5 Kosztownych Błędów Przy Projektowaniu Systemu Fotowoltaicznego
Błąd nr 1 – Mylenie systemów on-grid z systemami off-grid
Fotowoltaika umożliwia generowanie własnej energii, a więc rezygnacje z płacenia za prąd z sieci energetycznej. Zakłada się więc, że system typu off-grid (nie wpięty w sieć), będzie właściwy. W rzeczywistości jednak, dla większości gospodarstw domowych i budynków firmowych korzystniejszym rozwiązaniem będzie system on-grid. System ten w odróżnieniu od systemy off-grid, zintegrowany jest z całą siecią zakładu energetycznego.
Twoje moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię, ale potrzebujesz sposobu na przechowywanie tej energii do późniejszego wykorzystania. Jeśli masz dostęp do sieci energetycznej, możesz przechowywać energię, którą generujesz w zakładzie energetycznym. Gdy w sytuacji złych warunków pogodowych, problemów technicznych bądź zwiększonego zapotrzebowania na prąd, oddaną wcześniej energię możesz odebrać z zakładu energetycznego w 80%.
Fotowoltaika w systemie off-grid nie ma dostępu do sieci energetycznej, co oznacza, że potrzebujesz innej metody magazynowania energii. W przypadku instalacji off-grid będą to akumulatory energii. Akumulatory te gromadzą energię elektryczną dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym zachodzącym w elektrolicie. Należy tutaj podkreślić, że oszczędność pieniędzy i niezależność od sieci wzajemnie się wykluczają, jeśli chodzi o energię słoneczną. Oprócz zakupu paneli fotowoltaicznych oraz inwertera, dochodzą dodatkowe koszty w postaci akumulatorów i regulatora ładowania. Cała instalacja off-grid z pewnością pochłonie więcej pieniędzy i może być droższa nawet o 40%. Te dodatkowe pieniądze nie będą potrzebne jeśli zdecydujesz się na instalację z podłączeniem do sieci. Jeśli Twoja nieruchomość ma dostęp do linii energetycznych, system on-grid będzie dla Ciebie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem. Wyjątek stanowią obszary pozbawione dostępu do sieci takie jak np. domki letniskowe lub tereny zagrożone z różnych powodów przerwami w dostawach prądu.
Błąd nr 2 – Brak wystarczającej analizy potrzeb
Jeśli dopiero zaczynasz rozmyślać nad fotowoltaiką, możesz pomyśleć, że wystarczy spojrzeć na ostatni rachunek za prąd, a następnie kupić wystarczającą liczbę paneli fotowoltaicznych aby pokryć Twoje zużycie. Jednak trzeba również zwrócić uwagę na:
- nasłonecznienie
- kąt nachylenia
- zacienienie
- zanieczyszczenie powietrza
- system montażowy
- dobór pasujących podzespołów
Wszystko to wpływa na opłacalność Twojego systemu fotowoltaicznego. Dlatego przed zainwestowaniem pieniędzy, zalecamy skonsultowanie się z doświadczonym specjalistą od fotowoltaiki.
Poniżej opiszemy kwestie, o których powinieneś porozmawiać ze swoim specjalistą przed zakupem.
Po pierwsze, wydajność:
Wydajność instalacji fotowoltaicznej spada o około 0,7% rocznie. Dobrym pomysłem jest zaprojektowanie odrobiny dodatkowej rezerwy, aby uwzględnić spadek o 10–20% w ciągu 25 lat. W większości przypadków jest to dodatkowy panel lub dwa.
Po drugie, pogoda i lokalizacja:
Panele fotowoltaiczne testowane są w idealnych warunkach, ale w rzeczywistości system może być narażony na znacznie trudniejsze warunki. Wysokie temperatury mogą tak naprawdę zmniejszyć ilość energii wytwarzanej przez moduły. Twoja lokalizacja decyduje również o liczbie godzin słonecznych. Termin „godzina słoneczna” nie oznacza jednak, jak długo słońce jest na niebie. Odnosi się on do ilości czasu, kiedy słońce znajduje się we właściwej pozycji, aby wygenerować energię szczytową. Większość lokalizacji ma około trzy do sześciu godzin słonecznych dziennie. Dokładna ilość godzin ma wpływ na wielkość systemu, który będzie dla Ciebie odpowiedni.
Po trzecie, napięcie:
Twój system musi być zaprojektowany pod odpowiednim napięciem w zależności od używanego sprzętu i tego, czego wymaga. Uwzględniamy również takie czynniki, jak temperatury, które mogą wpływać na napięcie i wydajność systemu. Jeśli napięcie z paneli fotowoltaicznych lub zestawu akumulatorów będzie nieodpowiednie, twój system może nie działać należycie. Co gorsza, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń sprzętu domowego lub firmowego.
I wreszcie, dobór akumulatora:
Niedopasowanie akumulatora do źródła ładowania jest najczęstszym problemem, jeśli chodzi o baterie. W szczególności przy wymiarowaniu systemu off-grid macierz musi zapewnić wystarczającą moc, aby utrzymać naładowanie akumulatorów. Z drugiej strony, nie może również dojść do przeładowania akumulatorów. Zbyt duże lub zbyt małe ładowanie może zepsuć baterie. Odpowiedni wybór akumulatora do instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie systemu i zachowaniu jego parametrów eksploatacyjnych.
Błąd nr 3 – Nieuwzględnianie przerw w dostawie prądu
Skoro wytwarzamy własną energię, nie powinno zabraknąć nam prądu w sytuacji przerwy w jego dostawie, prawda? Niestety, nie dotyczy to układu fotowoltaicznego z systemem on-grid. Chociaż energia pochodzi z naszych własnych paneli fotowoltaicznych, nadal jest przechowywana w publicznej sieci elektroenergetycznej.
Kiedy następuje przerwa w dostawie energii z sieci, nie masz również dostępu do prądu z własnej elektrowni. Chroni to pracowników fizycznych przed kontaktem z energią pochodzącą z systemów fotowoltaicznych.
Dlatego na obszarach borykających się z ciągłością dostaw prądu, warto rozważyć instalację off-grid.
Błąd nr 4 – Rezygnacja z fotowoltaiki z powodu ryzyka złej inwestycji
Możliwość pozyskiwania energii słonecznej nie jest tania. W zależności od naszych potrzeb, to inwestycja rzędu 4-5 cyfr. Należy jednak zwrócić uwagę, że energia elektryczna z sieci energetycznej również nie jest tania, a jej cena nieustannie rośnie.
W rzeczywistości, gdy spojrzysz na długoterminową wartość posiadania własnego systemu fotowoltaicznego, jest to dość szybko zwracająca się inwestycja. Dzieje się tak w przypadku większości systemów typu on-grid. Po zwróceniu się poniesionych kosztów, osiągamy zysk przez cały okres obowiązywania gwarancji.
Aby obliczyć kiedy rozpocznie się czerpanie zysków z instalacji, należy wziąć całkowity koszt systemu, odjąć kwotę kredytu, a otrzymaną liczbę podzielić przez koszt energii elektrycznej. Po okresie zwrotu oszczędzasz pieniądze z roku na rok, ponieważ nie płacisz już dotychczasowemu dostawcy prądu. Dodatkowo, warto zawalczyć o dofinansowanie do fotowoltaiki, które pomoże obniżyć koszty inwestycji i uzyskać jeszcze więcej oszczędności.
Błąd nr 5 – Brak planowania z wyprzedzeniem
Większość instalacji fotowoltaicznych objęta jest gwarancją na 25 lat. Bardzo możliwe, że przez ten czas pojawi się dużo zmian w naszym życiu. Przy planowaniu odpowiedniego systemu fotowoltaicznego myślimy zazwyczaj o naszych teraźniejszych potrzebach. Musimy jednak wybiec wyobraźnią w przód i przeanalizować jak mogą zmienić się nasze potrzeby w przyszłości. Przykładowo, co stanie się jeśli w naszym domu pojawią się dzieci, zamieszkają z nami inne osoby, zaopatrzymy dom w nowe sprzęty pochłaniające energię, zamontujemy ogrzewanie podłogowe, kupimy samochód elektryczny itp.? Zaczniemy zużywać więcej energii.
Czy w razie potrzeby dysponujemy miejscem na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej? Czy twój system fotowoltaiczny został zaprojektowany w taki sposób aby można go było rozbudowywać? Często myślimy, że w razie potrzeby po prostu dodamy więcej paneli słonecznych. Nie zdajemy sobie sprawy, że inne części systemu fotowoltaicznego, takie jak falownik, muszą być dopasowane do rozmiaru instalacji.
Dany falownik może obsługiwać ograniczoną liczbę paneli fotowoltaicznych. Często nie jest to tak proste, jak dodanie paneli słonecznych. Mikroinwertery są świetną opcją ułatwiającą elastyczną rozbudowę systemów on-grid.
W przypadku instalacji off-grid konieczny jest również odpowiedni dobór akumulatorów. Banki akumulatorowe litowe można rozbudowywać, lecz akumulatory ołowiowo-kwasowe mają ograniczone możliwości zwiększenia ich pojemności.
Podsumowując najczęstsze błędy, samodzielne i pochopne podejmowanie decyzji związanych z fotowoltaiką może przysporzyć nam problemów w przyszłości. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który przedyskutuje z nami wszelkie istotne kwestie i sprawi, że fotowoltaika dla Twojego domu lub firmy zostanie zaprojektowana bez kosztownych błędów.