Wysokie ceny energii sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywy. Stąd duża popularność fotowoltaiki. Problemem jest jednak często to, gdzie przechowywać wyprodukowaną energię. Pomóc mogą tutaj tzw. magazyny energii.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działają magazyny energii?
- Czy warto zainwestować w magazyn energii?
- Jaki magazyn energii wybrać?
- Jaką gwarancją objęte są magazyny energii?
Jak działają magazyny energii?
Magazyn energii to miejsce, w którym gromadzimy prąd wyprodukowany przy pomocy instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu, nadwyżka prądu będzie kumulowana, a prąd będzie docierał do odbiorców nawet w przypadku awarii czy problemów w działaniu instalacji fotowoltaicznej.
Energia kumulowana jest w specjalnym akumulatorze, a następnie przetwarzana. W porównaniu do starych urządzeń nowoczesne domowe magazyny energii są małe, ciche, a także proste w obsłudze i montażu. Można je montować zarówno na zewnętrznych ścianach budynków, jak i w pomieszczeniach. Panele fotowoltaiczne, a następnie magazyny energii to duży krok w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Magazyny energii – dlaczego warto?
Najważniejsza korzyść z posiadania magazynu energii, to brak przerw w dostawie prądu. Będzie to przydatne zwłaszcza dla firm, które nie mogą sobie pozwolić na zatrzymanie produkcji z powodu przerw w dostawie prądu.
Dzięki magazynowaniu prądu nie trzeba się też będzie anomaliami pogodowymi czy innymi niespodziewanymi wydarzeniami. Urządzenie nie tylko zapewni zasilanie, gdy sieć energetyczna ulegnie awarii, ale także będzie regulować moc w przypadku niestabilnej pracy instalacji fotowoltaicznej, likwidować zakłócenia obniżające jakość energii elektrycznej oraz regulować napięcie.
Dzięki domowym magazynom energii zarówno gospodarstwa domowe, jak i niewielkie firmy mogą osiągnąć samowystarczalność energetyczną. Zamiast oddawać wyprodukowaną energię do sieci, będzie można ją zatrzymać.
Dodatkowym plusem magazynu energii jest możliwość wykorzystania urządzenia tam, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej np. w domku na działce. Dużą zaletą jest też to, że energia wyprodukowana przy pomocy fotowoltaiki, a następnie przechowywana w magazynach energii, będzie w całości ekologiczna.
Zastanawiając się nad magazynem energii, warto też zwrócić uwagę na nowy system rozliczania nadwyżek energii: net-billing. Od 1 kwietnia 2022 nadwyżki energii będą sprzedawane i kupowane z sieci. Lepszym rozwiązaniem staje się więc magazynowanie nadwyżek niż oddawanie ich do sieci energetycznej, gdyż wiązałoby się to ze sprzedawaniem energii po koszcie Rynku Dnia Następnego, który nie zawsze będzie korzystny dla klienta. Lepiej więc tą energię zmagazynować i odebrać w momentach, kiedy mamy większe zapotrzebowanie energetyczne.
Jaki magazyn energii wybrać?
Dostępne na rynku domowe magazyny energii różnią się między sobą rodzajem. Wyróżniamy akumulatory litowo-jonowe oraz kwasowo-ołowiane.
Magazyny energii litowo-jonowe
Akumulatory litowo-jonowe mają podobne właściwości jak te stosowane w telefonach komórkowych czy samochodach elektrycznych. Są one wygodne w obsłudze, lekkie, a dodatkowo bardzo wytrzymałe.
Magazyny energii kwasowo-ołowiane
Akumulatory kwasowo-jonowe z kolei są nieco tańsze, nie należy ich jednak zbyt często rozładowywać, gdyż tracą swoje właściwości gromadzenia prądu. Są one też większe i cięższe.
Dostępne na rynku magazyny energii różnią się też wykorzystanymi komponentami i w zależności od koncepcji mogą stanowić rozwiązanie do nowych instalacji lub też dopełnienie istniejącego już systemu PV. Planując inwestycję w postaci magazynu energii, trzeba przede wszystkim dobrać urządzenie odpowiednie do swoich potrzeb i zastanowić się, jaka pojemność magazynu będzie najlepsza i przede wszystkim odpowiednia do mocy naszej instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku gospodarstw domowych, zazwyczaj wystarczy magazyn o pojemności 5 kWh. Zarówno akumulatory litowo-jonowe, jak kwasowo-ołowiowe mają różne wymagania w kwestii miejsca i sposobu instalacji. Ważne jest zatem, aby dokładnie sprawdzić, gdzie będzie można umieści magazyn energii.
Magazyny energii a gwarancja
Gwarancja producenta magazynu energii powinna obejmować zarówno wady produkcyjne, jak i uszkodzenia materiału. Warto pamiętać o tym, że często warunkiem ochrony jest instalacja i serwis przez certyfikowanego instalatora. Trzeba też zwrócić uwagę na pełne cykle ładowania. Akumulator w czasie trwania gwarancji powinien osiągnąć maksymalną liczbę cykli. W przypadku ogniw litowo-jonowych jest to ok. 10.000 cykli ładowania, co przeciętnie przypada na okres od 5 do 8 lat.