Fotowoltaika – Mity, które trzeba obalić

fotowoltaika mity

Popyt na odnawialne źródła energii wciąż rośnie. Spowodowane jest to przede wszystkim chęcią złagodzenia skutków globalnego ocieplenia, z jakim boryka się nasze środowisko w wyniku zwiększonego zanieczyszczenia. Na coraz większej ilości dachów w naszym otoczeniu możemy zobaczyć zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Wśród społeczeństwa wciąż jednak można zauważyć pewną dozę sceptycyzmu co do korzyści płynących z energii słonecznej.

W naszym artykule postaramy się przynajmniej zmniejszyć ten sceptycyzm wobec energii słonecznej i rozwiać Wasze wątpliwości.

Mit numer 1: Panele słoneczne nie działają w zimne śnieżne dni lub gdy jest pochmurno.

Fakt: Instalacje fotowoltaiczne działają nie tylko gdy dni są ciepłe, nie ma deszczu, śniegu lub zachmurzenia. Technologia fotowoltaiczna pozwala na efektywne i wydajne działanie paneli fotowoltaicznych również gdy pogoda nie dopisuje. Gdy dni są chłodniejsze, panele mogą produkować nawet więcej energii słonecznej niż ma to miejsce w wyższych temperaturach. Podobnie, zachmurzenie nie musi oznaczać znacznego zmniejszenia wydajności fotowoltaiki. Nawet zimą, gdy temperatury są bardzo niskie, nasze panele generują porównywalną ilość energii elektrycznej do upalnych letnich dni. 

Mit numer 2: Gdy zabraknie prądu dalej mogę korzystać z energii fotowoltaicznej.

Fakt: Jeśli korzystasz z systemu on-grid, czyli gdy Twoja elektrownia słoneczna podłączona jest do zewnętrznej sieci energetycznej, podczas przerwy w dostawie prądu nie możesz korzystać z własnej energii. Dzieje się tak ponieważ podłączenie prądu do przewodów byłoby niebezpieczne dla pracowników elektrowni próbujących dokonać naprawy. Falownik będący jednym z elementów instalacji fotowoltaicznej przerywa wytwarzanie energii elektrycznej gdy sieć zostaje wyłączona. 

Mit numer 3: Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo kosztowna i nieopłacalna.

Fakt: W rzeczywistości, inwestycje w panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze między innymi dlatego, że ceny są coraz bardziej przystępne.  Średnie koszty fotowoltaiki spadły o około 30%. Produkcja energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, jest tańsza niż z węgla.

Mit numer 4: Montaż paneli fotowoltaicznych jest bardzo skomplikowany i wymaga wielu czynności konserwacyjnych.

Fakt: Instalacja paneli fotowoltaicznych nie należy do najbardziej skomplikowanych, o ile montażu podejmują się specjaliści od fotowoltaiki. Cały montaż może odbyć się bardzo szybko i sprawnie, nawet w jeden dzień. 

Jeśli chodzi o konserwację, łatwiejsza w utrzymaniu będzie instalacja fotowoltaiczna on grid. Takie panele można umyć wodą, aby usunąć nagromadzony kurz i inne nieczystości. 

Panele fotowoltaiczne zaprojektowane są w taki sposób aby mogły znieść cięższe warunki pogodowe więc nawet grad i zalegający śnieg nie powinien im być straszny. 

System typu off grid może wymagać trochę więcej konserwacji, ale za to będzie tańszy niż system typu on grid. 

Mit 5: Instalacja fotowoltaiczna może uszkodzić mój dach.

Fakt: Wręcz przeciwnie, panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu mogą chronić i konserwować powierzchnię, którą przykrywają. Dodatkowo, stanowią izolację od gorącego słońca latem, jak również silnego wiatru i zimna w chłodniejszych porach roku.

Gdy z jakichś przyczyn potrzebujemy dostać się do powierzchni dachu ukrytej pod panelem, możemy w łatwy sposób go usunąć. Należy jednak pamiętać by dokładnie sprawdzić stan dachu przed montażem fotowoltaiki aby uniknąć konieczności konserwacji dachu po instalacji.

Mit 6: Mogę magazynować wyprodukowany nadmiar energii w akumulatorach.

Fakt: Jeśli korzystasz z instalacji fotowoltaicznej typu on grid, Twój system jest podłączony do sieci elektrycznej. System ten pozwala na odprowadzenie nadmiaru prądu do naszego dostawy energii. Nadwyżka wyprodukowanej przez naszą fotowoltaikę energii zostaje zmagazynowana przez sieć elektroenergetyczną. Następnie nadwyżka ta zostanie odliczona z pobranej od niej mocy.

Wszystko odbywa się w systemie rozliczeń półrocznych lub rocznych, tzw. Net Metering. W czasie nocy, gdy Twój system nie produkuje prądu, energię czerpiesz z sieci. 

Mit numer 7: Trudniej sprzedać dom z system fotowoltaicznym.

Fakt: Wręcz odwrotnie, istniejący system fotowoltaiczny podniesie wartość nieruchomości. Kupujący są w stanie zapłacić więcej gdy dom jest już wyposażony w fotowoltaikę. Dlatego nawet jeśli rozważasz chęć sprzedaży domu w niedalekiej przyszłości, wciąż warto dokonać takiej inwestycji.

Mit numer 8: Wielkość domu decyduje o wysokości inwestycji w panele fotowoltaiczne.

Fakt: O koszcie instalacji fotowoltaicznej nie decyduje wielkość domu. Wszystko zależy od indywidualnego zapotrzebowania na prąd. Określając koszt instalacji paneli słonecznych, zwracamy uwagę na orientację i nachylenie dachu domu. Ponadto pod uwagę bierze się również okolicę dachu, aby upewnić się, że znajduje się w miejscu, które ma łatwy dostęp do światła słonecznego i nie jest zasłonięte przez otaczające drzewa lub budynki.

Mit numer 9: Wydajność paneli fotowoltaicznych za szybko spada.

Panele fotowoltaiczne tracą na wydajności średnio 0,5% w ciągu roku. Dlatego szacuje się, że wydajność paneli w ciągu 25 lat ich użytkowania nie powinna spaść poniżej 83%. Szybki spadek wydajności paneli może być spowodowany niewłaściwą instalacją. 

Mit 10: Panele fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia.

Fakt: Panele fotowoltaiczne mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi jeśli zostaną zamontowane w niewłaściwy sposób, grożąc pożarem. Dlatego montaż paneli fotowoltaicznych należy zlecać doświadczonym specjalistom. Prawidłowo zainstalowana i eksploatowana instalacja nie stanowi takiego zagrożenia.

Poza tym, panele fotowoltaiczne nie oddziałują negatywnie na zdrowie. Nie emitują hałasu, wibracji, szkodliwego dla ludzi i zwierząt promieniowania oraz nie produkują odpadów w czasie eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wypełnij to pole
Wypełnij to pole
Proszę wpisać prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed