Jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla Twojego domu?

para zastanawiająca się jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla ich nowego domu

Planujesz lub jesteś w trakcie budowy nowego domu i myślisz nad inwestycją w fotowoltaikę? Zastanawiasz się jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia dla Twojego gospodarstwa domowego? Dobór właściwej mocy systemu jest bardzo istotny. Moc generatora powinna być dopasowana do planowanego zużycia energii. Obliczenie najodpowiedniejszej mocy fotowoltaiki najlepiej oddać w ręce specjalistów. Wezmą oni pod uwagę wszystkie istotne elementy i pomogą wyliczyć zapotrzebowanie na energię dla Twojego domu. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób dochodzi się do określenia właściwej mocy fotowoltaiki i dlaczego jest to kwestia bardzo indywidualna. Poniżej podpowiemy jak to zrobić.

Dobór mocy systemu fotowoltaicznego w nowym domu

Dobór mocy systemu fotowoltaicznego powinniśmy zacząć od ustalenia mocy generatora fotowoltaicznego. Dopiero w kolejnym kroku dobieramy moc falownika. Wszystko zależy od tego jakie odbiorniki będziemy chcieli mieć w nowym domu, w jaki sposób będziemy chcieli go ogrzewać. Czy zdecydujemy się na pompę ciepła czy maty grzewcze? Jaki będziemy mieli zbiornik wody użytkowej, jaka będzie liczba mieszkańców? Informacje takie jak średnie zużycie energii potrzebnej do ogrzania wody na jednego mieszkańca także będą potrzebne. Podsumowując, do określenia mocy fotowoltaiki konieczne jest wcześniejsze określenie ile prądu zużywamy w ciągu roku. Jest to łatwiejsze zadanie gdy planujemy założenie fotowoltaiki w gospodarstwie domowym funkcjonującym już od dłuższego czasu. Na szczęście zdobycie informacji dotyczących zapotrzebowania na prąd dla nowego domu jest możliwe i nie powinno sprawić większych trudności. 

Energia do zasilania urządzeń elektrycznych oraz oświetlenia

Dla przykładu obliczmy zapotrzebowanie energetyczne dla domu jednorodzinnego o powierzchni 100 km2 zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę.

Zapotrzebowanie to uwzględnia energię elektryczną potrzebną do działania podstawowych urządzeń elektrycznych takich jak lodówka, pralka, telewizor i inne, również światło. Średnio jest to 4000 kwh – 330 kWh miesięcznie.

Energia do ogrzewania domu

Następnie musimy obliczyć energię potrzebną na ogrzanie domu. W tym celu potrzebujemy informacji zawartych w projekcie budynku. Jakie są parametry cieplne tego budynku? Jaka jest jego efektywność energetyczna (EU)? Ile energii w ciągu roku potrzebujemy do tego aby ogrzać m2 tego budynku? Liczba ta przeliczona przez ilość metrów kwadratowych pozwoli nam na obliczenie zapotrzebowania na energię cieplną.

Standardem jest 40 kWh na m2 na rok. Dla naszego przykładowego domu o powierzchni 100 m2 daje nam to kolejne 4000 kWh energii cieplnej. Wydajność może być lepsza lub gorsza w zależności od źródła ogrzewania, z którego będziemy korzystać. Maty grzewcze to wydajność 1:1, ale pompy ciepła już 1:3. Przypuśćmy, że źródłem ciepła w naszym przykładowym domu będą maty grzewcze, a więc daje nam to 4000 kWh czyli łącznie już 8000 kWh.

Energia do ogrzewania wody

Nie możemy też zapomnieć o energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej. Podobnie jak do ogrzania domu tak i wody, możemy wybrać różne źródła ciepła. Dajmy na to, że w naszym nowym domu chcemy maksymalnie korzystać z fotowoltaiki. W tym celu jako źródło ogrzewania wybieramy grzałkę elektryczną. Dla czteroosobowej rodziny potrzebujemy 2000-2500 kWh energii.

Wszystkie elementy składające się na zapotrzebowanie energetyczne można policzyć. Jeśli posiadamy lub planujemy w przyszłości zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego typu plug-in, nasze zapotrzebowanie będzie jeszcze większe. Podsumowując, na podstawowe zużycie potrzebujemy około 10 000 kWh. 

Dobór mocy i wycena systemu fotowoltaicznego dla nowego domu

Poza dobraniem odpowiedniej mocy systemu należy również dobrać moc inwertera. To od niego zależy jak efektywnie działa cały system. Jak dobrać moc falownika? Zależy ona od mocy generatora, zaleceń producenta, nasłonecznienia oraz orientacji paneli.

Nasi specjaliści pomogą obliczyć Ci zarówno moc systemu fotowoltaicznego jak i moc falownika. Oferujemy darmową wycenę systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed