Fotowoltaika dla Rolnika – Korzyści oraz Dofinansowanie

fotowoltaika dla rolnika na dachu budynku gospodarczego

Z roku na rok w Polsce przybywa coraz więcej inwestycji fotowoltaicznych. Rośnie popyt na fotowoltaikę dla domu, firmy, jak również gospodarstw rolnych. Coraz więcej rolników decyduje się na korzystanie z zielonej energii na terenie swojego gospodarstwa. 

Fotowoltaika dla rolnika pozwala zarówno zaspokoić zapotrzebowanie na prąd, jak i przyczynić się do obniżenia rachunków. Rząd wychodzi naprzeciw rolnikom oferując różnego rodzaju programy rządowe, dofinansowania i dotacje. Pozwalają one na szybszy rozwój fotowoltaiki w sektorze rolnym, a co za tym idzie umożliwiają zaoszczędzenie zużycia energii oraz czynną ochronę środowiska.

Fotowoltaika dla Rolnika – Korzyści

 • Oszczędność kosztów energii
 • Niezależność w przypadku przerwy w dostawie prądu
 • Lepsze możliwości rynkowe i konkurencyjność
 • Wykorzystanie zielonej energii do nawadniania 
 • Zrównoważona produkcja i łańcuch dostaw
 • Ulepszone praktyki rolnicze
 • Ochrona środowiska poprzez redukcję dwutlenku węgla 
 • Możliwość większych dochodów i rozwoju gospodarstwa poprzez zastosowanie agrowoltaiki.

Inwestycja w fotowoltaikę w gospodarstwie rolnym niesie za sobą szereg korzyści. Energia pochodząca ze słońca może być wykorzystywana w szerokim zakresie, od podstawowego zapotrzebowania na prąd, takiego jak światło, maszyny elektryczne, przez nawadnianie, chłodzenie produktów rolnych, napowietrzanie akwakultur, ale także do ogrodzeń elektrycznych, oświetlenia drobiu i zwalczania szkodników. Zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych ogranicza się jednak do dostarczania energii do czynności wymagających niewielkiego poboru mocy. Przy większych instalacjach energia słoneczna ma ogromny potencjał w nawadnianiu rolnictwa w związku z występującym dotkliwym zjawiskiem suszy. 

Zastosowanie agrowoltaiki pozwala na podwójne wykorzystanie tego samego obszaru ziemi, a zatem na podwojenie zysków i rozwój gospodarstwa.

Agrowoltaika czyli Fotowoltaika dla Rolnika

Agrowoltaika łączy rolnicze użytkowanie ziemi z produkcją energii elektrycznej przez fotowoltaikę. Wykorzystuje ten sam obszar ziemi do hodowli zwierząt lub uprawy plonów spożywczych i jednocześnie wytwarza energię elektryczną z uwzględnieniem ochrony gleby i oszczędności wody. Podwójne zastosowanie energii słonecznej zapewnia wielorakie korzyści społeczno-gospodarcze, które opierają się głównie na koncepcji zwiększonej produktywności ziemi w porównaniu z jednorazowym wykorzystaniem tego samego obszaru ziemi. 

Wypasanie bydła na terenie z zamontowaną fotowoltaiką gruntową jest w pełni możliwe, a nawet pozwala na osiągnięcie obopólnych korzyści. Wypasane zwierzęta mogą przemieszczać się pod instalacjami fotowoltaicznymi, chowając się do cienia przed nadmiernym słońcem oraz deszczem. Wygryzają one również trawę znajdującą się pod instalacjami, a tym samym pomagają uniemożliwić zarastanie trawą trudno dostępnych dla nas miejsc.

Zwierzęta nie są jednak jedynymi beneficjentami postawienia gruntowych systemów fotowoltaicznych. Rośliny uprawiane w przerywanym cieniu rzucanym przez panele fotowoltaiczne mogą łatwiej radzić sobie z upałami i panującą suszą.

Dofinansowanie na Fotowoltaikę dla Rolników

AgroEnergia

Naprzeciw rolników wyszedł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferujący Program Priorytetowy “Agroenergia”. Program ma przyczynić się do zwiększenia produkcji energii ze źródeł odnawialnych właśnie w sektorze rolniczym. 

Formą dofinansowania programu Agroenergia 2020 jest dotacja.

Kto może skorzystać z programu Agroenergia?

Z programu skorzystać możesz jeśli:

 • Jesteś osobą fizyczną będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, o łącznej powierzchni użytków rolnych mieszczącej się między 1 ha, a 300 ha, oraz prowadzisz gospodarstwo od co najmniej roku przed złożeniem wniosku
 • Jesteś osobą prawną będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, o łącznej powierzchni użytków rolnych mieszczącej się między 1 ha a 300 ha, oraz prowadzisz działalność rolną lub gospodarczą w zakresie usług rolniczych 

Oraz spełniasz poniższe warunki:

 • Nie rozpocząłeś przedsięwzięcia przed złożeniem wniosku
 • Twoje panele fotowoltaiczne są nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem
 • Urządzenia muszą być instalowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem.
 • Twoja instalacja fotowoltaiczna nie jest finansowana lub realizowana z innych środków publicznych
 • Zgadzasz się, że Twoje dofinansowanie zostanie wypłacone w formie refundacji dopiero po zakończonej inwestycji

Planowany termin rozpoczęcia naboru Agroenergia 2020 to druga połowa trzeciego kwartału 2020 r.

Nasze ostatnie instalacje fotowoltaiczne dla rolników

Przy wykonywaniu instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa rolnego, niezwykle ważne jest dopasowanie jej do potrzeb danego gospodarstwa. Zapotrzebowanie na energię może znacząco różnić się w zależności od jego wielkości i wykonywanych procesów. Nasi specjaliści dokładnie analizują wszystkie zebrane podczas audytu informacje. Na podstawie przeprowadzonego audytu zaplanujemy prawidłowe rozmieszczenie paneli fotowoltaicznych oraz wielkość całej instalacji. Instalujemy systemy fotowoltaiczne zarówno na gruncie jak i na dachach obiektów znajdujących się na terenie gospodarstwa. Skontaktuj się z nami, a otrzymasz darmową wycenę odpowiedniej dla Ciebie instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed