Fotowoltaika – jak Działa w Zimie

fotowoltaika jak dziala w zimie

Fotowoltaika wytwarza prąd elektryczny z promieniowania słonecznego. Rozważając inwestycję w fotowoltaikę dla domu lub firmy, zastanawiasz się pewnie czy warto podejmować się jej instalacji w okresie jesienno-zimowym. 

Owszem dni w tym okresie roku są krótsze, a co za tym idzie ilość promieniowania słonecznego jest mniejsza. Nie wspominając już o częstym zachmurzeniu, deszczu oraz śniegu. Dlatego wielu właścicieli domów zastanawia się czy nie lepiej byłoby poczekać z montażem systemu fotowoltaicznego do wiosny. Zastanawiają się również, na ile wspomniany system fotowoltaiczny będzie w stanie zaspokoić zimowe zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Fotowoltaika to inwestycja całoroczna, generująca zwroty przez cały rok

Ceny instalacji fotowoltaicznych mogą być nawet niższe w okresie zimowym, kiedy spada popyt na wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia wykonywane na zewnątrz budynku. W zimie wzrasta zapotrzebowanie na energię elektryczną, głównie za sprawą ogrzewania. 

Energia pochodząca z fotowoltaiki będzie więc szczególnie przydatną alternatywą dla innych źródeł energii. Dzięki niej możemy zaoszczędzić więcej pieniędzy szczególnie w okresie zimowym. Owa oszczędność energii może być dużą motywacją do montażu własnego systemu fotowoltaicznego o tej porze roku. Dlatego jeśli nurtuje Cię pytanie jak fotowoltaika działa w zimie, to można stwierdzić, że generuje ona zwrot inwestycji przez cały rok. 

Panele fotowoltaiczne osiągają większą wydajność w niższych temperaturach

Wyższa produkcja energii możliwa jest właśnie wtedy gdy spada temperatura paneli. W okresie wiosenno-letnim słońce i wysokie temperatury panujące na zewnątrz sprawiają, że panele mocno się nagrzewają.

Podobnie jak większość technologii elektronicznych, fotowoltaika działa lepiej w niskich niż w wysokich temperaturach. Możemy wówczas oczekiwać, że wyższa wydajność paneli w miesiącach zimowych może z powodzeniem zrównoważyć spadki produkcji związane z mniejszą ilością promieniowania słonecznego oraz zalegającym śniegiem.

W sytuacji gdy na dworze leży śnieg, panele fotowoltaiczne potrafią pochłaniać promienie, które odbijają się od pokrywy śnieżnej. To z kolei również przyczynia się do zwiększenia wydajności fotowoltaiki w zimie.

Problem śniegu na panelach fotowoltaicznych nie jest tak poważny

Okres zimowy będzie miał negatywny wpływ na produkcję energii słonecznej dopiero wtedy , gdy śnieg będzie zalegał na panelach. Zwykle jednak nie dzieje się tak często i długo.

Najczęściej lekki śnieg będzie szybko zwiewany przez podmuchy wiatru, a cięższy będzie się zsuwał. Dzieje się tak ponieważ większość paneli znajduje się w pozycji pochylonej. Pamiętajmy również, że nawet częściowo odsłonięte panele mogą skutecznie generować energię.

Dzięki metodzie dynamicznego rozpraszania światła, promienie słoneczne mogą przenikać przez niewielkie ilości śniegu, docierając do paneli znajdujących się pod spodem i nadal wytwarzać energię.

Ponadto, system fotowoltaiczny instalowany jest w lokalizacji posiadającej największy dostęp do słońca. Co za tym idzie, słońce umożliwia topienie i zsuwanie śniegu zalegającego na panelach. Można powiedzieć, że opady deszczu mogą mieć wręcz korzystny wpływ na stan fotowoltaiki. Śnieg pomaga w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, zmywając wszelkie zabrudzenia podczas topienia się. Z kolei czyste panele fotowoltaiczne mogą osiągać optymalny poziom wydajności.

W przypadku ciężkiego śniegu zalegającego na panelach przez długi czas, następuje przerwa w wytwarzaniu energii. Nie musimy się jednak obawiać, że ciężar zalegającego śniegu uszkodzi nasz system fotowoltaiczny. Instalacje zaprojektowane są tak, aby taki ciężar mogły wytrzymać. Specjalne testy ciśnieniowe paneli fotowoltaicznych wykazują imponującą trwałość. 

Fotowoltaika umożliwia efekt izolacji dachu

Czy dodatkowa warstwa na dachu, którą stanowią panele fotowoltaiczne może w jakiś sposób przyczynić się uzyskania lepszej izolacji dachu?

Według badaczy, którzy badali to pytanie, odpowiedź brzmi: tak. Okazuje się, że ta dodatkowa warstwa fotowoltaiczna zapewnia dachowi ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, światłem słonecznym i ciepłem. Obszar, na którym znajduje się instalacja będzie cieplejszy zimą i chłodniejszy latem.

Latem panele pełnią funkcję osłony dachu. Ten efekt chłodzenia paneli fizycznych jest znaczący. Można więc powiedzieć, że w jakimś stopniu fotowoltaika pozwala również zmniejszyć koszty chłodzenia budynku.

Co więcej, panele fotowoltaiczne zatrzymują ciepło w nocy, gdy temperatura spada. Pozwala to obniżyć koszty energii w okresie zimowym dodatkowo zwiększając zwrot inwestycji.

Fotowoltaika – jak działa w zimie? Podsumowanie

Fotowoltaika i zima wcale nie jest taka straszna jak mogłaby się wydawać. Ogólnie rzecz biorąc, krótsze dni, mniej słońca, opady deszczu oraz śniegu, nie muszą mieć negatywnego wpływu na wydajność fotowoltaiki. 

Wiemy, że coraz szybszy rozwój fotowoltaiki w naszym kraju jest kluczem do naszej przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne zapewniają dobry zwrot z inwestycji przez cały rok. Ogrzewają i chłodzą nasze domy oraz działają przez całą zimę, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną w gospodarstwie domowym rośnie.

Nasi specjaliści zaprojektują odpowiedni dla Ciebie system fotowoltaiczny biorąc pod uwagę położenie dachu oraz wszelkich elementów mających wpływ na zacienienie, abyś nawet zimą mógł cieszyć się z zielonej energii. Skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj darmową wycenę Twojej fotowoltaiki.

1 komentarz. Zostaw komentarz

  • W pierwszej kolejności spotkania z fachowym przedstawicielem, potem fachowy montaż, choć warunki pogodowe o tej porze roku nie sprzyjają takim pracom na wysokości. Firma Get Free przede wszystkim kojarzy mi się właśnie z fachowością, a to w tej branży najważniejsze.
    Polecam współpracę z Get Free.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed