Dofinansowanie do Fotowoltaiki – Poznań oraz cała Wielkopolska

dofinansowanie do fotowoltaiki

Strategia Europa 2020 sprawiła, że rząd, we współpracy z Unią Europejską i jednostkami samorządowymi przygotował szereg programów klimatycznych. Mają one na celu niesienie wsparcia finansowego podmiotów zainteresowanych inwestycją w odnawialne źródła energii, m.in. w fotowoltaikę.

Program Mój Prąd

Program rządowy Mój Prąd to wyjście naprzeciw możliwościom rozwoju energetyki prosumenckiej, a dokładnie segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. 

Ten ogólnopolski program przyczynia się do ciągłego powstawania coraz to nowych instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych w całej Polsce. Tym samym, pomaga on wywiązać się z międzynarodowych zobowiązań w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej.

Kto może skorzystać z Programu Mój Prąd?

Aby móc otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki z Programu Mój Prąd, musisz być osobą fizyczną wytwarzającą energię elektryczną tylko i wyłącznie na własne potrzeby. Ponadto, wymagane jest posiadanie umowy kompleksowej regulującej sprawy związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej dzięki Twojej własnej instalacji fotowoltaicznej.

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki z Programu Mój Prąd?

Aby starać się o otrzymanie dotacji musisz przejść następujące kroki:

  1. Zakupić oraz zamontować instalację fotowoltaiczną na terenie Twojego gospodarstwa domowego.
  2. Zakład energetyczny musi zainstalować licznik dwukierunkowy.  Należy tutaj zauważyć, że instalacja ta musi być przyłączona po 23 lipca 2019 roku.
  3. Umowa dwustronna z dystrybutorem energii świadcząca o przyłączeniu Twojej mikroinstalacji do sieci elektrycznej musi zostać podpisana przed złożeniem wniosku.

Jakie są formy dofinansowania z Programu Mój Prąd?

Jest to dofinansowanie do fotowoltaiki w formie dotacji do połowy kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznej. Kwota, którą możesz otrzymać wyniesie maksymalnie 5 000 zł.

Więcej na temat terminów oraz form składania wniosków przeczytasz na oficjalnej stronie programu Mój Prąd

Program Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to kolejny ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła oraz prace związane z termomodernizacją. Dzięki niemu otrzymasz dofinansowanie, które chociaż w części pokryje koszty Twojej instalacji fotowoltaicznej.

Program ten, podobnie jak wcześniej wymieniony program Mój Prąd, przeznaczony jest dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub mieszkań znajdujących się w tych budynkach, ale dysponujących osobną księgę wieczystą. Należy zwrócić uwagę, że dochód roczny beneficjenta nie może przekraczać kwoty 100 000 zł.

Jakie są formy dofinansowania z Programu Czyste Powietrze?

Do wyboru mamy dwie formy dofinansowania – dotację oraz pożyczkę. Dofinansowanie liczone będzie od maksymalnej kwoty inwestycji 53 000 zł. Jeśli nasza inwestycja przekracza 53 000 zł, wówczas w ramach programu otrzymujemy możliwość wzięcia niskoprocentowej pożyczki w celu pokrycia dodatkowych kosztów.

Wysokość dotacji, którą możemy otrzymać, zależy od tego jaki jest nasz miesięczny dochód na osobę. Jeśli miesięczny dochód na osobę przekracza 1600 zł, nie możemy liczyć na dotację większą niż 30% kwoty inwestycji. Pożyczka w takim przypadku może wynosić aż do 70% wartości inwestycji.

Jeśli należysz do osób, których miesięczny dochód nie przekracza 600 zł, możesz liczyć na dofinansowanie aż do 90% kosztów. Pożyczka natomiast, nie może przekraczać 10% kwoty inwestycji.

Więcej na temat możliwości oraz wymagań składania wniosków o dofinansowanie przeczytasz na stronie programu Czyste Powietrze

Dofinansowanie dla firm

O dofinansowanie do fotowoltaiki łatwiej jest się starać osobom fizycznym, jednak istnieją również możliwości otrzymania dotacji dla firm. 

Program Energia Plus

Program Energia Plus to jedna z możliwości uzyskania dofinansowania na fotowoltaikę dla firm. Celem tego programu jest uzyskanie wzrostu liczby instalacji fotowoltaicznych oraz rozpowszechnienie mikropożyczek i gwarancji kredytowych na fotowoltaikę dla budynków mieszkalnych jak i firm. Wszystko to po to aby zredukować szkodliwe oddziaływanie przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Inwestycja w zieloną energię pomoże polepszyć jakość powietrza, a tym samym pozytywnie wpłynie na środowisko, w którym żyjemy. Polska jest już piątym krajem w Unii Europejskiej pod względem wzrostu inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. 

Z programu skorzystać mogą przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 roku “Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą”.

Terminy oraz sposób składania wniosków możesz znaleźć na oficjalnej stronie Programu Energia Plus

Dofinansowanie do fotowoltaiki z Programu Bocian

Program Bocian to ogólnopolski program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma na celu zredukowanie lub całkowite uniknięcie emisji CO2 dzięki rozpowszechnieniu produkcji zielonej energii takiej jak ta pochodząca z instalacji fotowoltaicznych. 

Dofinansowanie z programu Bocian, kierowane jest do przedsiębiorców w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, którzy inwestują w odnawialne źródła energii na terenie Polski. 

W tym przypadku jednak, istnieje tylko jedna forma dofinansowania. Chcąc skorzystać z tego programu możesz liczyć wyłącznie na pożyczkę pokrywającą maksymalnie 85% kwoty inwestycji.

Fotowoltaika – dofinansowanie Poznań, Wielkopolska

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w fotowoltaikę na terenie Wielkopolski, możesz liczyć na następujące opcje:

  • Projekt Słoneczne Dachy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzki fundusz z Poznania zdecydował się przeznaczyć aż 100 mln zł na instalacje fotowoltaiczne na terenie województwa Wielkopolskiego. 

Pomoc skierowana będzie do wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych oraz budynków wielorodzinnych. 

Forma dofinansowania obejmować będzie wyłącznie niskooprocentowane pożyczki, które będą częściowo umarzane.

  • Program Czyste powietrze
  • Program Mój prąd

Uzyskaj dofinansowanie do fotowoltaiki z Get Free

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę dla domu lub firmy na terenie województwa Wielkopolskiego, możesz skorzystać z usług naszej firmy. Jesteśmy specjalistami w zakresie instalacji fotowoltaicznych w naszym województwie. Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie do Twojej instalacji fotowoltaicznej. Skontaktuj się z naszym zespołem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed