Fotowoltaika w bloku

fotowoltaika w bloku na balkonie

Jak wiadomo odnawialne źródła energii cieszą się rosnącą popularnością. Z roku na rok na terenie Polski przybywa coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Najpopularniejszym miejscem, w którym można zobaczyć błyszczące w słońcu panele fotowoltaiczne są domy jednorodzinne. Poza nimi fotowoltaikę można znaleźć m.in. na dachach budynków firmowych, na gruntach prywatnych posesji mieszkalnych jak i komercyjnych. Co jednak z mieszkańcami bloków, którzy stanowią prawie połowę społeczeństwa? Czy mieszkając w bloku również można korzystać z zielonej energii produkowanej we własnej elektrowni słonecznej? 

Duża część osób mieszkających w blokach uważa, że w ich przypadku instalacja fotowoltaiczna w ogóle nie wchodzi w grę. Tymczasem w rzeczywistości oni również mogą cieszyć się z posiadania własnej fotowoltaiki.

Mieszkanie w bloku wcale nie przekreśla możliwości instalacji paneli fotowoltaicznych jednak wiąże się to z większą biurokracją oraz przede wszystkim koniecznością uzyskania pozwolenia ze strony spółdzielni mieszkaniowej.

Co należy zrobić aby zainstalować fotowoltaikę mieszkając w bloku?

Na pewno pierwszym krokiem, od którego należałoby zacząć powinien być kontakt ze spółdzielnią. Musisz dowiedzieć się czy w bloku, w którym mieszkasz istnieją już jakieś panele fotowoltaiczne lub czy planowany jest ich montaż. Kolejną kwestią jest ewentualna możliwość udostępnienia części wspólnych budynku do instalacji paneli fotowoltaicznych należących do właścicieli mieszkań. Dowiedz się czy Twoja spółdzielnia przewiduje taką możliwość w budynku, w którym mieszkasz. W tym celu najlepiej będzie dotrzeć do statutu spółdzielni, który zawiera informacje na temat użytkowania i wykorzystywania części wspólnych budynku. 

W przypadku gdy statut spółdzielni uwzględnia taką możliwość, kolejnym krokiem będzie złożenie odpowiedniego wniosku. Do zarządu spółdzielni składamy wniosek o montaż instalacji fotowoltaicznej do celów indywidualnych. We wniosku powinny znaleźć się następujące elementy:

  • projekt Twojej instalacji fotowoltaicznej
  • miejsce przedsięwzięcia 
  • przewidywany wpływ na infrastrukturę budynku
  • przeznaczenie instalacji

Zamiast ubiegać się o możliwość wykonania instalacji fotowoltaicznej w części wspólnej budynku, możliwa jest również instalacja na Twoim własnym balkonie. Niestety, w tym przypadku także konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na zabudowę zewnętrznej strony balkonu. 

Zacienienie, a fotowoltaika w bloku

Oczywiście w przypadku chęci posiadania fotowoltaiki na balkonie musisz uwzględnić zacienienie. Czy Twój balkon jest wystarczająco nasłoneczniony czy może zacieniony? Zacienienie niestety dyskwalifikuje balkon jako miejsce instalacji. Tak samo może zdarzyć się w przypadku części wspólnej budynku. Czy na pewno miejsce, które mogłoby zostać wykorzystane do montażu fotowoltaiki jest odpowiednie z punktu widzenia nasłonecznienia? Twoja instalacja powinna być skierowana na południe, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie w 100% wydajna. 

W przypadku montażu systemu fotowoltaicznego na dachu lub gruncie domu jednorodzinnego czy innego budynku komercyjnego, konieczne jest dokładne przeanalizowanie właściwego miejsca instalacji. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. budynki sąsiadujące z naszym, drzewa oraz inne elementy infrastruktury, które mogą ograniczać dostęp światła słonecznego. Taką samą analizę powinien wykonać właściciel mieszkania w bloku.

Jak działa fotowoltaika na balkonie?

Omówiliśmy już kwestie formalno-prawne, a więc teraz czas na kwestie praktyczne. Z oczywistych względów w bloku nie dysponujemy taką samą ilością miejsca na instalację co w domu jednorodzinnym. Co za tym idzie, nasza fotowoltaika na balkonie może składać się z maksymalnie kilku paneli, a najczęściej jednego lub dwóch. Wszystko zależy od wielkości naszego balkonu.

W takiej sytuacji powinniśmy przyłożyć dużą wagę do jakości paneli. Wybieraj wysokiej jakości moduły fotowoltaiczne gwarantujące maksymalną sprawność. Takie panele pozwolą na wyprodukowanie stosunkowo dużej ilości prądu nawet przy mniejszej ilości promieni słonecznych. 

Panele fotowoltaiczne na balkonie montuje się do zewnętrznej strony balustrady lub stawia na podłodze. Oczywiście wymagana jest specjalna konstrukcja montażowa.

Poza panelami potrzebujemy również mikroinwertera. Taki inwerter podłączamy bezpośrednio do gniazdka. O tym czym jest mikroinwerter pisaliśmy już w jednym z naszych poprzednich artykułów. W skrócie, to właśnie ten element odpowiada za przetworzenie prądu stałego wygenerowanego przez fotowoltaikę w prąd zmienny. Powstały prąd możesz wykorzystać do swoich potrzeb lub oddać do sieci.

Ostatnim elementem, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się prądem z fotowoltaiki jest licznik dwukierunkowy. Licznik ten odpowiada za monitorowanie produkcji i zużycia energii. Po instalacji paneli fotowoltaicznych i zgłoszeniu ich do zakładu energetycznego, licznik zostanie zainstalowany przez jego pracowników.

Korzyści fotowoltaiki w bloku

Korzyści płynące z fotowoltaiki omawialiśmy już nie raz. Mikroskopijna wielkość instalacji w bloku, w porównaniu do fotowoltaiki w domu jednorodzinnym oznacza, że jej moc będzie stosunkowo niewielka (od ok. 0,5 do 1 kWp.). To z kolei czyni instalację w bloku zdecydowanie bardziej przystępną cenowo. Koszt instalacji może wynieść od 1500zł, a konkretna cena zależy od jakości modułów oraz ich liczby. Oczywiście do kosztów inwestycji należy doliczyć fachowy montaż wykonany przez firmę profesjonalnie zajmującą się montażem fotowoltaiki. 

Koszt instalacji zwróci się dzięki oszczędnościom na rachunkach za prąd. Oprócz niższych rachunków za prąd przyczyniamy się do ochrony środowiska. Fotowoltaika w bloku pozwoli Ci na wytwarzanie zielonej energii, która nie zanieczyszcza środowiska. 

Podusmowanie

Mieszkanie w bloku nie pozbawia Cię możliwości zainwestowania we własny system fotowoltaiczny. Musisz tylko złożyć wniosek do spółdzielni z prośbą o zgodę na montaż instalacji fotowoltaicznej na Twoim balkonie (lub w części wspólnej budynku). Upewnij się jednak, że w miejscu, w którym chcesz zainstalować fotowoltaikę nie występuje problem zacienienia.  Jeśli miejsce jest odpowiednio nasłonecznione, nie pozostaje Ci nic innego jak znalezienie profesjonalnej firmy oferującej montaż fotowoltaiki aby oddać sprawę w ręce specjalistów. Koszty inwestycji są bardzo przystępne.

Jeśli mieszkasz na terenie województwa Wielkopolskiego, z chęcią pomożemy. Skontaktuj się z naszymi specjalistami od fotowoltaiki i ciesz się zieloną energią.

4 komentarze. Zostaw komentarz

  • A jak wygląda teraz z magazynami prądu powinna być fotowoltaika i czy jest taka opcja że nie musze licznika zmieniać ino jak mam na tyle w magazynie to używana jest z magazynu a dopiero gdy braknie w magazynie to brane napięcie jest z sieci ? I według opisu najpierw trzeba firme poszukać co wykona projekt itd a później dopiero do adm ??

    Odpowiedz
    • Zygo, oczywiście, należy zacząć od projektu instalacji, który bardzo chętnie dla Ciebie wykonamy. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 666 22 31 22 lub do odwiedzin naszej placówki w Suchym Lesie, nasi specjaliści rozwieją wszystkie wątpliwości 🙂 . Pozdrawiamy serdecznie!

      Odpowiedz
    • Witam, czy można posiadać panele fotowoltaiczne w domu i mieszkaniu? Bądź w samym domu ale żeby osobne mieszkanie też z tego czerpało?

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed