Sytuacja na rynku energii, a także rosnąca świadomość niezbędnych oszczędności zachęca dziś wiele osób do optymalizowania swoich wydatków na ogrzewanie. Jedną z opcji – szczególnie, gdy jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami instalacji fotowoltaicznej, jest skorzystanie z potencjału klimatyzatorów.
Jak to działa?
Klimatyzator z funkcją grzania wyposażony jest w pompę ciepła (typu powietrze-powietrze), która umożliwia uzyskanie efektu odwrotnego do chłodzenia. W trakcie chłodzenia jednostka wewnętrzna pełni funkcję parownika, a zewnętrzna – skraplacza. Gdy uruchamiamy grzanie role te odwracają się. W przypadku klimatyzatorów typu split jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną i przenosi ją do jednostki wewnętrznej. Ta ostatnia ogrzewa pomieszczenie.
Kiedy korzystać i jak wybrać?
Najczęściej z takiego rozwiązania korzysta się wiosną i jesienią, czyli w okresach przejściowych, gdy jeszcze (lub już) nie grzejemy, a pojawiają się chłodniejsze dni. Zimą ogrzewanie klimatyzatorem nigdy nie będzie tak wydajne, jak grzanie pompą ciepła lub gazowe.
Bardzo ważny jest w tym kontekście odpowiedni wybór klimatyzatora. Należy zwrócić uwagę do jakiej temperatury na zewnątrz klimatyzator jest w stanie grzać oraz odpowiednio dobrać moc klimatyzatora do wielkości ogrzewanego pomieszczenia oraz jego zapotrzebowania na ciepło.
Niektórzy producenci rozszerzają funkcję grzania rozbudowując klimatyzację o zestaw pracy całorocznej. To umożliwia grzanie w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych sięgających nawet -30 stopni. Zestaw pracy całorocznej najczęściej składa się z grzałki tacy ociekowej i grzałki karteru sprężarki. Szukając klimatyzacji, która będzie wykorzystywana do grzania zimą wybierz zatem klimatyzator z wbudowanymi grzałkami.
Klimatyzacja i fotowoltaika – zgrana para
W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej w systemie Net-Metering nie ma znaczącej różnicy, w jakich porach dnia grzejemy klimatyzacją, ponieważ nawet bez chwilowej produkcji z instalacji fotowoltaicznej odbieramy jej nadwyżkę wcześniej przesłaną do sieci energetycznej. Klienci rozliczający się z zakładem energetycznym w systemie Net-Billingu powinni przede wszystkim skorelować grzanie klimatyzacją z produkcją energii ze słońca, ponieważ w tym systemie należy skupić się w dużej mierze na autokonsumpcji produkowanej energii. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentne gniazdo wtykowe, które uruchamia podłączone urządzenia w momencie nadprodukcji z instalacji. Takie dedykowane rozwiązanie posiada producent falownika SolarEdge.
Czy to duża oszczędność?
Obecnie ogrzanie całego domu klimatyzacją jest mniej opłacalne niż ogrzewanie gazowe, jednak, jeśli chcemy ogrzać tylko wybrane pomieszczenie/pomieszczenia rozsądniejszym rozwiązaniem będzie dogrzanie ich klimatyzacją niż włączanie pieca gazowego. Kolejną przewagą klimatyzacji jest czas nagrzania pomieszczeń: ogrzewanie klimatyzacją następuje średnio w ciągu kilku minut, natomiast piecem gazowym w ciągu godziny. Oszczędność uzależniona jest też oczywiście od formy rozliczeń z tytułu produkcji prądu z instalacji fotowoltaicznej. Aby kontrolować energię zużywaną w trakcie pracy klimatyzatora możemy zainstalować licznik energii przy gnieździe, do którego podłączony będzie agregat zewnętrzny.