Czekamy nadal na ogłoszenie szczegółowych warunków dotyczących programu Mój Prąd 4.0. Wiemy jednak, że wszyscy inwestorzy już od dłuższego czasu zadają sobie pytania, w jaki sposób będzie on skonstruowany i do kogo skierowany. Co dotychczas udało się ustalić? Jak przygotować się już dziś do złożenia wniosku, żeby wszystko przebiegło sprawnie i skutecznie? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Program Mój Prąd 4.0 – co wiemy o czwartej edycji programu?
- Podobnie, jak poprzednie edycje program będzie skierowany do osób fizycznych wytwarzających energię na własne potrzeby.
- Warunkiem niezbędnym będzie podpisana umowa kompleksowa i zakończona wymiana licznika na dwukierunkowy.
- Środki będą przyznawane na nowe instalacje o mocy od 2 do 10 kW wykonane od 1.02.2020 do 31.12.2023 r.
- Wypłacanie środków następować będzie po zrealizowaniu inwestycji.
- Na beneficjentach będzie spoczywał obowiązek korzystania z instalacji przez co najmniej 5 lat.
- Środki będą zwolnione z konieczności zapłaty podatku dochodowego.
- Zgodnie z doniesieniami kwota wynosić ma podobnie jak w poprzedniej edycji 3 tys. zł (prawdopodobnie wnioskodawca, który poza mikroinstalacją fotowoltaiczną zamontuje inne urządzenie wskazane w programie służące autokonsumpcji będzie mógł liczyć na wyższą kwotę).
- Premiowane będą rozwiązania zwiększające autokonsumpcję – czyli dla przykładu połączenie fotowoltaiki z bankami energii, magazynami chłodu lub ciepła, domowymi systemami zarządzania energią i ładowarkami samochodowymi (pojawiły się doniesienia, że z dotacji na magazyny energii będzie można skorzystać tylko pod warunkiem przejścia na system net-billingu).
Program Mój Prąd 4.0 – jak już teraz przygotować się do złożenia wniosku?
- Przygotuj elektroniczne wersje koniecznych dokumentów (fakturę/y za dostawę i montaż instalacji, dowód zapłaty, Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające datę przyłączenia instalacji PV do sieci wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano, pełnomocnictwo jeśli jest konieczne) – dokumenty muszą być w jednym pliku lub skompresowane.
- Jeśli dotychczas nie miałeś Profilu Zaufanego załóż go zgodnie z dostępnymi możliwościami: https://pz.gov.pl/pz/registerMainPage
- Załóż konto na https://gwd.nfosigw.gov.pl/
- Złóż wniosek zgodnie ze szczegółową instrukcją, która dostępna będzie na stronie: https://mojprad.gov.pl
Ważne:
- Wszystkie dokumenty muszą mieć postać elektroniczną.
- Do złożenia wniosku konieczne jest założenie konta w serwisie NFOŚiGW.
- Po wysłaniu wniosku nie można go edytować, ani podmieniać w nim załączników.