Zgodnie z przyjętą ustawą od 1 kwietnia 2022 obowiązuje zmieniony model rozliczenia dla nowych prosumentów – tzw. net-billing. Co warto wiedzieć o tym systemie?
Net-billing to rozwiązanie polegające na „wartościowym rozliczaniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN)”. Co to oznacza dla użytkownika?
- Nowi prosumenci rozliczają się w oparciu o zakup i sprzedaż energii, a energia wprowadzona do sieci rozliczana jest z wybranym sprzedawcą według jej wartości rynkowej (ustalanej wg cen rynkowych z następnego dnia). Informacje na temat rynkowej ceny energii elektrycznej dostępne są na stronie Polskich Sieci Energetycznych (www.pse.pl).
- W dotychczasowym systemie opustowym energia oddana do sieci miała taką samą wartość w każdej porze roku (obniżoną o 20 lub 30%), a w systemie net-billingu kwota za energię oddaną do sieci będzie się zmieniała z miesiąca na miesiąc, a docelowo z godziny na godzinę.
- Duże znaczenie dla maksymalizacji korzyści z fotowoltaiki w systemie net-billingu ma wybór odpowiedniej taryfy. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez serwis Globenergia największe oszczędności będą dotyczyć tych prosumentów, którzy przed instalacją korzystali z taryfy G11, a po montażu zmienili taryfę na G12w. Warto jednak pamiętać, że każde warunki należy rozpatrywać indywidualnie.
Niezależnie od wprowadzonych zmian rynek fotowoltaiki czeka dalszy intensywny rozwój – przynajmniej z kilku powodów:
- Nadal własna elektrownia fotowoltaiczna będzie dawała oszczędności na rachunkach, a przede wszystkim uniezależnienie się od wzrostów cen.
- Choć okres zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę się wydłuża, to przy prognozowanych dynamicznych wzrostach cen energii ulegnie prawdopodobnie znacznemu skróceniu.
- Zmiany geopolityczne oraz klimatyczne będą wymuszać wprowadzanie kolejnych programów wsparcia i finansowania OZE – w tym instalacji fotowoltaicznych
- Czeka nas rozwój systemów autokonsumpcji oraz magazynowania wyprodukowanej energii. Ceny urządzeń powinny spadać, a ich wydajność rosnąć – podobnie, jak stało się to z panelami fotowoltaicznymi.
- System net-billingu funkcjonuje już na świecie – m.in. w Portugalii, USA, Meksyku, Indonezji i we Włoszech.
W kontekście wchodzącej w życie zmiany pamiętajmy też o kilku ważnych sprawach:
- W przypadku rozbudowy istniejącej przed 1 kwietnia 2022 r. instalacji fotowoltaicznej, obowiązującym dla prosumenta systemem rozliczeń jest system opustów. Koniecznie trzeba jednak pamiętać o obowiązku zgłoszenia modyfikacji instalacji fotowoltaicznej – w innym przypadku czeka nas niemiła kara.
- Dotychczasowi prosumenci nie muszą zgłaszać informacji o woli pozostania w systemie opustów.
- Jeśli prosument korzystający z systemu opustów chciałby zmienić system rozliczeń na net-billing, czyli rozliczenia z uwzględnieniem wartości rynkowej energii elektrycznej, musi złożyć odpowiedni wniosek do sprzedawcy energii.
- Nowe regulacje nie przewidują, żeby zmiana taryfy u prosumenta wpływała na zmianę systemu rozliczeń.