Fotowoltaika a Bezpieczeństwo
W temacie fotowoltaiki nierzadko pojawiają się zapytania związane z bezpieczeństwem instalacji. Osoby sceptycznie nastawione do inwestycji w fotowoltaikę często wyrażają zaniepokojenie możliwym pożarem. Temat stał się głośniejszy po wprowadzonej w połowie marca 2020 roku nowelizacji ustawy prawo budowlane. Mówi ona, że od 19 września 2020 roku projekty instalacji fotowoltaicznych muszą być uzgadniane z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Czy w związku z wprowadzonym obowiązkiem rzeczywiście jest się czego bać? Co ciekawe, obowiązek ten nie dotyczy instalacji fotowoltaicznych o mocy mniejszej niż 6,5kWp. W tym artykule skupimy się na wyjaśnieniu tej kwestii.
Fotowoltaika – Bezpieczeństwo czy zagrożenie
W odróżnieniu od innych instalacji elektrycznych, instalacja fotowoltaiczna produkuje energię elektryczną zamiast wykorzystywać ją do swojej pracy. Jest to tzw. źródło wytwórcze (ZW) czyli zespół, w którym znajduje się jedna lub wiele jednostek wytwórczych energii elektrycznej (łącznie z przyłączem) oraz wszystkie potrzebne do pracy urządzenia elektryczne. W tego typu instalacjach istnieje pewne ryzyko zagrożeń takich jak np. ryzyko porażenia prądem elektrycznym, powstania pożaru czy usterek powstałych w wyniku niewłaściwego montażu.
Jak to więc jest z tym bezpieczeństwem instalacji fotowoltaicznej?
W pierwszym rzędzie należy zaznaczyć, że badania przeprowadzone przez wiodące instytucje, pokazują iż systemy fotowoltaiczne są bezpieczne. Według niemieckiej jednostki certyfikującej TÜV Rheinland, która przetestowała wiele systemów fotowoltaicznych, zaledwie 0,016% z nich, wykazuje uszkodzenia od ognia i ciepła. Jednak wciąż za ten niewielki procent w głównej mierze odpowiadają czynniki zewnętrzne. Przyczyną pożaru może być przegryzienie kabli przez zwierzę lub wyładowanie atmosferyczne. Kolejną przyczyną mogą być błędy przy montażu instalacji lub jeszcze w fazie projektowania instalacji. Ostrożność należy również zachować przy wyborze wysokiej jakości komponentów oraz ich przewozie, nie powinny być one uszkodzone. Wniosek z tego taki, że można uniknąć lub znacząco zminimalizować ryzyko pożaru, przestrzegając zasad związanych z projektowaniem oraz montażem instalacji. W tym celu warto skorzystać z usług specjalistów, którzy zrealizują instalację w sposób w pełni profesjonalny i bezpieczny.
Fotowoltaika – Bezpieczeństwo zależne od poprawnego montażu
Wyżej wspomnieliśmy o nowelizacji ustawy, według której projekty instalacji fotowoltaicznych o mocy większej niż 6,5kWp muszą być uzgadniane z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Czy rzeczywiście obowiązek tyczy się instalacji powyżej 6,5kWp? Czy mniejsze instalacje nie podlegają szczególnym wymaganiom bezpieczeństwa? Otóż tak naprawdę, zalecenia związane z bezpieczeństwem dotyczą wszystkich instalacji fotowoltaicznych, bez względu na ich wielkość czy moc.
Zalecenia, których należy przestrzegać przy projektowaniu i montażu instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim:
- osoba odpowiedzialna za projekt instalacji powinna posiadać odpowiednią wiedzę techniczną, przestrzegać norm i branżowych wytycznych,
- projekt instalacji fotowoltaicznej musi uwzględniać kwestie bezpieczeństwa ludzi i mienia, a także zawierać odpowiednie zabezpieczenia przed porażeniem prądem, przeciwnapięciowe
- montaż instalacji fotowoltaicznej nie może być wykonywany przez osoby przypadkowe, nie posiadające wymaganej wiedzy i umiejętności, a jedynie przez profesjonalistów specjalizujących się w montażu i mogących pochwalić się doświadczeniem
- jakość komponentów użytych do instalacji powinna być wysoka, a ich pochodzenie sprawdzone
- przy wyborze komponentów oraz firmy montażowej, nie należy kierować się wyłącznie ceną
- odbiór instalacji powinien być zwieńczony przekazaniem instrukcji obsługi, zaleceniami dotyczącymi przeglądów i bezpiecznego użytkowania
Im mniej skomplikowana instalacja, tym lepiej
Bardzo złożony projekt systemu fotowoltaicznego, nie zawsze oznacza korzyści. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu niebezpieczeństwa, warto zdecydować się na uproszczony projekt systemu, w którym liczba połączeń wtykowych DC ograniczona będzie do minimum. Takie rozwiązanie dają falowniki szeregowe, które łączą zaawansowaną elektronikę mocy wewnątrz urządzenia. Im mniej skomplikowany system, tym mniejsze ryzyko wadliwej instalacji.
Znaczenie właściwego wyboru ekipy montażowej dla bezpieczeństwa
Dobry wybór specjalistów od fotowoltaiki to klucz do sukcesu. Firmy nie należy wybierać pośpiesznie. Na pewno też nie należy kierować się wyłącznie ceną usługi bo ta może okazać się zawodna. Warto sprawdzić czy instalatorzy przeszli odpowiednie szkolenia, czy firma ma zadowolonych klientów i nie jest anonimowa w sieci.
Na koniec zaznaczymy jeszcze, że pogłoski na temat tego, iż straż pożarna nie może gasić pożaru fotowoltaiki są nieprawdziwe. Straż pożarna owszem może gasić pożar instalacji fotowoltaicznej. Jednak w takim przypadku zasady postępowania są wyjątkowe, dlatego jednostki Straży Pożarnej również powinny przechodzić właściwe szkolenia.
Podsumowanie
Instalacja fotowoltaiczna jak każda instalacja elektryczna niesie za sobą pewne ryzyko niebezpieczeństwa. Istnieje jednak szereg zasad, których należy przestrzegać aby takie ryzyko zminimalizować. Kluczem do zachowania bezpieczeństwa jest wybór fachowców, którzy podejdą do instalacji w sposób w pełni profesjonalny od momentu projektu do montażu.
Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy zadbają o bezpieczeństwo Twojego systemu fotowoltaicznego.