Postępujące zmiany klimatyczne upewniają nas w przekonaniu, że najwyższa pora zadbać o kondycję planety. Z tego względu fotowoltaika zyskuje kolejnych zwolenników. Producenci tych ekologicznych systemów proponują coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które wyróżniają się ulepszoną wydajnością i przedłużoną trwałością. Do takich technologii należą moduły z ogniwami half cut. Z jakiego powodu cieszą się popularnością i co sprawia, że ich fenomen nie przemija mimo upływu czasu?
Spis treści:
- Half cut a tradycyjne moduły – różnice
- Panele w technologii half cut – zalety
- Zwiększona moc
- Dobra ochrona przed nagrzewaniem
- Wydajniejsza praca w przypadku zacienienia i zabrudzenia
- Lepsza wytrzymałość half cut na uszkodzenia
- Podsumowanie
Half cut a tradycyjne moduły – różnice
Zadaniem ogniw fotowoltaicznych jest wytwarzanie prądu stałego, który za sprawą falownika przekształca się następnie w prąd przemienny. Dzięki nim możesz zasilać swoje urządzenia w domu lub firmie.
Technologia half cut oznacza przecięcie na pół tradycyjnego ogniwa. Zatem zamiast zwyczajowych 60 lub 72 ogniw o wymiarach 156 x 156 mm, po podzieleniu otrzymujemy 120 lub 144 elementy mierzące 156 x 78 mm. Ogniwa połówkowe zestawia się w połączone równolegle submoduły (łańcuchy). Taka zmiana konstrukcyjna ma ogromne znaczenie dla efektywnej pracy systemu PV. Przyczynia się do uzyskania jeszcze większej wydajności i żywotności.
Panele w technologii half cut – zalety
Zastosowanie ogniw połówkowych w panelu fotowoltaicznym oferuje szereg istotnych dla użytkownika korzyści, takich jak większa moc wyjściowa, mniejszy współczynnik temperaturowy oraz lepsza wytrzymałość mechaniczna. Przyjrzyjmy się bliżej plusom korzystania z tej technologii.
Zwiększona moc
Przecięcie powierzchni ogniw na pół skutkuje zmniejszeniem natężenia prądu i redukcją wartości oporu elektrycznego (rezystancji). Dzięki temu produkcja energii z promieni słonecznych może być jeszcze większa. Szacuje się, że straty mocy w technologii half cut są nawet czterokrotnie niższe niż w przypadku pełnych ogniw fotowoltaicznych.
Dobra ochrona przed nagrzewaniem
Cięte moduły mają także obniżoną temperaturę. Sprawia to, że nie nagrzewają się w tak szybkim tempie jak całościowe. Wniosek nasuwa się sam – dzięki zmodyfikowanej budowie nasze panele mogą na dłużej zachować sprawność.
Wydajniejsza praca w przypadku zacienienia i zabrudzenia
Jak wcześniej wspomnieliśmy, technologia half cut wiąże się ze zmianą struktury połączeń ogniw w module. Oznacza to, że moduł składa się z niezależnych od siebie części. Padający cień nie powoduje zatem całkowitego spadku wydajności, ponieważ pozostałe, niezacienione komponenty nadal pracują. Podobnie dzieje się w przypadku obecnych na panelach zabrudzeń. Odróżnia to podzielone ogniwa od standardowych i niewątpliwie przemawia na ich korzyść.
Lepsza wytrzymałość half cut na uszkodzenia
Następstwem zmniejszenia powierzchni ogniwa jest także redukcja naprężenia. Skutkuje to wzrostem odporności na uszkodzenia, które powstają np. podczas transportu czy w trakcie silnych opadów atmosferycznych. Możemy więc cieszyć się wydłużoną żywotnością paneli PV. Ta cecha jest niezwykle istotna i dla wielu stanowi wyznacznik wyboru, przez co cięte moduły coraz częściej zyskują przewagę nad tradycyjnymi.
Podsumowanie
Rosnąca świadomość ekologiczna powoduje, że popyt na systemy fotowoltaiczne utrzymuje się na wysokim poziomie. Inwestujący w tę branżę oczekują coraz nowocześniejszych rozwiązań wzbogaconych o kolejne zalety. W związku z tym producenci nieustannie wdrażają technologie, które mają wzmożoną efektywność i ulepszoną jakość oraz trwałość. Zakup paneli half cut pozwala na jeszcze większy uzysk mocy. Możemy również liczyć na ochronę przed uszkodzeniami i nagrzewaniem się. Wszystkie te cechy powodują, że moduły z ogniwami połówkowymi są chętnie wybieraną alternatywą dla klasycznych instalacji.