Fotowoltaika a Magazynowanie Energii Słonecznej
Systemy paneli fotowoltaicznych stały się jednymi z najszybciej rozwijających się źródeł energii w Polsce. Łączna moc zainstalowana w źródłach fotowoltaicznych na koniec 2019 roku wynosiła prawie 1500 MW, a już w maju 2020 r. przekroczyła 1950 MW.
Popularność energii słonecznej doprowadziła do powstania technologii, która umożliwia przechowywanie dodatkowej energii słonecznej do późniejszego wykorzystania.
Aby wyjaśnić dlaczego warto zdecydować się na system fotowoltaiczny typu off grid, zaczniemy od wyjaśnienia działania standardowego domowego systemu fotowoltaicznego typu on grid.
Typowy system energii słonecznej obejmuje panele słoneczne, falownik, sprzęt do montażu paneli na dachu oraz system monitorowania wydajności, który śledzi produkcję energii elektrycznej. Panele słoneczne zbierają energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, która jest przepuszczana przez falownik. Takiej energii możemy użyć do zasilania domu.
Zdecydowana większość domowych systemów energii słonecznej podłączana jest do sieci elektrycznej (on grid). Kiedy panele produkują więcej energii elektrycznej niż potrzebuje Twój dom, nadmiar oddajesz do sieci energetycznej. I odwrotnie, gdy Twój dom potrzebuje więcej energii elektrycznej niż produkują panele słoneczne, możesz pobierać energię z sieci elektrycznej.
Gdy zużyjesz więcej energii elektrycznej niż wygenerował Twój system fotowoltaiczny, możesz wykorzystać energię, którą wcześniej oddałeś do sieci bez płacenia. Ten proces nazywa się pomiarem netto.
Jak energia słoneczna jest przechowywana w bateriach?
Działanie baterii słonecznych polega na magazynowaniu energii wytwarzanej przez system fotowoltaiczny do późniejszego wykorzystania. W niektórych przypadkach baterie słoneczne mają własny falownik i oferują zintegrowaną konwersję energii. Im wyższa pojemność baterii, tym więcej energii słonecznej możesz przechowywać.
Kiedy instalujesz baterię słoneczną jako część systemu paneli fotowoltaicznych, możesz przechowywać nadmiar energii słonecznej w swoim domu zamiast wysyłać ją z powrotem do sieci. Jeśli twoje panele fotowoltaiczne wytwarzają więcej energii elektrycznej niż potrzebujesz, nadwyżka energii jest magazynowana w bateriach. Później, gdy panele słoneczne nie wytwarzają energii elektrycznej, możesz wykorzystać energię zmagazynowaną wcześniej w baterii do użytku nocnego. Energia elektryczna przesyłana jest z powrotem do sieci tylko wtedy, gdy bateria jest w pełni naładowana. Energię elektryczną z sieci będziesz pobierać tylko wtedy, gdy bateria się wyczerpie.
W praktyce oznacza to, że domy z możliwością magazynowania energii słonecznej mogą magazynować nadmiar energii słonecznej na miejscu do wykorzystania później, gdy słońce nie świeci. Dodatkowym, ale równie ważnym plusem możliwości magazynowania energii jest niezależność. Nie zostaniemy pozbawieni prądu w sytuacji przerwy w dostawie prądu z sieci.
Czy powinieneś zainstalować baterię słoneczną lub akumulator?
To, czy możesz zaoszczędzić pieniądze, instalując baterię słoneczną lub akumulator zależy od sposobu, w jaki Twój zakład energetyczny rekompensuje Ci energię słoneczną. Większość zakładów użyteczności publicznej oferuje pełny pomiar netto. Oznacza to, że otrzymujesz kredyt na rachunku za energię elektryczną za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej wytwarzanej przez panele słoneczne. Nawet w sytuacji gdy nie używaj jej od razu. Jeśli zainstalujesz baterię słoneczną, nie zobaczysz dodatkowych oszczędności na miesięcznym rachunku za prąd.
Magazynowanie w sieci słonecznej: jak baterie słoneczne wpisują się w szerszy ekosystem energii elektrycznej
Baterie słoneczne i inne technologie magazynowania energii mogą jeszcze nie być tak powszechne, ale z czasem się to zmieni.
Oczekuje się, że magazynowanie energii będzie rosło w dość szybkim tempie. Baterie słoneczne przechowują energię do poźniejszego wykorzystania. Możliwość ta może być również zastosowana na większą skalę w całej sieci energetycznej. Technologie magazynowania energii, takie jak baterie słoneczne, zapewniają zakładom energetycznym i użytkownikom energii większą elastyczność. Dzieje się tak ponieważ wytwarzają i wykorzystują one energię elektryczną, w szczególności energię pochodzącą ze słońca i wiatru.
Przedsiębiorstwa energetyczne i zarządcy sieci mają złożone zadanie. Muszą zapewnić swoim klientom stały i niezawodny dostęp do energii elektrycznej, która zasila ich domy i firmy. Aby to osiągnąć, muszą zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej w sieci, aby zaspokoić zapotrzebowanie. Jeśli w danym momencie w systemie jest za mało lub za dużo energii elektrycznej, klienci są bardziej narażeni na awarie.
Ta ostrożna równowaga między podażą a popytem staje się jeszcze trudniejsza, gdy do sieci dodaje się więcej odnawialnych zasobów, takich jak energia słoneczna i wiatrowa. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną, gdy świeci słońce, a turbiny wiatrowe wytwarzają energię elektryczną, gdy wieje wiatr. Mocy paneli słonecznych i turbin wiatrowych nie można szybko zwiększyć, aby zaspokoić popyt. Nie możemy przecież zmusić słońca do wyjścia w nocy. Inaczej jest w przypadku tradycyjnych elektrowni opalanych węglem lub gazem ziemnym,
Korzystanie z technologii magazynowania energii, takich jak baterie słoneczne lub akumulatory jest korzystne również dla przedsiębiorstw energetycznych i operatorów sieci. Dzięki temu mogą oni łatwiej zarządzać przepływem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.
Skontaktuj się z nami jeśli jesteś zainteresowany instalacją systemu off grid w Twoim domu lub firmie.