Fotowoltaika – Korzyści

fotowoltaika korzyści

Inwestycja w fotowoltaikę niesie ze sobą wiele korzyści, które warto przeanalizować jeśli nie jesteśmy do końca przekonani czy warto zaprzątać sobie nią głowę. W poprzednim artykule wyjaśniliśmy już czym jest fotowoltaika.

Dostępność dla każdego

Jedną z podstawowych korzyści fotowoltaiki jest fakt, że przeciwieństwie do innych źródeł, energia słoneczna jest bezpłatna i praktycznie każdy może zainwestować w jej produkcję. Energia słoneczna jest energią dostarczaną przez światło słoneczne, a zatem jest powszechnie dostępna wszędzie tam, gdzie świeci słońce.

Chociaż fotowoltaika na samym początku wymaga niemałej inwestycji kapitałowej, koszty te obecnie radykalnie się zmniejszają i przewiduje się, że w najbliższych latach będą nadal spadać.

Panele fotowoltaiczne można z łatwością zainstalować na dachach budynków mieszkalnych, firmowych, przemysłowych, gospodarczych oraz na ziemi. Instalacja nie powoduje żadnych zakłóceń dla osób mieszkających lub pracujących w pobliżu. 

Ekologia

Kolejną korzyścią fotowoltaiki jest przyjazność dla środowiska. Nie wymaga paliwa do działania, a zatem nie powoduje zanieczyszczenia, w przeciwieństwie do paliw kopalnych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Wyjątkiem może być jedynie sam proces produkcji ogniw fotowoltaicznych. Jednak z całą pewnością fotowoltaika zapewnia czystą i zieloną energię.

Podczas generowania energii elektrycznej za pomocą systemów fotowoltaicznych nie dochodzi do emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych szkodliwych gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek siarki (SO2), amoniak (NH3), konkretna materia (PM10) i tlenki azotu (NOx).

Panele fotowoltaiczne nie wydają uciążliwych dźwięków podczas użytkowania, dlatego są idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i mieszkalnych. 

Niższe koszty energii elektrycznej i zaoszczędzone pieniądze

Instalacja fotowoltaiki dla domu lub fotowoltaiki dla firmy pomaga zmniejszyć zależność od lokalnego dostawcy energii elektrycznej. Zamiast kupować energię elektryczną z sieci, panele fotowoltaiczne wytwarzają ją same. Nie musisz płacić rachunków za prąd, a więc oszczędzasz pieniądze.

Przed instalacją paneli fotowoltaicznych należy przyłożyć odpowiednią wagę do tego czy będzie ona dopasowana do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego lub firmy. Nieodpowiednio dobrana instalacja będzie generować więcej energii niż zużywasz lub potrzebujesz w danym momencie. Aby mieć możliwość zużywania energii na bieżąco, a także odsprzedaży wyprodukowanej nadwyżki do sieci, powinniśmy wybrać instalację typu On-grid. 

To ile energii oszczędzisz, zależy od tego, jak duża jest twoja moc instalacji fotowoltaicznej, pojemność twojego systemu przechowywania, pory roku oraz dostępności światła słonecznego.

Systemy fotowoltaiczne są jednym z głównych źródeł energii odnawialnej, które są subsydiowane przez rząd. W Polsce możemy liczyć na wsparcie rządowe z programu “Mój Prąd” oraz możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Program “Mój Prąd” oferuje jednorazowe dofinansowanie w kwocie 5000 zł, natomiast ulga termomodernizacyjna to pomoc rzędu kilku tysięcy złotych dla przeciętnej instalacji. Wsparcie finansowe dla instalacji paneli fotowoltaicznych sprawia, że stanowią one inteligentną alternatywę inwestycyjną zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Kwoty te oraz przewidywane coraz większe podwyżki prądu do roku 2030 skracają znacząco czas zwrotu inwestycji w zieloną energię.

Zwiększenie odporności i niezawodności dostaw energii elektrycznej

Z własną elektrownią słoneczną nie groźne będą ci zjawiska pogodowe, które mogą być zagrożeniem dla linii energetycznych. Dzięki wykorzystywaniu promieniowania słonecznego do produkcji własnego prądu możesz stać się bardziej niezależny. Przykładem mogą być sytuacje gdy ciężkie śniegi i silne wiatry niszczą linie energetyczne lub gdy piorun uderza w słupy i transformatory. Właściciele fotowoltaiki dla domu lub firmy pozostają w takich sytuacjach nienaruszeni i nadal wytwarzają swoją prywatną i niezależną energię.

Zapotrzebowanie na energię jest szczególnie wysokie w godzinach szczytu (godziny poranne – przed wyjściem do pracy oraz godziny popołudniowe). Również wtedy posiadanie własnego systemu fotowoltaicznego jest niezawodnym i ważnym rozwiązaniem.

Długoletnia gwarancja i niskie koszty utrzymania

Instalacje paneli fotowoltaicznych dla domu oraz dla firm objęte są długoletnią gwarancją. Decydując się na montaż fotowoltaiki mamy pewność, że będzie ona działać stabilnie i niezawodnie nawet do 25 lat. Poprawnie zamontowana instalacja może nie wymagać żadnego serwisu przez okres trwania gwarancji. Jedynym elementem wymagającym naprawy po wielu latach bezproblemowego działania systemu może okazać się falownik. Falownik jest sercem układu fotowoltaicznego, dlatego należy przykładać ogromną wagę do jego właściwego doboru. Odpowiednio dobrany nie przysporzy problemów w przyszłości i zdecyduje o technicznym oraz finansowym powodzeniu całej inwestycji.

Jeśli mielibyśmy porównać koszty eksploatacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych z kosztami innych alternatywnych źródeł energii, są one stosunkowo niskie. Panele fotowoltaiczne nie składają się z części ruchomych mechanicznie. Co za tym idzie, wszelkie uszkodzenia są mało prawdopodobne.

Panele fotowoltaiczne wykonane ze szkła hartowanego z elastycznym podłożem chroniącym ogniwa zaprojektowane są w taki sposób aby mimo ciężkich warunków pogodowych nie ulegały stłuczeniu.

Podsumowanie korzyści z fotowoltaiki

Zalet posiadania fotowoltaiki jest wiele, a technologia ta ma naprawdę bardzo obiecującą przyszłość, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym.

Różne sektory na całym świecie pracują nad wyeliminowaniem zanieczyszczeń powstających w procesie produkcji ogniw fotowoltaicznych, aby uczynić energię słoneczną najlepszym źródłem energii oraz umożliwić zielone życie.

Ta forma pozyskiwania energii ma wiele korzyści społecznych, począwszy od ekonomii, uzależnienia od ropy naftowej do produkcji energii elektrycznej, korzyści zdrowotnych, ograniczenia importu energii dla krajów, które nie są samowystarczalne w wytwarzaniu własnego prądu, oraz rozwoju lokalnego.

Energia słoneczna jest odnawialna i niewyczerpana, co czyni ją najlepszym źródłem energii w dowolnym miejscu.

Odległe obszary, mające problem z dostawą energii elektrycznej, z powodzeniem mogą wykorzystywać energię słoneczną. Obszary te mają świeże, czystsze powietrze oraz zdrowych, mniej podatnych na choroby ludzi.

Jeśli powyższe zalety fotowoltaiki rozwiały Twoje wątpliwości, zachęcamy Cię do kontaktu ? Możesz odbyć niezobowiązującą rozmowę z naszymi ekspertami lub wypełnić formularz w celu otrzymania darmowej wyceny instalacji ?

4 komentarze. Zostaw komentarz

 • Grzegorz P.
  13 maja 2020 15:26

  Witam !

  Firma Getfree jest rzetelną i bardzo solidną firmą zakładająca panele fotowoltaiczne. Przychylnie podchodzą do spraw projektowania i wyliczania ilości paneli do uzyskania jak najlepszych parametrów w produkowaniu „prądu ze Słońca”. Fachowe podejście do sprawy, szybka realizacja i też dobre ceny do innych firm konkurujących. Jestem zadowolony z założenia 8,7KW w domu i wszystko sprawnie działa. Współpraca z Panem Bartoszem i ekipą montażową, elektrykiem na wysokim poziomie. Dodatkowo osoby pracujące w firmie Getfree doradzą jakich błędów unikać podczas zakładania paneli, optymalizują tak układ paneli by osiągać jak najlepsze uzyski w produkcji prądu. Polecam tą firmę, gdyż nie zawiodłem się, dotrzymali terminu, pomogli w załatwianiu wszelkich formalności w ENEI i Programie „Mój Prąd”. Dziękuję w moim imieniu Panu Bartoszowi i Markowi za poświęcony czas i to nie mało by założyć „małą fabrykę prądu” w jednorodzinnym domu.

  Grzegorz P.

  Odpowiedz
 • Przyjemnie było powierzyć zlecenie takiej firmie . Praca została wykonana szybko i bezproblemowo. Wszystkie kolejne etapy realizacji zostały odpowiednio omówione przez przedstawiciela firmy P Marka i zaprezentowane w formie projektu graficznego . Staranne zamontowanie paneli na częsci ukośnego dachu ,powoduje że poza skutecznością energetyczną jest też estetyczne . Firma jest konkurencyjna cenowo a niewątpliwym atutem jest załatwianie wszystkich formalności związanych z realizacją tego projektu .

  Odpowiedz
 • Przemysław Mieszała
  23 marca 2022 13:03

  Polecam usługi firmy GET FREE. Jestem po instalacji i montażu fotowoltaiki. Bardzo dobry kontakt z przedstawicielem Panem Markiem Korytowskim, który jest dostępny pod telefonem w każdej chwili. Odpowiada na wszelkie pytania i rozwiewa wątpliwości. Realizacja nastąpiła szybko, nawet przed uzgodnionym terminem. Montażyści zrealizowali instalację sprawnie i bez żadnych problemów oraz zgodnie z ustaleniami. Po wykonanej pracy zostawili porządek. Polecam

  Odpowiedz
 • Marcin Górowski
  18 kwietnia 2023 09:32

  Jestem bardzo zadowolony.Sprawny montaż, żadnych problemów, zgrana ekipa. Pełen profesjonalizm.Szczerze polecam firmę Getfree.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed