Fotowoltaika na Dachu czy na Gruncie?

fotowoltaika na dachu i fotowoltaika na gruncie

Głównym elementem systemu fotowoltaicznego są oczywiście panele fotowoltaiczne. Dzięki funkcji przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną są niezbędne aby instalacja spełniała swoje zadanie. Oprócz nich wyróżniamy jeszcze jeden kluczowy składnik, a mianowicie system montażowy.

Systemy montażowe utrzymują panele słoneczne na miejscu, zarówno na dachu, jak i na ziemi. Zapewniają również wytrzymałość konstrukcyjną niezbędną do utrzymania naturalnego ciężaru paneli, siły wiatru, a w niektórych przypadkach ciężaru śniegu.

W Get Free korzystamy z systemów montażu paneli fotowoltaicznych marki ESDEC, które pozwalają na skrócenie czasu i zwiększenie precyzji prac na dachu. Poza tym cechuje je minimalna ilość elementów, a przede wszystkich bezpieczeństwo, niezawodność i trwałość.

Wyróżniamy dwa główne typy montażu paneli fotowoltaicznych: montaż na dachu i montaż na gruncie. Decyzja o użyciu jednego lub drugiego zależy od kilku czynników i wpłynie nie tylko na ostateczny koszt instalacji systemu fotowoltaicznego, ale także na proces instalacji i czas potrzebny do jego skonfigurowania.

Dlatego powinieneś wybrać system mocowania, który lepiej odpowiada Twoim wymaganiom ekonomicznym i technicznym. Tylko jak to zrobić?

Fotowoltaika na gruncie jest powszechnie stosowana w dużych komercyjnych lub użytkowych projektach fotowoltaicznych. Jednak taką konstrukcję możesz z powodzeniem  zastosować również w domu. Korzyści z takiej instalacji mogą być nawet większe niż te płynące z fotowoltaiki na dachu.

Instalacje paneli fotowoltaicznych montowanych na gruncie składają się z metalowej ramy, która jest przymocowana lub zakotwiona do podłoża w celu utrzymania ciężaru paneli słonecznych. Czy taki rodzaj instalacji będzie odpowiadał Twoim potrzebom? Przyjmy się jego zaletom i wadom.

Możliwość zmiany orientacji i nachylenia

Bez wątpienia, jedną z największych zalet fotowoltaiki na gruncie jest zwrotność paneli. 

Kąt nachylenia można regulować bezpośrednio, aby uzyskać maksymalną możliwą irradiancję na terenie Twojej posesji.

Oczywiście tak jak i w przypadku fotowoltaiki na dachu, ważne jest aby panele skierowane były najlepiej na południe, zachód lub południowy wschód. Dzięki temu będą mogły otrzymywać maksymalnie dużą ilość słońca w ciągu dnia. Jednak w odróżnieniu od paneli zamontowanych na dachu, system na gruncie możesz przechylać w taki sposób aby wyłapywał jak najwięcej światła słonecznego.

W przypadku fotowoltaiki na gruncie nie jesteśmy uzależnieni od kształtu i rodzaju dachu. Co za tym idzie, nachylenie systemu gruntowego możesz dostosować w taki sposób aby uzyskać najlepszą wydajność energetyczną niezależnie od pory roku. Śnieg, który może stanowić problem w przypadku fotowoltaiki na dachu, nie będzie problemem dotyczącym instalacji gruntowej. Możliwe jest ustawienie systemu w taki sposób aby uniknąć gromadzenia się śniegu na panelach.

Konserwacja

Ze względu na łatwe dojście do instalacji na gruncie, możliwe jest utrzymanie czystości paneli co z oczywistych powodów trudniejsze będzie w przypadku fotowoltaiki na dachu. Nieskazitelnie czyste panele fotowoltaiczne mogą działać z maksymalną wydajnością. Wszelkie zabrudzenia na panelach zmniejszają wydajność i wpływają na oszczędność energii.

Posiadając fotowoltaikę na gruncie możesz czyścić je ręcznie bez większego wysiłku, a także sprawdzać ich stan pod kątem oznak uszkodzeń lub innych problemów, takich jak pęknięcia lub odpryski na panelach, poluzowane zaciski montażowe czy uszkodzone okablowanie.

Natomiast czyszczenie fotowoltaiki na dachu przy pomocy węży lub wody pod ciśnieniem w miesiącach letnich nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może to spowodować pęknięcia szkła, a nawet unieważnienie gwarancji systemu.

Jeśli Twoje panele fotowoltaiczne nie są łatwo dostępne, najprawdopodobniej będziesz musiał polegać na regularnych usługach czyszczenia i konserwacji profesjonalnej firmy.

Rozmiar systemu

Jeśli jesteś jedną z osób, które dysponują sporą ilością wolnego miejsca na ziemi, na terenie Twojej posesji, możesz zdecydować się na większy rozmiar instalacji. Miejsce na dachu bywa dość ograniczone. W takich przypadkach fotowoltaika na gruncie może być lepszym rozwiązaniem. 

Jeśli jednak nie posiadasz wystarczająco dużo miejsca na ziemi aby ulokować tam konstrukcję fotowoltaiczną, fotowoltaika na dachu doskonale spożytkuje wolne miejsce na dachu. 

Wyższa wydajność

Jak już wspomnieliśmy, panele montowane na ziemi oferują większą różnorodność opcji projektowania i pozycjonowania. Są to ważne czynniki w maksymalizacji ich wydajności energetycznej w Twojej lokalizacji. Dzięki temu moc moc wyjściowa, sprawność i wydajność takiej instalacji mogą być wyższe niż w przypadku fotowoltaiki na dachu.

Wymagane modyfikacje

Jeśli jesteś posiadaczem starszego domu, w celu zamontowania paneli na dachu, wymagane mogą być pewne modyfikacje. Może się okazać, że aby móc cieszyć się fotowoltaiką na dachu, konieczna będzie naprawa dachu, wprowadzenie pewnych zmian, a nawet całkowita wymiana starego dachu na nowy. W takiej sytuacji instalacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Fotowoltaika na gruncie nie wymaga kosztownych modyfikacji. 

Estetyka 

Jeśli należysz do osób, które uważają, że panele fotowoltaiczne zaburzają estetykę dachu i domu jako całość, dobrym rozwiązaniem jest fotowoltaika na gruncie. W zależności od posesji jaką dysponujesz, może okazać się, że posiadasz idealne miejsce na konstrukcję fotowoltaiczną w swoim ogrodzie. Może być to miejsce niewidoczne z ulicy, nierzucające się w oczy ani domownikom ani osobom z zewnątrz. 

Koszta instalacji

Niestety, systemy fotowoltaiczne montowane na gruncie wymagają dodatkowej konstrukcji i materiałów.

Aby zakotwiczyć system w miejscu, potrzebne są solidne fundamenty. Przygotowanie do ich umieszczenia obejmuje analizę strukturalną gruntu i robocizny w celu przygotowania terenu, dlatego systemy te są zwykle droższe niż montaż słoneczny na dachu.

Na szczęście systemy fotowoltaiczne na dachu są zwykle tańsze niż systemy montowane na ziemi. Wiąże się to mniejszą ilością wymaganej pracy i czasu na zakończenie. W tym momencie należy jednak przypomnieć, że koszta te mogą ulec zmianie jeśli Twój dach wymaga większych modyfikacji lub całkowitej wymiany.

Bezpieczeństwo

Jako, że panele fotowoltaiczne wymagają instalacji elektrycznej i wytwarzają prąd w ciągu dnia, część osób mających dzieci zastanawia się czy posiadanie instalacji fotowoltaicznej na gruncie jest bezpieczne. 

Systemy montowane przez specjalistów są starannie uziemione i chronione. Fachowcy zadbają o to aby wszelkie urządzenia takie jak mikroinwertery i przewody były zakryte i nie stanowiły zagrożenia. W tym momencie podkreślamy, że wybór profesjonalnego instalatora posiadającego certyfikat i mogącego pochwalić się doświadczeniem jest kluczowy. W trosce o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny należy podejść do wyboru odpowiedniej firmy w sposób dokładny, nie pospieszny.

Oprócz tego należy regularnie sprawdzać system fotowoltaiczny w poszukiwaniu usterek lub uszkodzeń spowodowanych ciężkimi warunkami atmosferycznymi. 

​​Jeśli wciąż obawiasz się o bezpieczeństwo swoich dzieci, umieszczenie paneli na dachu z pewnością ten problem rozwiąże. Podobnie z ewentualną chęcią kradzieży paneli fotowoltaicznych przez intruzów. Instalacja na dachu z pewnością zminimalizuje prawdopodobieństwo kradzieży paneli z posesji.

Czas instalacji

Wbrew pozorom instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu może zająć mniej czasu niż na gruncie. 

Dzieje się tak głównie dlatego, że do kompletnego montażu potrzeba mniej elementów i narzędzi. Zadanie można wykonać przy mniejszej liczbie zaangażowanych osób, ponieważ nie ma potrzeby kopania fundamentów, co wymaga czasu i wysiłku.

Ochrona powierzchni dachu

Chociaż panele fotowoltaiczne mają służyć produkcji zielonej energii, istnieje jeszcze jedna korzyść wynikająca z ich instalacji. System fotowoltaiczny pokrywający dach to dodatkowa ochrona przed śniegiem, silnym wiatrem i innymi obiektami, takimi jak np. gałęzie drzew. Stanowią one także dodatkową izolację zarówno w gorętsze jak i zimniejsze pory roku.

Kiedy wybrać fotowoltaikę na dachu?

Takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najodpowiedniejsze gdy:

  • Nie dysponujesz większym teren koło domu i dostępną przestrzeń wolisz wykorzystać wykorzystać na ogrodnictwo, do relaksu, celów rekreacyjnych lub gdy nie chcesz zaburzać estetyki swojego ogrodu. 
  • Posiadasz odpowiednią ilość wolnego miejsca na dachu, najlepiej z kilku stron, a zacienienie nie jest problemem.
  • Jedyne miejsce na gruncie, które mógłbyś przeznaczyć dla paneli znajduje się zbyt blisko posesji sąsiadów. Może się to wiązać z zacienieniem lub niechęcią stawiania takiej konstrukcji ze strony sąsiadów.
  • Twój dom lub dach nie wymaga naprawy, modyfikacji lub całkowitej wymiany.
  • Dostępna przestrzeń na dachu wystarczy, aby pokryć potrzeby energetyczne Twojego domu.
  • Obawiasz się o bezpieczeństwo swoich dzieci lub ewentualną kradzież paneli na gruncie.

Kiedy wybrać fotowoltaikę na gruncie?

Opcja montażu na gruncie będzie dla Ciebie odpowiednia, jeśli…

  • Dysponujesz dużą przestrzenią na terenie swojej posesji. 
  • Dostępna przestrzeń na dachu nie wystarcza do wyprodukowania energii pokrywającej Twoje potrzeby.
  • W miejscu, w którym mieszkasz unosi się dużo pyłu, piasku, zanieczyszczeń lub zimą spada dużo śniegu.
  • Spodziewasz się, że w przyszłości możesz chcieć rozbudować swoją instalację.
  • Twój dach wymaga naprawy, która spowoduje, że łączne koszty instalacji na dachu będą większe niż fotowoltaiki na gruncie.
  • Nie chciałbyś zaburzać estetyki swojego domu pokrywając dach panelami. 
  • Na dachu znajdują się kominy, anteny lub otwory wentylacyjne, które mogą powodować zacienienie.

Czy wiesz już, który rodzaj instalacji będzie dla Ciebie lepszy? A może nadal masz wątpliwości? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy Ci podjąć właściwą decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed