Klimatyzacja Domowa – Zalety Dla Zdrowia

klimatyzacja domowa zalety dla zdrowia

Klimatyzacja domowa przestaje być rozwiązaniem kojarzonym wyłącznie ze sklepami, biurowcami, luksusowymi domami czy apartamentami. Coraz więcej właścicieli domów i mieszkań w Polsce decyduje się na instalację klimatyzacji. Czy należysz do osób, które dopiero zastanawiają się czy warto podjąć się takiej inwestycji? Jeśli tak, zapewne jedną z wielu myśli pojawiających się w Twojej głowie jest kwestia opłacalności. Czy warto kupić urządzenie, z którego korzysta się tylko latem? W końcu nasz klimat nie należy do najcieplejszych, a lato trwa krótko. Pozwól, że rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że klimatyzacja nie służy wyłącznie do zapewniania nam przyjemnego odczucia chłodu w upalne letnie dni. Klimatyzacja to sposób na zapewnienie optymalnych warunków zarówno temperaturowych jak i wilgotnościowych. Poprawi jakość powietrza dzięki czemu będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie.  Sprawdzi się również jako urządzenie grzewcze o czym pisaliśmy w naszym artykule Klimatyzacja Domowa w Zimie.

Tym razem skupimy się na zaletach klimatyzacji związanych z naszym zdrowiem.

Klimatyzacja – Chłodzenie

Niewątpliwie, najważniejszą z zalet klimatyzacji jest funkcja chłodzenia powietrza. Przyjemna ulga po powrocie do domu w upalny dzień, lepsze samopoczucie, możliwość złapania oddechu. Do tego lepszy sen w ciągu nocy gwarantowany. W każdym pomieszczeniu możemy uzyskać inną temperaturę. Należy jednak pamiętać, że najzdrowsza dla człowieka temperatura powietrza powinna być niższa od tej na dworze o 6 st. C. Zbyt duże różnice temperatur mogą skutkować np. przeziębieniem, aczkolwiek to również kwestia przyzwyczajenia.

Oczywiście możemy zdecydować, które pomieszczenia chcemy chłodzić, a które nie. Klimatyzator posiada opcję, która pozwala na dobranie właściwej mocy chłodniczej, a tym samym zmniejszenie rachunków za prąd.

Klimatyzowane powietrze może okazać się zbawienne podczas upałów szczególnie dla osób starszych oraz dzieci.

Klimatyzacja, a wilgoć

Jeśli borykasz się z dużą wilgotnością powietrza w Twoim domu lub mieszkaniu to klimatyzacja może okazać się dla Ciebie jeszcze większym przyjacielem. Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wilgotne warunki bardzo sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów. Ten problem występuje zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy piwnica. Poza chłodnym powietrzem klimatyzacja obniża również poziom wilgotności więc może być wykorzystywana jako osuszacz powietrza.

Klimatyzacja i czyste powietrze

Czy wiesz, że jakość powietrza w Twoim domu czy mieszkaniu może wymagać filtracji? Taką funkcję zapewnić może właśnie klimatyzator. Filtr znajdujący się w klimatyzatorze może wyłapywać szkodliwe zanieczyszczenia i neutralizować grzyby, wirusy oraz alergeny. Opcja jonizacji znacząco wpływa na jego jakość powietrza, którym oddychamy. To rozwiązanie znacznie polepszające jakość życia przede wszystkim alergików i osób cierpiących na astmę. 

Odpowiednia temperatura i poziom wilgotności pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Dzięki klimatyzacji możliwe jest osiągnięcie optymalnej temperatury i wilgotności. Możesz zapewnić sobie komfort, za który podziękuje Ci Twój organizm.

Mity

Na temat klimatyzacji krążą mity, jakoby miała ona mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podobnie jak z wieloma rzeczami, we wszystkim liczy się umiar. Do kwestii regulacji temperatury należy podejść z głową i unikać drastycznych różnic między temperaturą powietrza w pomieszczeniu i na zewnątrz, bądź między różnymi pomieszczeniami. Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, zalecana różnica temperatur powinna wynosić maksymalnie 7 stopni. W ten sposób unikniemy problemów zdrowotnych takich jak przeziębienie, zapalenie zatok, gardła czy ból głowy lub po prostu gorsze samopoczucie ogólne. 

W celu zachowania komfortu należy unikać przeciągów i podmuchów powietrza. Należy zadbać o prawidłowo ustawiony kierunek nadmuchu i prędkość mniejszą niż 0,2m/s. Przykładowo, po wyjściu z kąpieli lub będąc spoconym nie należy wystawiać się na zimny podmuch powietrza. Są to jednak zasady ogólne, których warto przestrzegać i bez klimatyzacji.

Prawidłowo zainstalowana i użytkowana klimatyzacja nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. W zależności od urządzenia, które wybierzemy, mądrym posunięciem będzie skorzystanie z usługi profesjonalnego instalatora. W jednym z naszych poprzednich artykułów pisaliśmy o tym jak wybrać odpowiedni klimatyzator.

Podsumowanie – Klimatyzacja Domowa – Zalety

Klimatyzacja domowa przestała być luksusem, na który pozwolić mogą sobie tylko nieliczni. Coraz więcej właścicieli domów i mieszkań decyduje się na montaż klimatyzacji m.in. z uwagi na jej korzystny wpływ na nasze zdrowie. Możliwość regulacji temperatury i wilgotności, lepsza jakość powietrza, dobre samopoczucie i komfort dla organizmu to tylko niektóre z zalet klimatyzacji. Jeśli zastanawiasz się nad montażem klimatyzatora w Twoim domu lub mieszkaniu koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże dobrać Ci właściwe urządzenie.

W sprzedaży posiadamy klimatyzacje marki Haier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed