Mój Prąd 3.0 – Dofinansowanie do Fotowoltaiki

pieniądze z programu mój prąd dofinansowanie do fotowoltaiki

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy stali się szczęśliwymi posiadaczami instalacji fotowoltaicznych po 31 stycznia 2020!

Już 1 lipca 2021 roku uruchomiona zostanie kolejna edycja programu Mój Prąd. Jeśli posiadasz już własną instalację fotowoltaiczną lub zastanawiasz się nad taką inwestycją, na pewno spotkałeś się z nazwą tego programu.

Mój Prąd to priorytetowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych z programu dedykowane jest osobom fizycznym. Obecnie jest to najważniejszy program wsparcia rozwoju energetyki prosumenckiej. Z pewnością przyczynił się on do szybkiego rozwoju rynku fotowoltaicznego w Polsce.

Poprzednie edycje programu oferowały dofinansowanie do fotowoltaiki rzędu 5000 zł. W tym roku NFOŚiG chce przeznaczyć przynajmniej 500 mln złotych, a więc około 10% całkowitego budżetu.

Czym różni się nowa edycja programu Mój Prąd 3.0?

Do tej pory Mój Prąd obejmował wyłącznie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2kW do 10kW.

W tym roku, NFOŚiG wraz z Ministerstwem Klimatu planuje wprowadzenie istotnych zmian do projektu. Kolejna edycja będzie rozszerzona o możliwość finansowania rozwiązań zwiększających autokonsumpcję energii w gospodarstwach domowych. Chodzi o ekologiczne rozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką.

Za ekologiczne rozwiązania kompatybilne z fotowoltaiką uważa się:

  • przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych
  • systemy do zarządzania energią w domu
  • rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu
  • lokalne i przydomowe magazyny energii gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE

O połączeniu fotowoltaiki i ładowania samochodów elektrycznych pisaliśmy niedawno w jednym z naszych artykułów na blogu.

Co istotne, premiowane będą urządzenia zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii. Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka poinformował, że Ministerstwo wciąż pracuje nad kwestiami finansowymi. Podkreślił, że w budżecie 3 naboru do programu rząd chce wykorzystać środki z funduszy europejskich. Istnieje prawdopodobieństwo, że dotacje rzędu 5000 zł z poprzednich edycji programu Mój Prąd mogą ulec zmniejszeniu lecz oficjalna kwota nie jest jeszcze znana.

Program Mój Prąd 3.0 przeznaczony jest dla osób, które:

  • wytwarzają energię na potrzeby swojego gospodarstwa domowego
  • mają podpisaną umowę z zakładem energetycznym
  • kupiły instalację fotowoltaiczną po 31 stycznia 2020

Nabór wniosków o dofinansowanie do fotowoltaiki z programu Mój Prąd 3.0 planowo ma rozpocząć się 1 lipca 2021 i potrwać do 20 grudnia 2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed