Fotowoltaika dla domu – Wielkopolska
Fotowoltaika dla domu cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dzięki mieszance zachęt rządowych i spadających cen tej technologii popyt na fotowoltaikę gwałtownie rośnie w ciągu ostatniej dekady.
Panele fotowoltaiczne zainstalowanie na dachu Twojego domu lub na posesji, przekształcają darmową energię słoneczną w elektryczność. Jest ona następnie przekształcana z prądu stałego na prąd przemienny za pomocą falownika, aby nadawała się do użytku domowego.
Im silniejsze światło słoneczne, tym więcej wytwarzanej energii elektrycznej. Prąd stały nie nadaje się do użytku domowego, więc panele są podłączone do małego, ale bardzo wydajnego falownika, który jest sercem układu słonecznego. Zazwyczaj instaluje się go w domu, chociaż dostępne są teraz wersje mikro, które pasują do tylnej części poszczególnych paneli.
Jakiego rozmiaru paneli fotowoltaicznych potrzebuję dla domu?
Słoneczne panele elektryczne są oceniane według ich wydajności w optymalnych warunkach (tj. Bezpośrednie światło słoneczne w okresie letnim lub w pełnym promieniowaniu słonecznym). Jest to wyrażane jako moc szczytowa (kWp).
Typowa konfiguracja domowa będzie oceniana gdzieś pomiędzy 3,5kWp a 4kWp – ale dokładna specyfikacja będzie zależeć od różnych czynników, takich jak wielkość domu, liczba mieszkańców oraz obecne / przyszłe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
W zależności od używanego systemu, możesz spodziewać się, że będziesz potrzebował około 8 m2 powierzchni dachu na kWp.
Z reguły 1kWp paneli słonecznych fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu południowym o dobrym nachyleniu zapewni około 800-1 000 kWh energii elektrycznej rocznie.
Różni się to w zależności od lokalizacji Twojego domu oraz jego nasłonecznienia. Na dobrze zorientowany dach może padać więcej słońca niż na dach domu niewłaściwie usytuowanego względem stron świata.
Średnio instalacja o mocy 3,5 kWp może dostarczyć 2800 do 3500 kWh energii elektrycznej, co odpowiada większości średniego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego. Ale nie spodziewaj się, że będziesz mógł polegać na panelach przez cały rok.
Jak wydajne są panele fotowoltaiczne dla domu?
Jak można się spodziewać, produkcja energii słonecznej jest najwyższa od maja do sierpnia i chociaż panele fotowoltaiczne będą nadal dostarczać prąd zimą, prawdopodobnie dostarczą tylko 10% ich rocznej sumy w tym okresie.
Uważa się, że żywotność panelu fotowoltaicznego wynosi około 25 lat, ale falownik prawdopodobnie będzie wymagać wymiany przynajmniej raz w tym okresie. Możesz zmaksymalizować jego trwałość, upewniając się, że jest odpowiednio dobrany do konfiguracji i maksymalizuje produkcję energii elektrycznej. W Get Free, dobierzemy najodpowiedniejszy dla Ciebie falownik, tak abyś przez długie lata mógł się cieszyć niezakłóconą pracą domowego systemu fotowoltaicznego w Twoim domu.
Gdzie można zainstalować fotowoltaikę dla domu?
Większość paneli fotowoltaicznych dla domu instaluje się na dachu, najlepiej na elewacji od strony południowej i oferuje nachylenie 30 do 40°, aby zmaksymalizować ekspozycję układu na światło. Montaż modułów fotowoltaicznych jest dość bezbolesnym procesem, a większość zadań można wykonać w ciągu dwóch lub trzech dni.
Jeśli budujesz dom od zera, możesz uwzględnić powyższe w planie architektonicznym. Najlepiej jest rozważyć pozyskiwanie energii słonecznej już na wczesnym etapie projektowania domu. Ma to wiele sensu, ponieważ możesz
upewnić się, że Twoja fotowoltaika dla domu będzie odpowiednio zorientowana i zamontowana tak skutecznie, jak to możliwe.
Czy panele fotowoltaiczne będą pasować do mojego domu?
Niektórzy właściciele domów są zniechęceni fotowoltaiką tylko dlatego, że nie mają dachu południowego. Jednak dobrze określona konfiguracja może w rzeczywistości zaspokoić znaczną część zapotrzebowania domowego na energię elektryczną, nawet w konfiguracji na wschód lub na zachód.
Podobnie, chociaż najlepszy jest spadek dachu od 30 do 40 °, panele mogą nadal pochłaniać wystarczającą ilość światła pod innymi kątami.
I nie zakładaj, że tylko dlatego, że mieszkasz w obszarze często zachmurzonym, nie otrzymasz wystarczającej ilości światła słonecznego, aby panele mogły działać.
Jasne, bezpośrednie nasłonecznienie jest z pewnością zaletą, ale ogniwa fotowoltaiczne mogą generować mnóstwo energii elektrycznej tylko z rozproszonego światła dziennego, więc będą nadal działać nawet w te pochmurne dni.
Uważaj jednak na potencjalne źródła cienia, które mogą obniżyć wydajność paneli. Powszechni sprawcy to pobliskie drzewa, budynki i kominy. Więcej o wpływie zacienienia na panele fotowoltaiczne przeczytasz w naszym artykule Fotowoltaika a zacienienie.
Fotowoltaika dla domu – Korzyści
Niezależność – Twoja własna elektrownia słoneczna
Opłaty za energię elektryczną ciągle rosną i nie wygląda na to by sytuacja miała się zmienić w przyszłości. Zamiast polegać na zewnętrznych dostawcach prądu, zainwestuj w fotowoltaikę dla domu i stań się niezależny.
Rachunki za prąd niższe o około 90%
Po zainstalowaniu fotowoltaiki dla domu należy zwracać uwagę na jej wydajność – choćby po to, aby w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej. Należy zainstalować inteligentny licznik do monitorowania zarówno ilości energii zużywanej przez Twoje gospodarstwo domowe, jak i ilości przesyłanej z powrotem do sieci krajowej. Możesz nawet być w stanie śledzić, ile pieniędzy zaoszczędziłeś dzięki bezprzewodowym lub internetowym programom monitorującym.
Dzięki własnej elektrowni słonecznej będziesz w stanie zaoszczędzić zdecydowanie więcej pieniędzy. Pomyśl tylko co zrobisz ze swoimi oszczędnościami, może być to nawet kilka tysięcy rocznie!
Dofinansowanie do Twojej domowej instalacji fotowoltaicznej
Dzięki specjalnemu programowi “Mój Prąd” możesz liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki dla domu. Program ten dedykowany jest wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowanie przyznawane jest w kwocie 5000 zł.
Jeśli zdecydujesz się na zaprojektowanie oraz instalację systemu fotowoltaicznego dla Twojego domu korzystając z naszej oferty, pomożemy Ci w kwestiach formalnych.
Więcej na temat korzyści płynących z inwestycji we własny system fotowoltaiczny przeczytasz w naszym artykule Fotowoltaika – Korzyści.
Fotowoltaika dla domu – Poznań oraz cała Wielkopolska
W Get Free wszystko zrobimy za Ciebie:
- odpowiemy na wszelkie pytania związane z fotowoltaiką dla Twojego domu
- dopasujemy ofertę najlepiej dopasowaną do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego
- przedstawimy Ci darmową wycenę
- wykonamy indywidualny projekt Twojej instalacji fotowoltaicznej mając na uwadze wszystkie istotne elementy
- wykonamy montaż zaprojektowanego systemu sprawnie i solidnie tak abyś jak najszybciej mógł się cieszyć gotowaną instalacją
- po montażu pomożemy uzyskać Ci dofinansowanie w kwocie 5000 zł