga specjalnego pomieszczenia do montażu. Możemy ją zamontować w dowolnym miejscu. Trzeba jedynie wziąć pod uwagę wielkość całego systemu oraz generowany przez niego hałas.
W miarę możliwości warto zainwestować także w ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie wystarczy na pokrycie potrzeb cieplnych budynków.
Dobór pompy ciepła dla istniejącego domu
Na inwestycję w pompę ciepła decydują się również właściciele już istniejących domów. Pompa ciepła instalowana jest szczególnie gdy nie dysponujemy dostępem do sieci gazowej.
W odróżnieniu od nowo budowanego domu, pompa ciepła w starym budynku może nie być w stanie pokryć całego zapotrzebowania cieplnego. W przypadku braku odpowiedniej termomodernizacji budynku, dobrym posunięciem będzie zastosowanie systemu ogrzewania hybrydowego. Instalacja hybrydowa charakteryzuje się pozyskiwaniem największej ilości energii z jednego źródła ciepła – pompy ciepła, używając przy tym darmowego ciepła z otoczenia. W tej instalacji możliwe jest pokrycie przez pompę ciepła podstawowego zapotrzebowania na energię cieplną. Kocioł gazowy może wówczas pełnić funkcję szczytową. Istniejące tradycyjne ogrzewanie gazowe nie przeszkadza w instalacji pompy ciepła. Zmniejszenie potrzeb cieplnych pozwala bowiem obniżyć temperaturę wody grzewczej i wydajność cieplną grzejników.
Dobór pompy ciepła a jej działanie
Wszystkie dostępne rodzaje pomp ciepła łączy ta sama zasada działania. Ciepło uzyskane z odnawialnych źródeł energii jest używane do ogrzewania domu lub wody.
Dobór pompy z uwagi na źródło ciepła
Źródłem pompy ciepła może być powietrze, woda oraz grunt.
Wodna Pompa Ciepła
Pompa odzyskuje ciepło z wód gruntowych. Wiercona jest studnia. Głębokość zależy od składu gleby. Woda jest pompowana przez silnik elektryczny.
To rozwiązanie nie jest zbyt praktyczne w miastach, chyba że dysponujesz domem z ogrodem. Koszt inwestycji jest dość wysoki, ale zwrot jest bardzo dobry.
Gruntowa Pompa Ciepła
W tym celu kolektory ciepła, które zbierają ciepło geotermalne, są zakopywane na płytkiej głębokości (50-60 cm) w celu podgrzania obiegu wody.
Główną wadą jest to, że potrzebujesz powierzchni co najmniej dwukrotnie większej niż powierzchnia Twojego domu. Jest to praktycznie niemożliwe w miastach.
Powietrzna Pompa Ciepła
Pompa wychwytuje powietrze z zewnątrz i podgrzewa je, aby zasilić obieg wody, który może służyć do ogrzewania podłogowego lub wody użytkowej.
System ten nie jest tak wydajny jak pompy geotermalne i najczęściej musi być wspomagany ogrzewaniem pomocniczym. Jest jednak łatwy w instalacji, nawet w miastach i nie jest bardzo kosztowny.
Jaką pompę ciepła dobrać dla Twojej powierzchni domu?
Odpowiednie dobranie rodzaju pompy ciepła jest bardzo ważne. Jednak aby uzyskać najlepszą efektywność musimy oprócz tego wziąć pod uwagę również powierzchnię naszego domu oraz związaną z tym sprawność i moc urządzenia.
Moc pompy ciepła
To jaka moc pompy będzie odpowiednia dla naszego domu zależy od parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej wody. Dla domu o dość małej powierzchni, posiadającego dobrą izolację i niezamieszkałego przez więcej niż 3 osoby, odpowiednia będzie pompa o mocy 3,6-5,3 kW.
W przypadku domów o większej powierzchni najlepiej wybrać pompę o mocy 8-10 kW. Natomiast dla budynków wielorodzinnych lub obiektach firmowych konieczna może być pompa ciepła o mocy grzewczej powyżej 11 kW.
Sprawność pompy ciepła
Rozważając zakup pompy do ciepła musimy pamiętać także o tzw. wskaźniku COP. Wskaźnik COP określa wydajność pompy ciepła. Wyraża stosunek ilości dostarczonego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Inne urządzenia, z których składa się cały system, takie jak np. sprężarka i zawór rozprężny również mają wpływ na wysokość wskaźnika COP.
Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w pompę ciepła dla Twojego domu, skonsultuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiednią pompę ciepła, która będzie generowała tylko tyle energii ile naprawdę trzeba.