Chociaż temperatury powietrza nadal utrzymują się na wysokim poziomie i prawdopodobnie niewielu z nas myśli teraz o nadchodzących chłodnych miesiącach, warto z wyprzedzeniem zatroszczyć się o stan pompy ciepła. To właśnie dzięki sprawnej pracy tego urządzenia możemy zagwarantować sobie komfort termiczny jesienią i zimą. Przekonaj się, na co zwrócić uwagę i w jaki sposób dokonać przeglądu.
Spis treści:
Sezon grzewczy – kiedy się zaczyna?
Powołując się na przepisy, sezon grzewczy definiuje się jako czas, kiedy panująca aura wiąże się z koniecznością stałego dostarczania ciepła do ogrzania obiektów. Dokładny termin nie jest zatem sprecyzowany – to warunki atmosferyczne mają tutaj kluczowe znaczenie. Jednak na podstawie praktyk z poprzednich lat można powiedzieć, że w Polsce sezon grzewczy przypada na przełom września i października.
Pewnym wyznacznikiem okazuje się również rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Z treści zawartych tam informacji dowiadujemy się, iż temperatura nie powinna być niższa niż 20°C w przypadku pokoi mieszkalnych i biurowych, przedpokoju i kuchni, natomiast w łazienkach termometr musi wskazywać co najmniej 24°C.
Jak przygotować pompę ciepła do sezonu grzewczego?
Mimo, że pompy ciepła cechują się niską awaryjnością i dobrą żywotnością, warto skontrolować, czy są utrzymane w należytym stanie. Przygotowując jednostkę do sezonu jesienno – zimowego, nie zapomnij o kilku ważnych czynnościach.
- Sprawdź połączenia elektryczne. Upewnij się, że wszelkie połączenia śrubowe i zaciskowe przewodów elektrycznych są dobrej jakości. Zwróć uwagę także na wygląd osłon – nie powinny być obkurczone, ani uszkodzone przez zwierzęta lub rośliny.
- Udrożnij lamele wymiennika. Usuń zanieczyszczenia w postaci liści, kurzu czy pyłu. Możesz użyć do tego celu sprężone powietrze lub pędzelek z miękkim włosiem. Sprawisz wtedy, że system będzie efektywnie odprowadzał wodę i zmniejszy się ryzyko jego zamarznięcia.
- Skontroluj pompę ciepła pod kątem występowania wycieków. Może się zdarzyć, że po ostatnim sezonie grzewczym poluzowały się śruby. Należy je wtedy dobrze dokręcić.
- Oczyść filtry występujące w układzie hydraulicznym z osadu i zabrudzeń. Zaniedbanie tych elementów może skutkować pogorszeniem wydajności pompy ciepła.
- Zobacz, czy elementy mocujące jednostkę nie mają luzów.
- Zweryfikuj sprawność pomp obiegowych. Może się okazać, że są zastałe, a wirniki zaszły kamieniem. Taka sytuacja grozi spaleniem instalacji. Aby sprawdzić ich stan najczęściej wystarczy przekręcić pokrętło serwisowe.
- Przemyśl konieczność regulacji ustawień. Jeśli pompa ciepła w minionym sezonie grzewczym funkcjonowała w zadowalający dla Ciebie sposób, nie zmieniaj wypróbowanego programu.
Zatroszcz się również o kondycję odbiorników ciepła, np. grzejników. Upewnij się, że działają optymalnie. Ustal ewentualne zapowietrzenie kaloryfera. Objawami mogą być niepokojące odgłosy towarzyszące jego pracy, takie jak szumy, świsty, bulgotanie. Przesłankę świadczącą o nieprawidłowościach stanowi także niewłaściwy rozkład ciepła – nagrzana jest dolna część grzejnika, a górna pozostaje zimna. Przeprowadź proces regulacji za pomocą śrubokrętu lub specjalnego kluczyka.
Podsumowanie
Jeśli masz wiedzę z zakresu budowy i działania pomp ciepła oraz znasz metody bezpiecznej konserwacji, możesz dokonać przeglądu samodzielnie. Jednak sprawdzenie sprawności systemu nie każdemu przychodzi z łatwością. Dlatego zalecamy skontaktowanie się ze specjalistami i powierzenie im tego zadania. Sięgając po wsparcie fachowców zyskasz pewność, że przygotowanie instalacji do sezonu grzewczego przebiegnie w sposób niezagrażający Tobie i sprzętowi. Zapraszamy do kontaktu.