Na rynku dostępnych jest wiele propozycji grzejników, w tym coraz popularniejsze grzejniki niskotemperaturowe. Często można usłyszeć o ich współdziałaniu z pompą ciepła. Czy to dobre rozwiązanie? Na czym polega praca takich kaloryferów i jakie korzyści wynikają z ich zastosowania w naszych domach? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Spis treści:
- Grzejniki niskotemperaturowe – charakterystyka, sposób działania
- Korzyści z zastosowania grzejników niskotemperaturowych
- Grzejniki niskotemperaturowe i pompa ciepła – dobre połączenie?
- Podsumowanie
Grzejniki niskotemperaturowe – charakterystyka, sposób działania
Grzejniki niskotemperaturowe to nazwa określająca grzejniki dostosowane do pracy w niskotemperaturowych instalacjach grzewczych. Temperatura czynnika grzewczego (wody) w takiej instalacji charakteryzuje się tzw. niskim parametrem – nie przekracza 55oC. Grzejniki te mają specyficzną konstrukcję. Projektuje się je w taki sposób, aby powierzchnia grzewcza urządzenia była jak największa, przy jednoczesnej minimalizacji pojemności wodnej. Do produkcji takich sprzętów wykorzystuje się materiały dobrze przewodzące ciepło.
Korzyści z zastosowania grzejników niskotemperaturowych
Jakie zalety wiążą się z użytkowaniem grzejników niskotemperaturowych? Oto kilka z nich.
- Wykazują mniejsze zużycie energii. Szacuje się, że redukcja zużycia energii może sięgnąć nawet 30%. To zatem idealna opcja dla tych, którzy chcą obniżyć rachunki.
- Zapewniają wyższy komfort cieplny. Grzejniki niskotemperaturowe potrafią sprawnie reagować na zmiany temperatury i dopasowywać się do nich. Dzięki temu w pomieszczeniach panują przyjemne warunki.
- Są odpowiednie dla alergików. Zwiększona powierzchnia grzejnika umożliwia rozchodzenie się ciepła w sposób, który nie przyczynia się do nadmiernego ruchu powietrza. To z kolei likwiduje problem wzbijania się alergenów, np. kurzu czy sierści zwierząt.
- Gwarantują bezpieczeństwo. Dotknięcie takiego kaloryfera nie spowoduje oparzeń. To szczególnie ważne, kiedy w domu przebywają dzieci.
Ponadto, grzejniki niskotemperaturowe można łączyć z różnymi źródłami ciepła, w tym z pompą ciepła. Czy takie rozwiązanie jest godne polecenia?
Grzejniki niskotemperaturowe i pompa ciepła – dobre połączenie?
Grzejniki niskotemperaturowe są coraz powszechniejsze. Wiąże się to z popularnością innego urządzenia – pompy ciepła. Pompa ciepła jest instalacją przystosowaną do pracy przy niskiej temperaturze i to właśnie w takich warunkach osiąga największą wydajność. Zastosowanie grzejników niskotemperaturowych wraz z pompą ciepła to zatem gwarancja komfortu cieplnego i oszczędność w zakresie kosztów eksploatacyjnych. Z kolei połączenie pompy ciepła z tradycyjnym, wysokotemperaturowym kaloryferem nie zapewni optymalnej pracy systemu grzewczego.
Podsumowanie
Wybór grzejnika niskotemperaturowego do pompy ciepła jest ważną częścią zrównoważonego rozwoju. Instalacja grzewcza oparta na tych urządzeniach stanowi nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne rozwiązanie – zmniejszając zużycie energii redukujesz jednocześnie całkowite koszty ogrzewania. W GET FREE oferujemy intuicyjne i trwałe pompy ciepła o wysokim stopniu wydajności. Skontaktuj się z nami już teraz. To doskonały moment, by zacząć oszczędzać!