Farmy fotowoltaiczne – Inwestycja Przyszłości dla Rolników i Właścicieli Gruntów
Nowe instalacje fotowoltaiczne w Europie powstają niczym grzyby po deszczu. Od mikroinstalacji domowych po wielkie projekty fotowoltaiczne, widok błyszczących w słońcu paneli nikogo już nie zaskakuje.
Większe instalacje fotowoltaiczne na gruncie zyskują na popularności także w Polsce. Uwagę rolników i właścicieli gruntów w całym kraju coraz mocniej przyciągają farmy fotowoltaiczne. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne świetnie wpisuje się w konieczność zdecydowanego zwiększenia wykorzystania energetyki odnawialnej. Taka elektrownia słoneczna stanowi doskonałą szansę na zarobienie sporych pieniędzy dla rolników. Posiadacze gruntów niewykorzystanych pod uprawy mogą z powodzeniem przekształcić je w źródło dochodu.
Niedawno w województwie Wielkopolskim powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Znajduje się w gminie Brudzew, zajmuje 100 hektarów, a jej mocy liczy 70 MWp.
Jeśli jesteś posiadaczem wolnego gruntu w Wielkopolsce, możesz rozważyć czy wykorzystanie go do pozyskiwania energii słonecznej będzie dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem.
W tym artykule dowiesz się między innymi czym tak właściwie są farmy fotowoltaiczne, kto może w nie zainwestować i przede wszystkim, dlaczego jest to inwestycja warta rozważenia.
Czym są farmy fotowoltaiczne?
Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak właściwie są farmy fotowoltaiczne ponieważ nie dla wszystkich jest to jasne.
Farmy fotowoltaiczne to wielkoskalowe instalacje fotowoltaiczne na gruncie. Podobnie jak mniejsze instalacje fotowoltaiczne spotykane na dachach budynków mieszkalnych, firmowych, na gruntach przydomowych czy komercyjnych, do ich powstania wykorzystuje się te same panele fotowoltaiczne. Różnica polega przede wszystkim na skali projektu. Farmy fotowoltaiczne korzystają z ekonomii skali, co oznacza, że składając duże zamówienia na panele fotowoltaiczne i inny sprzęt potrzebny do ich zamontowania, deweloperzy projektu uzyskują mniejszy koszt jednostkowy.
Działają jako elektrownie, podobnie jak elektrownie na paliwa kopalne, które wytwarzały energię elektryczną dla konsumentów przez ostatnie stulecie. W większości przypadków dostarczają energię do sieci elektrycznej zamiast tak jak np. fotowoltaika domowa produkować energię na własny użytek. Dzięki temu mogą generować tysiące watów energii elektrycznej na sekundę i zaopatrywać w nią przemysł, miasta, miasteczka, obszary pozamiejskie, a nawet sprzedawać ją do sieci dystrybucyjnej.
Pamiętajmy również, że każdą farmę trzeba odpowiednio ogrodzić: tu z pomocą przychodzi firma Ogrodzenia Poznań.
Farmy fotowoltaiczne – kwestie do rozważenia
Wiemy już czym są farmy fotowoltaiczne. Teraz czas na poruszenie związanych z nimi podstawowych kwestii istotnych dla osób zainteresowanych inwestycją.
Ile miejsca potrzeba na farmę fotowoltaiczną?
Z reguły na powstanie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW potrzeba około 2 hektarów gruntu. Ważne jest aby ustawione w rzędach panele fotowoltaiczne nie zasłaniały się wzajemnie powodując zacienienie i dawały jak najlepszy uzysk mocy. Przestrzeń między rzędami paneli należy zachować również w celu umożliwienia dostępu do napraw i konserwacji. Dlatego też szerokość gruntu powinna być nie mniejsza niż 50 m.
Jaki grunt nadaje się pod farmę fotowoltaiczną?
Rozważanie inwestycji w farmę należy zacząć od sprawdzenia czy grunt, który chcielibyśmy pod nią przeznaczyć jest odpowiedni. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, teren pod farmę musi mieć odpowiednią wielkość. Poza wielkością obszaru istnieje jeszcze kilka warunków, które powinien on spełniać. Istotny jest poziom nasłonecznienia i dostęp do infrastruktury.
Grunt pod farmę fotowoltaiczną powinien być niezacieniony, najlepiej z ekspozycją na południe. Znajdujący się obok las, drzewa, wszelkiego rodzaju budynki i konstrukcje mogące powodować zacienienie nie są elementami pożądanymi w pobliżu farmy.
Jakość samego gruntu również ma znaczenie. Pod farmy najczęściej wykorzystuje się grunty, o klasie IV i niższej. Pozostałe mogą być z powodzeniem wykorzystywane do produkcji rolnej. W związku z tym do budowy farmy na gruncie klasy wyższej niż IV konieczne będzie spełnienie dodatkowych formalności takich jak wnioskowanie o odrolnienie.
Ile czasu potrzeba na powstanie farmy fotowoltaicznej?
Sam proces budowy farmy nie jest tak bardzo czasochłonny jak poprzedzające go formalności. Budowę można zrealizować nawet w kilka tygodni, podczas gdy spełnienie wszystkich wymaganych formalności to nawet 1-2 lata. Mając na uwadze czas jaki upłynie zanim będziemy mogli cieszyć się gotową elektrownią słoneczną, warto nie zwlekać za długo z rozpoczęciem całego procesu.
Jaka jest opłacalność farmy fotowoltaicznej?
Nie ma co ukrywać, że inwestycja w farmę fotowoltaiczną należy do inwestycji wymagających sporego kapitału początkowego. Nie mniej jednak, uważana jest ona za bardzo korzystne rozwiązanie dla osób dysponującym gruntem, szczególnie takim, który nie posiada wielu perspektyw. Oczywiście nowo powstała farma nie zacznie zarabiać od razu. Pierwsze lata to zwrot poniesionych kosztów początkowych. Zysk obserwowany jest po kilku latach od momentu rozpoczęcia produkowania energii. Dla wielu właścicieli wolnych gruntów wciąż jest to duża lepsza perspektywa dochodu niż trzymanie nieużytkowanego kawałka ziemi, który nie ma w planie zarabiać. Co istotne, biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, wygląda na to, że opłacalność farmy fotowoltaicznej będzie rosnąć.
Przykładowo, produkując rocznie 1000 MWh, można zarobić nawet 420 tysięcy złotych. Zobowiązania kredytowe zaciągnięte na potrzeby budowy farmy spłacają się same. Dużą część środków potrzebnych na budowę farmy można pozyskać także z dofinansowań rządowych.
Dzierżawa gruntu pod farmę fotowoltaiczną
- Jesteś właścicielem gruntu rolnego, na którego wykorzystanie nie masz pomysłu lub środków?
- Chciałbyś pozbyć się nieużywanego gruntu, ale jego sprzedaż stanowi dla Ciebie niemałe wyzwanie?
Rozwiązaniem może być wydzierżawienie gruntu przedsiębiorcy zajmującemu się budową farm fotowoltaicznych. Tak, to możliwe i nierzadko spotykane. Umowę na dzierżawę można zawrzeć na ponad 20 lat. Co za tym idzie? Zyskujesz stałe źródło dochodu w postaci czynszu od dzierżawcy. Dochód płynący z dzierżawy gruntu pod farmę może okazać się pewniejszy niż ten uzyskiwany z uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Istnieje wiele sposobów na współpracę. Zalecamy omówić je z doradcą do spraw OZE.
Poza dzierżawą możliwe są bardziej zaawansowane rozwiązania takie jak np. założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialną wspólnie z przedsiębiorcą inwestującym w farmy.
Zaufaj Specjalistom od Fotowoltaiki
Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w farmę fotowoltaiczną, pamiętaj aby jej budowę powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów. Farmy fotowoltaiczne to inwestycje, które muszą przetrwać wiele lat aby się zwróciły, a następnie przyniosły oczekiwane zyski. Aby instalacja funkcjonowała bez zarzutu i nie naraziła Cię na dodatkowe koszty w niedalekiej przyszłości, poświęć czas na wybór odpowiedniej firmy, która zadba o każdy szczegół. Przy wyborze nie kieruj się wyłącznie ceną ponieważ takie podejście może przynieść opłakane skutki. Porządna firma instalatorska nie będzie oszczędzać na konstrukcji, a wszelkie rozwiązania będą godne zaufania.
Nasi specjaliści przeprowadzą Cię za rękę przez cały proces, czyniąc go dużo łatwiejszym i szybszym. Skontaktuj się z nami.