Montaż Pompy Ciepła
Montaż pompy ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym, pozwalającym nam zmniejszyć rachunki za prąd. Jednak aby tak się stało, cały proces montażu pompy ciepła powinien być w pełni przemyślany, zaplanowany oraz wykonany.
System pompy ciepła składa się z 3 elementów:
- Pompa ciepła
- Układ hydrauliczny
- System centralnego ogrzewania
Przeprowadzenie montażu pompy w sposób prawidłowy pozwoli nam uzyskać najwyższy współczynnik efektywności całego systemu.
Instalacja powietrznej pompy ciepła
Powietrzne pompy ciepła można ustawiać na podłodze lub montować je na ścianie.
Najważniejszym elementem systemu pompy ciepła jest jednostka główna, czyli pompa ciepła. Idealnym miejscem na montaż pompy ciepła będzie ustronne, bezpieczne pomieszczenie. Powinno to być miejsce zadaszone, chroniące przed deszczem, wiatrem oraz bez dostępu osób niepowołanych do manipulacji urządzeniem.
Wymagany jest także zachowanie co najmniej 20 cm odstępu pompy ciepła w stosunku do innych obiektów w przypadku montażu ściennego. Jeszcze większy odstęp zalecany jest dla większych systemów ustawianych na podłodze.
Instalacja powietrznej pompy ciepła obejmuje część zewnętrzną jak i wewnętrzną więc zależnie od rodzaju pompy, możemy potrzebować więcej miejsca w środku.
Oprócz zamontowania wewnętrznego oraz zewnętrznego urządzenia, musimy podłączyć również rury czynnika chłodniczego oraz wąż spustowy. Następnie izolujemy całość, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Kolejnym etapem montażu pompy ciepła jest podłączenie do systemu ogrzewania wewnętrznego, takiego jak kocioł lub grzejniki.
Instalacja gruntowej pompy ciepła
W odróżnieniu od montażu powietrznej pompy ciepła, montaż gruntowej pompy ciepła jest o wiele bardziej skomplikowany. Również w porównaniu z innymi formami ogrzewania, gruntowa pompa ciepła wymaga dużo więcej przemyślenia i planowania.
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, w tym ilość dostępnej przestrzeni oraz to, czy zamierzasz pozostać przy tradycyjnych grzejnikach, czy też przejść na bardziej wydajne ogrzewanie podłogowe lub grzejniki powietrzne.
Najistotniejszą różnicą jest konieczność posiadania miejsca na ułożenie rur na terenie posesji oraz potrzeba dysponowania ciężkim sprzętem takim jak koparka.
Jeśli jednak masz odpowiednią przestrzeń, zainstalowanie gruntowej pompy ciepła może być opłacalnym i stosunkowo niewymagającym konserwacji sposobem ogrzania domu.
Na szczęście pomimo konieczności rozkopania gruntu, pozwolenie na budowę nie jest wymagane.
Jeśli dysponujesz wystarczająco dużą powierzchnią ogrodu, dobrym wyborem będzie szereg poziomych rur uziemiających. Poziome rury uziemiające pozwalają na pozyskiwanie ciepła z większej powierzchni. Jednak w sytuacji braku wystarczającej powierzchni działki, rozwiązaniem będzie wywiercenie otworu w pionie o głębokości do 100 m.
Należy tutaj zauważyć, że w przypadku obydwu rozwiązań konieczny będzie wjazd koparki do wyznaczonej części działki.
Wszystko zależy również od rodzaju gruntu pod Twoją działką i może wymagać pełnego badania, które może zwiększyć koszty instalacji.
Gruntowa pompa ciepła działa najlepiej z ogrzewaniem podłogowym, a nie z konwencjonalnymi grzejnikami. Twój dom musi być dobrze ocieplony. Ten rodzaj pompy zapewnia stałe, ale niewielkie ilości ciepła, dlatego ogrzewanie podłogowe jest dużo bardziej wydajne. Niestety słaba izolacja oraz przeciągi mogą przyczynić się do dużych strat energii.
Rury z układu zewnętrznego będą przekazywać ciepło do pompy ciepła znajdującej się w budynku. Natomiast pompa ciepła, musi zostać podłączona do istniejącego już źródła ciepła.
Jeśli chciałbyś aby Twoja pompa zapewniała również ciepłą wodę, konieczne może być skorzystanie z oddzielnej grzałki zanurzeniowej.
Kroki do wysokiej jakości instalacji
Poniżej wymienimy kilka wskazówek oraz porad dla właścicieli domów, które należy wziąć pod uwagę przed montażem pompy ciepła.
Efektywność
Konieczne jest wzięcie pod uwagę technicznych aspektów budynków. Częstym problemem jest słaba lub niewystarczająca izolacja budynku, nieszczelne przegrody budowlane czy wycieki.
Obliczenie zapotrzebowania cieplnego domu
Przed przystąpieniem do montażu pompy ciepła musimy wykonać stosowne obliczenia. Najistotniejszym elementem jaki powinniśmy brać pod uwagę przy montażu jest dobranie odpowiedniej mocy grzewczej w stosunku do zapotrzebowania na energię cieplną danego budynku. Takie zapotrzebowanie możemy obliczyć korzystając z pomocy specjalnie do tego przygotowanych programów. Możesz również skorzystać z internetowego kalkulatora. Najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistami, którzy obliczą dla Ciebie zapotrzebowanie na energię cieplną i z pełną odpowiedzialnością zaproponują odpowiednią moc pompy ciepła.
Odpowiedni dobór pompy ciepła
W naszym poprzednim artykule omówiliśmy kwestię odpowiedniego doboru pompy ciepła. Od doboru właściwego rodzaju pompy zależy jej efektywność oraz możliwość oszczędności pieniędzy.
Najważniejsze elementy instalacji
- Obliczenie projektowego obciążenia cieplnego w celu wymiarowania systemu
- Temperatura punktu równowagi termicznej aby zoptymalizować projekt i kontrolę dodatkowego systemu grzewczego
- Jednostka zewnętrzna zainstalowana powyżej przewidywanego poziomu śniegu w zimie z uwzględnieniem systemu drenażowego odprowadzającego wodę, aby nie zbierała się pod urządzeniem i nie powodowała korozji
- Zestawy liniowe mają izolowane wszystkie linie chłodnicze,
- W pełni chronione przed promieniowaniem UV
- Wszystkie przejścia muszą być odpowiednio uszczelnione, np. podłoga, ściana, sufit
- Rura kondensatu podłączona do odpływu lub pompy (do układów centralnych)
Jeśli rozważasz montaż pompy ciepła na terenie województwa Wielkopolskiego, skontaktuj się z naszymi specjalistmi. Odpowiedzą oni na wszystkie pytania, pomogą dobrać odpowiednią moc grzewczą pompy, najlepszy dla Ciebie rodzaj pompy oraz zaplanować cały montaż.