Klimatyzacja Domowa w Zimie – Co Warto Wiedzieć
Klimatyzacja domowa staje się coraz popularniejszym udogodnieniem również w Polsce, gdzie w odróżnieniu od krajów egzotycznych, pracuje ona na pełnych obrotach tylko latem. Niestety po lecie przychodzi czas na chłodniejsze i mroźne dni, kiedy klimatyzacja odchodzi w zapomnienie i zdaje się zapadać w sen zimowy. Zima już tuż za rogiem, a więc do ponownego skorzystania z cudownego udogodnienia jakim jest funkcja chłodzenia naszego domu w gorące dni będziemy musieli poczekać pół roku. A może niekoniecznie? W tym artykule omówimy, w jaki sposób możesz korzystać z klimatyzacji domowej zimą.
Klimatyzacja domowa w zimie nabiera nowego znaczenia
Chociaż przynajmniej duża część z nas uważa, że klimatyzacja domowa przeznaczona jest jedynie do chłodzenia pomieszczenia latem, prawda wygląda trochę inaczej. Nowoczesne klimatyzatory oferują możliwość regulacji temperatury według upodobań domowników, zarówno latem, jak i zimą.
Funkcja chłodzenia najzwyczajniej zmienia kierunek działania. Odwrotnie niż w przypadku funkcji chłodzenia, klimatyzator zaciąga zimne powietrze do środka, oddając ciepło do pomieszczenia.
Poniżej przedstawiamy listę często zadawanych pytań dotyczących używania klimatyzacji domowej w zimie.
Czy uruchamianie klimatyzacji domowej w zimie jest bezpieczne?
Korzystanie z klimatyzacji domowej jest bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń odnośnie minimalnej temperatury użytkowania. Klimatyzatorów rewersyjnych i bezkanałowych pomp ciepła (tzw. miniaturowe pompy ciepła) można, a nawet warto używać przez cały rok i cieszyć się funkcją grzania tak samo jak funkcją chłodzenia. Bezkanałowe systemy grzewcze oferują wiele zalet.
Nawet jeśli nie posiadasz klimatyzacji domowej typu split, a więc takiej, której działanie można odwrócić, wciąż możesz używać jej od czasu do czasu także zimą. W przypadku gdy mimo jesienno-zimowej aury na zewnątrz pomieszczenie robi się duszne i przebywanie w nim sprawia Ci dyskomfort za sprawą duszącego ogrzewania, możesz użyć trybu wentylatora. To sprawi, że Twój dyskomfort zmniejszy się bez konieczności wychładzania pomieszczenia wpuszczając do środka zimne powietrze z zewnątrz.
Należy jednak zaznaczyć, że sprawność klimatyzatora zimą będzie nieco gorsza niż w okresie letnim. Jest to spowodowane faktem, że mimo tego iż klimatyzacja domowa owszem działa zimą, przeznaczona jest do użytkowania w temperaturach wyższych na zewnątrz niż wewnątrz.
Czy może być za zimno na uruchomienie klimatyzacji domowej?
Na klimatyzację domową składa się także jednostka znajdująca się na zewnątrz budynku. Urządzenia z reguły posiadają minimalny próg działania, poniżej którego nie będą w stanie pracować zgodnie z przeznaczeniem. Istnieje minimalny limit temperatury, w której klimatyzacja domowa może działać bez względu na markę, model lub typ urządzenia.
Najczęściej minimalna temperatura zewnętrzna, w której możemy korzystać z klimatyzatora waha się w granicach od -5 do -15 stopni Celsjusza. W temperaturach poniżej -15 stopni czynnik chłodniczy zachowuje się inaczej a klimatyzacja nie działa zgodnie z przeznaczeniem. Uruchomienie klimatyzacji w zbyt niskiej temperaturze może nawet grozić uszkodzeniem urządzenia, np.:
- zamrożeniem wężownic czynnika chłodniczego
- zagęszczaniem smaru
- uszkodzeniem ruchomych części i łożysk
W jaki sposób najlepiej korzystać z klimatyzacji zimą?
Koszt montażu pompy ciepła, pieca oraz innych systemów kanałowych to wydatek bardzo odczuwalny dla naszej kieszeni. W miesiącach zimowych koszty ogrzewania mogą być dość znaczne. W niektórych przypadkach, w zależności od domu, w którym mieszkasz, klimatyzacja domowa może stanowić alternatywę dla innych urządzeń grzewczych. Wówczas jednego urządzenia używasz zarówno do ogrzewania w zimie jak i do chłodzenia latem.
Klimatyzatory typu split umożliwiają używanie tego samego urządzenia z tymi samymi energooszczędnymi funkcjami przez cały rok, aby zapewnić Ci chłód latem i ciepło zimą.
Latem klimatyzator przenosi ciepło z gorącego pomieszczenia do chłodniejszego, czyli na zewnątrz budynku. W okresie jesienno-zimowym konieczne jest pobieranie ciepła z zewnątrz i przenoszenie go do wnętrza. Urządzenie musi więc działać w odwrotnej kolejności. W tym celu w klimatyzatorach zastosowano małe urządzenie zwane zaworem zwrotnym, które zapewnia funkcję ogrzewania.
Ryzyko zamarzania klimatyzacji w zimie
Niektóre klimatyzatory posiadają specjalny tryb chroniący urządzenie przed zamarzaniem w niskich temperaturach. Działają one z niską mocą, wprowadzając ciepłe powietrze do środka pomieszczenia. Dzięki temu trybowi możliwe jest zapobieganie spadkowi temperatury w pomieszczeniu poniżej zera lub w okolicę momentu zamarzania. Tym sposobem unikamy uszkodzenia wrażliwego sprzętu elektronicznego, rur wodociągowych oraz innych obiektów źle znoszących minusowe temperatury.
Problemy wynikające z używaniem klimatyzacji domowej w zbyt niskich temperaturach
Utrata odpowiedniego smarowania
Istotną częścią klimatyzacji domowej są sprężarki. Aby mogły one działać bez żadnych usterek, wymagają smaru, który wspomaga ich bezproblemową pracę. W niskich temperaturach owy smar gęstnieje co z kolei może rzutować na prawidłowe funkcjonowanie sprężarek. Kompresor wymaga odpowiedniego smarowania, w przeciwnym razie będzie podatny na uszkodzenia i zatarcia.
Czujnik niskiej temperatury otoczenia
Klimatyzacja domowa powinna być wyposażona w specjalny czujnik niskiej temperatury otoczenia. Umożliwia on zaprzestanie pracy klimatyzatora podczas zbyt niskich temperatur, a tym samym uniknięcie poważnych uszkodzeń urządzenia. Czujnik ten pozwala nam na uniknięcie kosztownych napraw.
Przegrzanie sprężarki
Używając klimatyzatora w zimie, musimy mieć na uwadze fakt iż w bardzo niskich temperaturach sprężarka musi pracować ciężej aby utrzymać ciepło we wnętrzu. To z kolei może może doprowadzić do przegrzania. Jest to kolejny powód, dla którego powinniśmy przestrzegać rekomendowanych temperatur użytkowania.
Pomiar wydajności ogrzewania
Efektywność ogrzewania klimatyzacją domową mierzymy za pomocą współczynnika wydajności klimatyzatora lub w skrócie HSPF. Wyższy poziom HSPF przekłada się na bardziej wydajny system ogrzewania, co skutkuje niższymi rachunkami za energię.
Obliczenia HSPF porównują całkowite ciepło dostarczone przez klimatyzator w sezonie grzewczym z całkowitą ilością zużytej energii elektrycznej. Wykorzystując wartości mocy grzewczej i energii elektrycznej zużywanej przez cały sezon, zapewnia się uwzględnienie wahań temperatury zewnętrznej w ciągu całego sezonu.
Podsumowanie
Korzystanie z klimatyzacji zimą jest rozsądnym wyborem w przypadku nowoczesnych klimatyzatorów. Dzięki klimatyzatorowi typu Split możliwe jest ogrzewanie pomieszczenia tym samym urządzeniem, którym chłodzisz je latem. Natomiast klimatyzator bez funkcji ogrzewania może służyć zimą w celu otrzymania świeżego powiewu powietrza w dusznym lub gorącym pomieszczeniu.
Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać chcąc używać klimatyzacji domowej w zimie, jest to aby nie dopuścić urządzenia do pracy w zbyt niskich temperaturach. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do poważnych uszkodzeń urządzenia.
W naszej ofercie posiadamy klimatyzacje domową oraz biurową firmy Haier oraz Fuji Electric. Skontaktuj się z nami, a pomożemy dobrać Ci odpowiedni model klimatyzacji dla Twojego domu lub biura.
7 komentarzy. Zostaw komentarz
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.
No coś takiego. Nie wiem o czym jest ta opowieść i kto to łyknie…
Artykuł jest oczywiście o użytkowaniu klimatyzacji w zimie 🙂 . Spider, zapraszamy do nas na smaczną kawę, z chęcią opowiemy o tym więcej. Kontakt z nami: 666 22 31 22
Witam
Posiadam dwa klimatyzatory Hayer które obecnie wykorzystuję do ogrzewania.
Pracują zgodnie z zapisanymi programami. Niestety po zmianie czasu na zimowy czas zapisany w klimatyzatorach nie zmienił się na zimowy a co za tym idzie klimatyzatory załączają się po staremu czyli godzinę wcześniej. Czy konieczne jest usunięcie i ponowne wprowadzenie wszystkich danych? Czy też jest jakaś ukryta opcja do zmiany czasu w aplikacji?
Zejmanie, czy posiadasz aplikację w swoim smartfonie do sterowania klimatyzatorami? Napisz do nas wiadomość e-mail na adres [email protected], postaramy się pomóc. Pozdrawiamy! 😊
Jeżeli klimatyzator jest wykorzystywany do ogrzewania, to czy warto wyłączać go gdy opuszcza się dom przy wyjeździe do pracy na 9-10 godzin? Czy też lepiej podtrzymać ciepło w domu?
rob, warto jest wyłączyć klimatyzację, kiedy opuszcza się dom na 9 – 10 godzin. Odpowiednio dobrane klimatyzatory bardzo szybko nagrzewają pomieszczenie i nie ma potrzeby podtrzymywania ciepła. Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu. Pozdrawiamy serdecznie 🙂