Zbliża się kolejna, szósta edycja programu Mój Prąd, którego założeniem jest inwestycja w odnawialne źródła energii. Jego beneficjenci będą mogli otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiki oraz urządzeń dodatkowych. Chociaż szczegóły nie są jeszcze znane, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stopniowo ujawnia dokładniejsze informacje. Jaki budżet przeznaczono na cele realizacji programu Mój Prąd 6.0? Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Mój Prąd 6.0 – jaki budżet?
Poprzednie wydanie programu Mój Prąd cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a środki na jego realizację zwiększono ze 100 do 950 mln zł. Teraz doczekaliśmy się kontynuacji inicjatywy. Mój Prąd 6.0 to nowe fundusze i nowe możliwości. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że najbliższa edycja ma wystartować w II kwartale bieżącego roku.
Planowany budżet ma wynieść nawet 400 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych przyznanych w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027).
Mój Prąd 6.0 – założenia
Co istotne, w najnowszej edycji programu o fundusze będą mogli ubiegać się posiadacze mikroinstalacji fotowoltaicznej, lecz prawdopodobnie tylko wtedy, gdy częścią inwestycji będzie także magazyn energii. Obowiązek montażu magazynu energii ma przyczynić się do wzrostu autokonsumpcji i odciążenia krajowej sieci elektroenergetycznej.
Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich edycjach, nie planuje się przeznaczać dotacji na rozbudowę istniejącej już instalacji PV. Możliwe jest jednak otrzymanie funduszy na dodatkowe komponenty do fotowoltaiki, takie jak magazyn energii bądź system zarządzania energią.
Istnieje również szansa, że organizatorzy inicjatywy, dostosowując się do potrzeb użytkowników, zwiększą wartość maksymalnej mocy instalacji objętych programem. Dotychczas dofinansowanie dotyczyło systemów o mocy do 10 kW.
Podsumowanie
Program Mój Prąd 6.0 to ważny krok dla rozwoju ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce i dobrze rokujący sposób na pozyskanie nowych inwestorów. Po liczbie wniosków nadesłanych w poprzednich edycjach należy spodziewać się, że i tym razem projekt zakończy się ogromnym sukcesem. Mimo że obecne doniesienia dotyczące inicjatywy nie są ostateczne, a na więcej szczegółów przyjdzie nam jeszcze poczekać, warto już teraz rozważyć zakup paneli PV i urządzeń dodatkowych. Tym bardziej, że 2024 rok szykuje obiecujące zmiany dla branży fotowoltaicznej.