Od 2022 Nowe Zasady Rozliczania Fotowoltaiki

zmiany w fotowoltaice w 2022 nadchodzą

W czerwcu 2021 ogłoszony został projekt dotyczący zmiany ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Niestety, mówi on o zmianach, które wejdą w życie z początkiem 2022 roku. Na czym będą polegały zmiany? Tłumaczymy poniżej.

Instalacje fotowoltaiczne w 2022 roku

Instalacje fotowoltaiczne powstałe po 2021 roku, nie będą mogły magazynować 80% nadwyżek energii w ramach opustów. Nadwyżki energii wyprodukowanej przez nowopowstałe instalacje będą odkupywane przez dostawcę energii. Co istotne, operator będzie odkupował od nas energię po cenie niższej niż ta, która należeć będzie się jemu, w momencie gdy nasza instalacja nie będzie generować prądu.

Poza tym, powstać mają specjalne spółdzielnie energetyczne oraz agregatory, którym będziemy mogli sprzedać nadwyżkę energii wygenerowanej przez naszą instalację.

Co mają na celu planowane zmiany? Jak informują rządzący, zmiany mają prowadzić do zmniejszenia ilości marnowanej energii. Odnawialne Źródła Energii będą rozwijać się organicznie, z rzeczywistej potrzeby rynku, a nie z powodu licznie dostępnych dotacji.

Dlatego, jeśli myślisz o inwestycji w fotowoltaikę, lepiej zrób przed 2022.

Czy fotowoltaika będzie się opłacać po 2021 roku?

Po 2021 roku fotowoltaika wciąż będzie się opłacać. Rozwiązania, które szykuje nasz rząd, nie są niczym nowym. W innych krajach Europy i świata funkcjonują one od lat. Mimo tego, rozwój fotowoltaiki ciągle postępuje. 

Radzimy jednak pomyśleć nad zwiększeniem autokonsumpcji energii w gospodarstwie domowym aby zadbać o opłacalność naszej instalacji.

Przypominamy, że niebawem rusza 3 edycja programu Mój Prąd, z której bezapelacyjnie warto skorzystać. Warunkiem złożenia wniosku o dotację jest odebrana instalacja fotowoltaiczna. Omówiliśmy dotacje z programu Mój Prąd w naszym wcześniejszym artykule. Jeśli zamontujesz instalację przed końcem roku 2021 wciąż będziesz mógł korzystać z systemu opustów i to nie przez kolejny rok, a kolejne 15 lat.

Nie czekaj. Skonsultuj się z naszymi specjalistami, którzy w łatwy sposób przeprowadzą Cię przez cały proces doboru i montażu fotowoltaiki dla Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed