Jaki klimatyzator do domu wybrać?

jaki klimatyzator do domu wybrac w wielkopolsce

Jeśli myślisz o inwestycji w domowy system klimatyzacji, na pewno rozważasz, który rodzaj klimatyzatora wybrać.

Klimatyzacja z pewnością może zmienić poziom komfortu w Twoim domu. Może być zbawienna szczególnie w upalne letnie dni. Ważny jest jednak wybór klimatyzatora, który będzie najbardziej odpowiedni do Twoich potrzeb. 

Klimatyzatory można podzielić na systemy kanałowe lub bezkanałowe. Klimatyzacja bezkanałowa wykorzystuje małe jednostki rozrzucone po całym domu, podczas gdy systemy kanałowe składają się z większej jednostki, która rozprowadza chłodne powietrze z centralnej lokalizacji.

W tym artykule przeanalizujemy klimatyzatory kanałowe oraz klimatyzatory ścienne (należące do grupy klimatyzatorów bezkanałowych). To właśnie klimatyzacja ścienna należy do najczęściej spotykanego rodzaju klimatyzacji w domach jednorodzinnych.

Klimatyzatory kanałowe

Klimatyzacja kanałowa to najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji w hotelach oraz innych budynkach komercyjnych. Bywa również instalowana w domach jednorodzinnych. 

Ten rodzaj klimatyzacji jest dobrym rozwiązaniem między innymi gdy zależy nam na zadbaniu o komfort termiczny w domu w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Montaż klimatyzacji kanałowej jest najbardziej skomplikowany. Urządzenia montujemy do sufitu. Wszystkie kanały, którymi przepływa chłodne (lub ciepłe) powietrze poprowadzone są w warstwie sufitowej. Ujście kanałów wychodzi do wielu pomieszczeń. Dzięki temu możemy cieszyć się chłodnym (lub ciepłym) powietrzem w więcej niż jednym pomieszczeniu jednocześnie. Klimatyzacja ta pozwala na osiągnięcie takiej samej temperatury w dużym pomieszczeniu. Co za tym idzie, świetnie sprawdza się w mieszkaniach o większej powierzchni, biurach, halach, aulach i innych większych pomieszczeniach.

Zalety:

 • klimatyzacja w wielu pomieszczeniach jednocześnie
 • umożliwia osiągnięcie jednolitej temperatury w większych pomieszczeniach

Wady:

 • skomplikowany montaż
 • stosunkowo wysoki koszt 

Omawiając temat klimatyzacji, warto wspomnieć, że klimatyzatorem może być również pompa ciepła. Zasadniczo pompa ciepła to klimatyzator, który może działać na odwrót. Klimatyzacja odprowadza ciepło z wnętrza budynku na zewnątrz. Pompa ciepła oprócz jej podstawowej funkcji jaką jest ogrzewanie wnętrz, może również działać odwrotnie, to znaczy odprowadzać ciepło na zewnątrz. Schłodzone powietrze może być rozprowadzane w ten sam sposób co dzięki klimatyzatorowi kanałowemu.

Jeśli rozważasz pompę ciepła, w jednym z naszych wcześniejszych artykułów napisaliśmy na co należy zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła.

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzacja ścienna jest jednostką klimatyzacyjną instalowaną w ścianie domu. Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj klimatyzacji. Jedna strona urządzenia montowana jest na zewnątrz budynku. Druga natomiast znajduje się na ścianie wewnętrznej. Prawidłowo zainstalowana jednostka klimatyzacyjna umożliwia wpuszczanie chłodnego powietrza do domu.

Zalety klimatyzatora ściennego

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele typów klimatyzatorów.

Możemy wybierać spośród klimatyzatorów ściennych, kanałowych, okiennych, przenośnych oraz klimatyzatorów typu Multi Split.  Jakie są więc zalety klimatyzacji ściennej?

Zalety:

 • relatywnie niedrogi
 • elegancki, nie zaburzający wystroju wygląd
 • oferuje wysoką wydajność chłodzenia
 • umożliwia kontrolę temperatury w domu
 • nie blokuje okien

Ewentualne minusy:

 • nie chłodzi całego domu
 • może wymagać wyższego napięcia niż normalne gniazdko

Na co zwrócić uwagę wybierając klimatyzator ścienny?

Szukając odpowiedniego klimatyzatora ściennego, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Poniżej omówiliśmy niektóre z najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem, w tym wielkość pomieszczenia, rozmiar urządzenia, napięcie, wydajność i gwarancję.

Wielkość pomieszczenia

Krokiem, od którego należy zacząć poszukiwanie klimatyzatora ściennego jest określenie wielkości przestrzeni pomieszczenia, które chcemy chłodzić. Aby określić wielkość przestrzeni, pomnóż długość i szerokość pomieszczenia. Znając powierzchnię kwadratową pomieszczenia dowiesz się czy dany klimatyzator będzie odpowiedni. Opisy klimatyzatorów zawierają informacje mówiące ile metrów kwadratowych jest w stanie schodzić dana jednostka. 

Rozmiar klimatyzatora 

Rzeczywisty rozmiar klimatyzatora ściennego nie jest tak ważny, jak rozmiar tulei ściennej urządzenia. Tuleja ścienna pełni rolę połączenia urządzenia z powietrzem zewnętrznym. Jednak znaczna część klimatyzatorów ściennych posiada ten sam rozmiar tulei. Dzięki temu, w tym samym miejscu możliwe jest zmieszczenie wielu jednostek ściennych. 

Napięcie

Należy pamiętać aby zwrócić uwagę na napięcie klimatyzatora. Klimatyzatory domowe działają zazwyczaj na standardowym napięciu stosowanym w gniazdku 220 V na jednej fazie 50 Hz. Jeśli klimatyzator, który planujesz wybrać potrzebuje wyższego napięcia, konieczne będzie zainstalowanie gniazda wyższego napięcia. 

Wydajność

Następnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy poszukiwaniu klimatyzatora, jest jego ocena wydajności. Klimatyzator ścienny o wysokiej wydajności zaoszczędzi Twoje pieniądze na dłuższą metę. Aby sprawdzić efektywność energetyczną jednostki należy spojrzeć na współczynniki EER i COP. To one określają skuteczność klimatyzatora. Klimatyzator z wyższymi współczynnikami dostarcza większą ilość energii chłodniczej lub cieplnej. Współczynnik EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, współczynnik COP w funkcji grzania.

Gwarancja 

W Getfree oferujemy klimatyzatory największych producentów, między innymi Haier oraz Fuji Electric. Wierzymy w wydajność i niezawodność naszych klimatyzatorów. Jednak wybierając klimatyzator do naszego domu, warto zwrócić uwagę na gwarancję. Przed zakupem koniecznie przeczytaj listę tego, co obejmuje gwarancja. 

Podsumowanie

Przy wyborze rodzaju odpowiedniej klimatyzacji, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najistotniejszą z nich będzie wielkość pomieszczenia lub ilość pomieszczeń, w których chcemy cieszyć się chłodnym powietrzem.

W Getfree oferujemy klimatyzacje domowe oraz biurowe. Jeśli wciąż nie jesteś pewien jaki klimatyzator do domu lub biura wybrać, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

1 komentarz. Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed