Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2021

dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2021

Jesteś posiadaczem gospodarstwa rolnego i rozważasz montaż instalacji fotowoltaicznej? A może pompy ciepła, małych wiatraków czy magazynów energii? Jeśli tak to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

1 października 2021 ruszyła najnowsza odsłona programu wsparcia Agroenergia. Dla rolników oznacza ona możliwość otrzymania dotacji i pożyczki na przedsięwzięcie związane z odnawialnymi źródłami energii na terenie gospodarstwa rolnego. Jak powiedział sam minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, budżet programu to aż 200 mln zł.

Dotacje i pożyczki z programu Agroenergia otrzymać można nie tylko na instalacje fotowoltaiczne, ale także na małe wiatraki, pompy ciepła i magazyny energii.  Program finansowany jest z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Na wsparcie mogą liczyć mali i średni przedsiębiorcy rolni.  

Aby dostać wsparcie na fotowoltaikę, moc instalacji musi mieścić się w granicach od  10 do 50 kW. Maksymalna kwota dotacji to 25 tys. zł.

Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego, odnawialne źródła energii stanowią dużą szansę na poprawę warunków życia na wsi. Wykorzystanie OZE pozwoli również na stworzenie nowych możliwości rozwojowych dla rolnictwa.

Artur Michalski będący wiceszefem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uważa, że nowa odsłona programu to wsparcie ekologicznych i środowiskowych walorów polskiej wsi o produkcję zielonej energii.

Gospodarstwa, które zdecydują się na inwestycję składającą się z kilku komponentów będą mogły liczyć na większe wsparcie z programu. Rozumie się przez to połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła i magazynami energii. W takiej sytuacji oprócz maksymalnej kwoty dotacji na instalację fotowoltaiczną sięgającej 25 tys. zł., można będzie liczyć na niskooprocentowaną pożyczkę z wojewódzkiego funduszu. Kwota pożyczki może wynosić 10 tys. zł. 

Nabór dla części 2) Biogazownie rolnicze i małe elektrownie wodne przewiduje znacznie większą wysokość dotacji – aż do 2,5 mln zł. O tej części możesz przeczytać więcej na stronie programu.

Kto może starać się o dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Agroenergia?

O dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników 2021 mogą starać się zarówno osoby fizyczne jak i prawne. Muszą być właścicielami lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, o łącznej powierzchni użytkowej między 1 ha a 300 ha. Osoby fizycze muszą prowadzić gospodarstwo rolne od co najmniej od roku przed złożeniem wniosku o dofinansowanie z programu. Osoby prawne muszą prowadzić działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (także od co najmniej roku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed