Fotowoltaika dla Firm – Dotacje

przedsiębiorca pokazuje artykuł fotowoltaika dla firm dotacje

Liczba osób, która jednocześnie zużywa i wytwarza energię elektryczną, korzystając z Odnawialnych Źródeł Energii powiększa się z roku na rok. W głównej mierze prosumentami są właściciele gospodarstw domowych. Tak też jest w przypadku naszych klientów. Większość naszych klientów to właściciele domów jednorodzinnych. 

Szybko powiększająca się liczba gospodarstw domowych posiadających własne panele fotowoltaiczne ma związek między innymi z możliwością uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki. Rządowe programy oferujące dofinansowanie do fotowoltaiki sprawiają, że inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się szybciej. Dlatego też, coraz większa liczba osób decyduje się na montaż fotowoltaiki na swoim dachu. 

Panele Fotowoltaiczne dla Firm

Co jednak z przedsiębiorcami, którzy chcieliby ograniczyć koszta związane ze swoją działalnością? Właściciele firm, którzy do tej pory odkładali inwestycję w fotowoltaikę na później, również powinni przeanalizować dostępne w tym roku dotacje. Na szczęście coraz więcej właścicieli firm interesuje się tematem fotowoltaika dla firm – dotacje. 

W naszych wcześniejszych artykułach pisaliśmy już niejednokrotnie o korzyściach płynących z posiadania własnego systemu fotowoltaicznego. Jeśli jednak chciałbyś przypomnieć sobie dlaczego właściwie warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym wcześniejszym artykułem.

Korzyści, korzyściami, ale to co jest najistotniejsze dla przedsiębiorców to koszt realizacji przedsięwzięcia jakim jest montaż instalacji oraz czas zwrotu inwestycji.

Dla małych i średnich firm, szczególnie w obecnych czasach, to właśnie koszty, z którymi należy się zmierzyć na samym początku stanowią największy problem. Chcieliby oni aby zwrot inwestycji nastąpił szybciej, w czym pomóc może dofinansowanie do fotowoltaiki dla firm. Koszt inwestycji we własny system fotowoltaiczny może zwrócić się nawet w 7 lat. Stale rosnące ceny prądu mogą przyczynić się do jeszcze szybszego zwrotu inwestycji niż w poprzednich latach. Skorzystanie z dofinansowania do fotowoltaiki dla firm stanowi więc ciekawą możliwość. 

Fotowoltaika dla firm – dotacje w 2021 roku

Z jakich programów możesz skorzystać w tym roku będąc przedsiębiorcą? Otóż do wyboru masz kilka opcji.

Energia Plus

Energia Plus to program organizowany przez NFOŚiGW. Wyróżnia on dwie formy pomocy dla przedsiębiorców:

  • dotacja (budżet to aż prawie 50 mln zł)
  • pożyczki preferencyjne i na zasadach rynkowych  (budżet 1,2 mln zł)

Wsparcie w formie dotacji może pokryć do 50% kosztów. Natomiast wsparcie w formie pożyczki preferencyjnej nawet do 85%.

Wnioski można składać do 17 grudnia 2021, ale czym prędzej tym lepiej, gdyż nabór może zakończyć się wcześniej w przypadku wcześniejszego wyczerpania środków.

Kto może liczyć na wsparcie z programu Energia Plus? 

Na oficjalnej stronie programu Energia Plus dostępna jest lista przedsięwzięć, które mogą liczyć na wsparcie z programu. Są to między innymi:

  • budowa, rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji produkcyjnych lub urządzeń przemysłowych, która prowadzi do zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych (…)
  • przedsięwzięcia prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji do atmosfery dla instalacji opisanych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (…)
  • przedsięwzięcia, dzięki którym możliwa jest poprawa jakości powietrza (…)

i inne.

Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo ma wysoki wskaźnik energochłonności to ten program jest dla Ciebie. Jego celem jest zmniejszenie emisyjności gospodarki.

Kto może liczyć na wsparcie z programu Infrastruktura i Środowisko?

Na wsparcie z programu Infrastruktura i Środowisko mogą liczyć projekty OZE, które zakładają budowę lub rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej, której moc jest wyższa niż 2 MWe.

Program dysponuje budżetem wysokości 80 mln zł, jednak aby z niego skorzystać musisz się pośpieszyć. 28 maja 2021 upływa termin składania wniosków w trybie konkursowym. 

Kredyt z gwarancją Biznesmax

Inną formą wsparcia finansowego dla właścicieli mikro, małych oraz średnich firm jest kredyt. Konkretnie kredyt z gwarancją Biznesmax, którego udziela BGK. W sytuacji gdy nie będziesz mógł spłacić udzielonego Ci kredytu, Bank Gospodarstwa domowego spłaci go za Ciebie. Taki dług będziesz następnie spłacać z odsetkami. Gwarancja Biznesmax nie przekracza 2,5 mln euro. 

Jeśli chciałbyś złożyć wniosek, musisz udać się do BGK. W tym przypadku wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym. 

System fotowoltaiczny skrojony na miarę Twoich potrzeb

Wymienione formy wsparcia mogą pomóc w uzyskaniu szybszego zwrotu z inwestycji. Natomiast najważniejszym elementem, o którym musisz pamiętać jest odpowiednio zaprojektowany system fotowoltaiczny. Dobrze zaprojektowana  instalacja fotowoltaiczna to większa wydajność. W jednym z naszych poprzednich artykułów pisaliśmy o czym należy pamiętać projektując instalację fotowoltaiczną odpowiednią dla Twoich potrzeb.

Oprócz tego, warto zadbać o jakość komponentów, z których składała się będzie instalacja. Dlatego do instalacji powinniśmy wykorzystywać najlepsze moduły fotowoltaiczne i systemy montażowe. W Get Free oferujemy najlepsze systemy montażowe marki ESDEC.

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika dla firm, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed