Jak Uchronić Się Przed Podwyżką Cen Energii i Obniżyć Rachunki za Prąd?

kobieta zastanawiająca się jak obniżyć rachunki za prąd

Podwyżki cen prądu to coś o czym słyszymy już od dłuższego czasu. Wzrost ma być wręcz skokowy, dlatego coraz więcej osób martwi się o budżet domowy. W 2021 roku na rynku hurtowym w Polsce ceny wzrosły mniej więcej o 100 złotych za MWh. 

Z czym związane są podwyżki cen prądu? Przede wszystkim ze wzrostem cen za emisję CO2. Rachunki za prąd dla gospodarstw domowych mogą wzrosnąć o 20%, natomiast dla firm o 15-30%.

Jak więc uchronić się przed płaceniem wyższych rachunków za prąd?

Jednym ze sposobów jest z pewnością oszczędzanie energii elektrycznej w domu. Oszczędzanie energii wymaga jednak zmiany nawyków, co nie zawsze może być takie proste. Warto również przeanalizować oferty dostępnych sprzedawców prądu. Kolejnym sposobem jest… inwestycja w fotowoltaikę. 

Inwestycja w fotowoltaikę pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%. 

Największą zaletą, jeśli chodzi o energię słoneczną, jest to, że systemy fotowoltaiczne są zasilane przez słońce, a światło słoneczne jest oczywiście bezpłatne.

Systemy fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca nawet w pochmurne dni – Twój dom nie musi być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez cały dzień. 

Niezależność energetyczna pozwala na zabezpieczenie się przed stałym wzrostem cen. Nawet jeśli teraz rachunki za prąd nie stanowią dla Ciebie problemu, zastanów się czy będzie tak również w bliższej lub dalszej przyszłości. Przykładowo, jeśli za kilka lat przechodzisz na emeryturę, może okazać się, że Twoja kieszeń mocno odczuje wzrost cen.

Z kolei w przypadku planów powiększenia rodziny, zapotrzebowanie na energię elektryczną w Twoim gospodarstwie domowym wzrośnie. Może właśnie teraz jest czas na to aby zabezpieczyć swoją przyszłość.  

Jeśli wybierzemy instalację o mocy 3 kW, możemy zaoszczędzić ponad 1500 zł rocznie. System o mocy 5 kW, pozwoli zaoszczędzić jeszcze więcej, bo nawet 3000 zł rocznie. Dlatego zwrot inwestycji w fotowoltaikę może nastąpić już nawet po 8 latach.

Dofinansowania do fotowoltaiki

To ile będzie nas kosztowała instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstwa domowego zależy od tego ile wynosi nasze zapotrzebowanie na prąd. Specjalne programy rządowe mogą dodatkowo ten koszt obniżyć. Jednym z programów, na które warto zwrócić uwagę jest program Mój Prąd 3.0, o którym pisaliśmy już  w jednym z naszych artykułów. Trzecia edycja priorytetowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystartowała 1 lipca 2021. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych z programu dedykowane jest osobom fizycznym. Wnioski można składać do 20 grudnia 2021, a w grę wchodzi dofinansowanie rzędu 5000 zł. Więcej o tym programie przeczytasz tutaj.

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, nasi specjaliści chętnie pomogą dobrać Ci instalację dopasowaną do Twoich potrzeb i odpowiedzą na wszelkie nurtujące Cię pytania. Oferujemy darmową wycenę systemu fotowoltaicznego, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed