Masz już system fotowoltaiczny i cieszysz się z energii produkowanej przez słońce, ale Twoja ekologiczna i oszczędna natura podpowiada Ci, że warto korzystać z niej w sposób maksymalnie efektywny? W poniższym artykule podpowiadamy, jak skutecznie korzystać z dobrodziejstw fotowoltaiki i jednocześnie spełniać potrzebę zrównoważonego wykorzystania energii.
Oszczędne korzystanie z energii to dziś już nie tylko hasło ekologów z troską obserwujących zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia na naszej planecie. Rosnąca świadomość powagi tych zagrożeń, a jednocześnie sytuacja na rynku energii powoduje, że w naszych głowach pojawiają się pytania dotyczące odpowiedzialnego i możliwie najbardziej efektywnego korzystania z indywidualnych zasobów. Posiadanie systemu fotowoltaicznego jest do tego doskonałą okazją.
Po pierwsze pomiar
Skuteczne zarządzanie energią elektryczną w domu wymaga przede wszystkim odpowiedniego mierzenia produkcji oraz bieżącego zużycia prądu. Pomagają w tym aplikacje dedykowane falownikom różnych producentów. Prezentują one szczegółowe dane na temat wytwarzanej przez instalację energii w czasie rzeczywistym i w określonych zakresach czasowych. Informacje te można porównywać ze zużyciem prądu na przydomowym dwukierunkowym liczniku od operatora. Najlepszym i najdokładniejszym rozwiązaniem jest jednak montaż własnego licznika, który dokładnie pokazuje produkcję i zużycie prądu na poszczególnych fazach. Dzięki takiemu dodatkowemu urządzeniu wiemy, jakim zapasem energii dysponujemy.
Siła nawyków
Efektywne i oszczędne korzystanie z wyprodukowanej energii to jednak głównie siła odpowiednich nawyków. Pomijając te podstawowe, ważne zalecenia, o których mowa w każdym poradniku oszczędnego domownika, jak wyłączanie nieużywanych sprzętów, gaszenie światła czy korzystanie z żarówek energooszczędnych, posiadacz instalacji fotowoltaicznej powinien przyswoić kilka codziennych zachowań.
Zarówno, jeśli jesteś prosumentem korzystającym z systemu opustów, jak i tym rozliczającym się na zasadzie net-billingu, powinieneś dążyć do zwiększenia autokonsumpcji prądu. W tym drugim przypadku jest to szczególnie istotne. Zużywanie na bieżąco produkowanej przez instalację energii pozwala bowiem na zaspokojenie potrzeb energetycznych w 100% z własnych źródeł. Wszystkie te czynności, które możesz wykonać w ciągu dnia – takie, jak pranie, odkurzanie, pieczenie, mycie naczyń w zmywarce czy ładowanie auta wykonuj wtedy, gdy słońce dostarcza Ci darmowej energii. Jeśli nie ma Cię w tym czasie w domu, najlepiej skorzystać z inteligentnych rozwiązań wbudowanych w urządzenia i ustawić na przykład pranie na konkretną godzinę. Jeszcze bardziej zaawansowanym sposobem utrzymywania odpowiedniego bilansu energetycznego jest podpięcie naszej instalacji do systemu smart home, który integruje wszystkie aspekty funkcjonowania budynku.
Wejść na kolejny poziom
Wejściem na kolejny poziom efektywnego wykorzystania energii – szczególnie w przypadku systemu net-billing – jest inwestycja w magazyn energii, z którego możemy korzystać wtedy, gdy energii słonecznej jest mało lub gdy jest niedostępna w godzinach nocnych. Dodatkową, bardzo ważną korzyścią, jest zabezpieczenie przed przerwami w dostawie prądu.
Nadwyżki wyprodukowanego prądu warto też wykorzystać do wsparcia produkcji innego rodzaju energii – ciepła lub chłodu. Energia dostarczona ze słońca skutecznie zasili przydomową pompę ciepła, czy też klimatyzację z funkcją chłodzenia i grzania.