Wraz z pierwszymi wakacyjnymi dniami nastał sezon na upały. Kiedy fala ciepła zalewa nasze domy, szukamy sposobu na skuteczne schłodzenie wnętrza. W tym celu włączamy klimatyzację, najpopularniejszy system do walki z wysokimi temperaturami. Jednak czy jest ona jedynym urządzeniem, które ma takie możliwości? W poniższym artykule udowadniamy, że nie. Podobne działanie zapewni nam… pompa ciepła. Zobacz, jak sprawdzi się w roli klimatyzatora.
Spis treści
- Jak działa pompa ciepła w roli klimatyzatora?
- Chłodzenie pompą ciepła – aktywne i pasywne
- Pompa ciepła a tradycyjny klimatyzator – porównanie
- Pompy ciepła – uniwersalne i wielofunkcyjne
Jak działa pompa ciepła w roli klimatyzatora?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pompa ciepła, oprócz ogrzewania pomieszczeń i wody, może sprawdzić się również jako alternatywa dla klimatyzacji. Z tego powodu przyda się nam podczas upalnych miesięcy i pozwoli cieszyć się przyjemnym chłodem w letnie dni. Jak działa mechanizm chłodzenia w przypadku użycia pompy ciepła?
Pompa ciepła realizuje funkcję chłodzenia odwracając kierunek swojej pracy lub korzystając z niskiej temperatury gruntu i wody. W pierwszym przypadku mówimy o tzw. chłodzeniu aktywnym, w drugim – pasywnym.
Chłodzenie pompą ciepła – aktywne i pasywne
Jak wspomnieliśmy, pompy ciepła działają w dwóch trybach:
- aktywnym;
- pasywnym.
Chłodzenie aktywne odwraca kierunek przepływu ciepła, wobec czego skraplacz przejmuje rolę parownika, a parownik – skraplacza. Ten tryb wymaga użycia sprężarki pompy ciepła.
Chłodzenie pasywne korzysta z różnicy pomiędzy temperaturą gruntu lub wody a temperaturą w pomieszczeniu, ponieważ ta pierwsza ma niższą wartość. Pasywne chłodzenie odbywa się bez użycia sprężarki.
Pompa ciepła a tradycyjny klimatyzator – porównanie
Stojąc przed wyborem pompy ciepła lub klimatyzatora, warto poznać zalety i wady obu rozwiązań. Korzystając z pompy ciepła, możemy liczyć na dużą wydajność, ponieważ urządzenie potrafi przekazać sporą ilość energii przy jej niewielkim poborze. Ta cecha czyni pompy ciepła wyjątkowo ekonomicznymi sprzętami. Na korzyść tradycyjnego klimatyzatora przemawia z kolei możliwość optymalnej regulacji wilgotności wewnątrz budynku, a także oczyszczania powietrza z wirusów i bakterii.
Pompy ciepła – uniwersalne i wielofunkcyjne
Pompa ciepła świetnie sprawdzi się nie tylko do ogrzewania wnętrz, lecz także ich chłodzenia. To efektywne i ekologiczne urządzenie można zatem z powodzeniem użytkować przez cały rok. Mechanizm jej działania jest oparty na prostej formule, co wpływa na intuicyjność obsługi. Ponadto, korzystanie z pompy ciepła w roli klimatyzatora przynosi dodatkowe oszczędności w portfelu. Pamiętajmy jednak, że nie bez znaczenia są takie czynniki, jak wielkość pomieszczenia czy temperatura na zewnątrz i to one w dużej mierze będą warunkowały zużycie energii, a tym samym wysokość rachunków.