Pompy Ciepła – 5 Najczęstszych Błędów Przy Instalacji

pompy ciepła najczęstsze błędy przy instalacji

Pompy ciepła niewątpliwie dają możliwość pozyskiwania energii w najbardziej ekologiczny i oszczędny sposób. Najlepiej działają w duecie pompa ciepła i fotowoltaika. Należy jednak pamiętać aby przy instalacji nie popełnić błędów, które przyczynią się do ograniczenia efektywności jej pracy. O właściwym dobrze pompy ciepła pisaliśmy już w artykule Dobór Pompy Ciepła. Poruszyliśmy również temat montażu pompy ciepła. Tym razem omówimy najczęstsze błędy przy instalacji.

1. Niedowymiarowane mocy pompy ciepła

Wybierając pompę ciepła dla naszego domu powinniśmy pamiętać o ustaleniu odpowiedniej mocy pompy. Gdy zdecydujemy się na zakup pompy o małej mocy, może okazać się, że nie jest ona w stanie ogrzać odpowiedniej ilości ciepła potrzebnej do ogrzania domu. Oznacza to, że w miesiącach, w których temperatura na zewnątrz jest niska, pomieszczenia naszego domu będą niedogrzane. Co zrobić w takiej sytuacji? Niestety niezbędne może okazać się skorzystanie z dodatkowych źródeł ciepła. Wiele osób przy zakupie pompy ciepła kieruje się ceną. Zakup pompy o niższej mocy może wydawać się oszczędnością, jednak to tylko pozory. Lepiej zdecydować się na pompę, która owszem będzie droższa, ale jej moc będzie wystarczająca aby przekazać do budynku wystarczającą ilość ciepła. W innym wypadku może okazać się, że będziemy zmuszeni wydawać więcej pieniędzy na dogrzewanie pomieszczeń innymi źródłami ciepła, których koszty eksploatacyjne będą jeszcze wyższe. Taka sytuacja może przyczynić się do opóźnienia zwrotu z inwestycji w pompę ciepła. 

2. Przewymiarowanie mocy pompy ciepła

Podobnym błędem może okazać się zakup pompy ciepła o zbyt dużej mocy, przewyższającej potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Pompa o wyższej mocy naturalnie będzie droższa. Co za tym idzie, okres zwrotu inwestycji wydłuża się. W zimnych miesiącach przewymiarowana pompa ciepła owszem zagwarantuje wystarczającą ilość ciepła. Jednak będzie ona wykorzystywała mniejszy procent swojej mocy. Może również dojść do komplikacji w pracy pompy gdy przekroczony zostanie zakres regulacji mocy sprężarki.

3. Za duży wymiennik gruntowy

Jeśli decydujemy się na pompę gruntową powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość wymiennika gruntowego. Zbyt duży wymiennik będzie niepotrzebnym wydatkiem. Wymienniki gruntowe to pionowe lub poziome sondy gruntowe wypełnione solanką. Gdy zakupiony przez nas wymiennik będzie zbyt duży nie przyczyni to się co prawda do problemów eksploatacyjnych, ale zwrot inwestycji z pewnością może ulec wydłużeniu.

Poważniejszym problemem jest natomiast zbyt mały rozmiar wymiennika. Dlaczego? Ponieważ nie będzie on w stanie odebrać z gruntu wystarczającej ilości ciepła potrzebnej do ogrzania naszego gospodarstwa domowego. Co za tym idzie, nasze pomieszczenia będą niedogrzane. 

4. Źle dobrany zasobnik c.w.u.

Pompa ciepła jest w stanie wytwarzać niższe temperatury niż kocioł grzewczy. Dlatego też zasobnik wodny pompy ciepła będzie różnił się od zasobnika kotła. W przypadku pompy ciepła powinien on mieć wężownicę o większej powierzchni wymiany ciepła lub posiadać zewnętrzny wymiennik płytowy. Gdy powierzchnia odbioru ciepła będzie za mała, rezultatem będzie zbyt niska temperatura c.w.u.

5. Błędne zwymiarowanie instalacji c.o.

Pompy ciepła są rozwiązaniem idealnym jeśli mamy lub planujemy ogrzewanie podłogowe, ścienne lub sufitowe. W przeciwieństwie do kotłów grzewczych pompy ciepła pracują na niższych parametrach. Oznacza to, że temperatura wody w instalacji grzewczej powinna być utrzymywana na jak najniższym poziomie. Działanie pompy ciepła będzie efektywniejsze przy niższych temperaturach. Niestety tradycyjne grzejniki, m.in. z powodu ograniczonej swojej ograniczonej powierzchni wymagają wyższych temperatur do ogrzania pomieszczeń. Dlatego pompa ciepła w połączeniu z instalacją grzewczą składającą się z grzejników jest błędem. Takie połączenie przyczyni się do zawyżenia kosztów eksploatacyjnych systemu. Jeśli zależy nam na szybszym zwrocie inwestycji i wystarczająco dobrze ogrzanych pomieszczeniach, zdecydujmy się na pompę ciepła w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Rozważasz instalację pompy ciepła i chciałbyś uniknąć wyżej wymienionych błędów aby zwrot inwestycji w pompę ciepła nastąpił szybciej? Skontaktuj się z nami, nasi specjaliści zadbają o wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed