Jeśli myślisz, że musisz marznąć przez całą jesień i zimę, by zaoszczędzić, mylisz się. Wystarczy zmiana kilku powszechnych zachowań. Dzięki nowym, mądrym nawykom ograniczysz wydatki bez uszczerbku na komforcie termicznym. Przeczytaj, jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu. Prezentujemy 10 skutecznych sposobów, które z łatwością wprowadzisz do swojego codziennego życia.
Spis treści:
- Naczelna zasada – nie przegrzewaj
- Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu i nie przepłacać?
- 1. Odsłoń grzejniki
- 2. Zadbaj o właściwe wietrzenie
- 3. Sprawdź szczelność okien i drzwi
- 4. Obniż temperaturę na czas wyjścia lub wyjazdu
- 5. Wykonaj odpowietrzenie kaloryfera
- 6. Korzystaj z naturalnego ciepła
- 7. Skręć grzejniki na noc
- 8. Wyreguluj temperaturę w kuchni
- 9. Zastosuj ekrany odbijające ciepło
- 10. Włącz klimatyzację
- Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? – podsumowanie
Naczelna zasada – nie przegrzewaj
Wiele osób chcąc szybko się ogrzać, ustawia zbyt wysoką temperaturę w mieszkaniu. Nie dość, że jest to niezdrowe, ponieważ sprzyja rozwojowi patogenów odpowiedzialnych za choroby dróg oddechowych, to jeszcze może mieć katastrofalne skutki dla domowego budżetu. Według ogólnych standardów, 20°C wystarczy, by czuć się dobrze. Wartość ta może się nieznacznie różnić w zależności od pomieszczenia. W kuchni i sypialni utrzymuje się zwykle niższe temperatury, a w łazience – wyższe.
Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu i nie przepłacać?
Dzięki naszym 10 prostym sposobom możesz znacznie wpłynąć na wysokość rachunków, nie rezygnując przy tym z dogodnej temperatury. Jednocześnie przyczynisz się do ochrony środowiska – ekonomiczne korzystanie z ciepła w mieszkaniu prowadzi do ograniczenia zużycia węgla, a tym samym sprzyja redukcji emisji CO2 do atmosfery.
1. Odsłoń grzejniki
Zakrywanie kaloryferów sprawia, że ogrzewanie traci na wydajności. Stawianie blokad w postaci np. mebli zakłóca obieg gorącego powietrza. Z tego powodu zaleca się, by zachować co najmniej 10 cm odstępu pomiędzy grzejnikiem a elementami wyposażenia pomieszczenia. Co więcej, powinniśmy zrezygnować z zawieszania długich zasłon i firan oraz suszenia odzieży na kaloryferze, ponieważ ogranicza to jego powierzchnię grzewczą i zaburza skuteczność odprowadzania ciepła do otoczenia.
2. Zadbaj o właściwe wietrzenie
Systematyczne wietrzenie pozwala utrzymać wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczeń na odpowiednim poziomie. Róbmy to krótko, przez około kilkanaście minut, ale z wzmożoną intensywnością. Pamiętajmy, by na czas wietrzenia oraz bezpośrednio przed nim przykręcić grzejniki. Wróćmy do poprzednich ustawień dopiero wtedy, gdy zamkniemy okna. Dzięki temu ciepło nie ucieknie z mieszkania.
3. Sprawdź szczelność okien i drzwi
Straty ciepła często są wynikiem zużycia uszczelek. Chcąc przetestować ich sprawność, należy zamknąć okna, a następnie przyłożyć dłoń i sprawdzić przewiew. Jeśli jest wyczuwalny, to znak, by dokonać wymiany uszczelki. Dotyczy to również drzwi. Warto wiedzieć, że pozostawianie ich otwartych sprzyja szybszemu wychłodzeniu pomieszczeń. Zwróć na to uwagę nie tylko we własnym wnętrzu, ale także w przestrzeniach wspólnych budynku, który zamieszkujesz.
4. Obniż temperaturę na czas wyjścia lub wyjazdu
Częstym błędem jest także zapominanie o skręceniu kaloryfera, kiedy opuszczamy dom. Nie ma potrzeby, by podczas naszej nieobecności temperatura wynosiła 20°C. Znacznie lepiej zrobimy skręcając grzejniki do około 17-18°C na czas krótkiego wyjścia, np. do pracy lub do 15-16°C podczas dłuższego wyjazdu. Uważajmy jednak, by nie popaść w skrajność – przesadne wychłodzenie mieszkania utrudni jego ponowne dogrzanie. Może także doprowadzić do zawilgocenia wnętrz i rozwoju grzybów oraz pleśni.
5. Wykonaj odpowietrzenie kaloryfera
Kiedy z kaloryfera dobiegają odgłosy przypominające bulgotanie, powinniśmy sprawdzić, czy nie jest on zapowietrzony. To powszechny, lecz stosunkowo łatwy do rozwiązania problem, o ile podejdziemy do sprawy fachowo. Inny objaw świadczący o zaburzeniu pracy grzejnika stanowi nierównomierne oddawanie ciepła. Rozpoznamy je dotykając poszczególnych części instalacji – jeśli któraś pozostaje zimna, może to sygnalizować konieczność odpowietrzenia.
6. Korzystaj z naturalnego ciepła
Ten sposób jest kolejnym dowodem na to, że oszczędzanie może być proste. Nawet w okresie jesienno-zimowym świeci przecież słońce. Odsłoń okna i wpuść promienie do swojego wnętrza, by cieszyć się ciepłem pochodzącym z naturalnego źródła. Korzystanie z dobrej pogody wpłynie na obniżenie Twoich rachunków.
7. Skręć grzejniki na noc
Przyjęło się twierdzić, że o komforcie snu decyduje jego długość. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa temperatura w sypialni. Badania potwierdzają, że idealne warunki do efektywnej regeneracji stworzy ta niższa, oscylująca wokół 16-19°C. Utrzymując taki poziom ciepła nie tylko zapewnisz sobie spokojny sen, ale także zaoszczędzisz pieniądze.
8. Wyreguluj temperaturę w kuchni
Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, zmniejsz temperaturę w kuchni. Urządzenia, których używasz do pieczenia lub gotowania wygenerują własne ciepło. Często okazuje się to wystarczające i nie potrzeba wówczas dodatkowego dogrzewania. Jednocześnie w trakcie prac kuchennych nie zapominaj o oszczędzaniu wody. Ochrona jej cennych zasobów to także ważny punkt na liście mądrych, przyjaznych środowisku nawyków.
9. Zastosuj ekrany odbijające ciepło
Straty cieplne w mieszkaniu ograniczy zastosowanie ekranów zagrzejnikowych. W ten sposób określa się specjalne maty mające za zadanie odbijać ciepło i kierować je do wnętrza. Wybór takiego rozwiązania pomoże zapobiec wchłanianiu gorącego powietrza przez ścianę. Nabywając ekran, pamiętaj, by zwrócić uwagę na jego rozmiar. Na rynku dostępne są różne warianty mat, wobec czego z łatwością dopasujesz je do modelu swojego kaloryfera.
10. Włącz klimatyzację
Może się to wydać nieprawdopodobne, ale urządzenia, z których tak chętnie korzystamy latem, przydadzą się również w trakcie chłodniejszych miesięcy. Ponadto, wspomogą nas w generowaniu oszczędności. Dowiedz się więcej o klimatyzatorach z funkcją grzania. Doskonale sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko ocieplić wybrane pomieszczenie.
Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu? – podsumowanie
Właściwe ogrzanie mieszkania odpowiada nie tylko za nasz komfort, ale także stan zdrowia. Chociaż może się wydawać, że takie działanie zrujnuje domowy budżet, wcale nie musi do tego dojść. Wystarczy wdrożyć kilka prostych nawyków, by mądrze zarządzać ciepłem. W ten sposób oszczędzanie nie będzie wiązało się z ogromem wyrzeczeń, lecz przyniesie satysfakcję – tym większą, kiedy zdamy sobie sprawę, że ograniczenie zużycia energii cieplnej poprawia także kondycję środowiska.